Bu Çocuklara Yazık Olmuyor Mu ?

admin

Ülkemizde milli eğitimde  sık sık yapılan değişikliklerle ,geleceğimizin en büyük  güvencesi  olan yavrularımızın hayatlarıyla oynuyoruz. Bugün gelinen noktaya bakalım.

Bazı köylerimizde dört sınıfa bir öğretmen bakıyor. Buna gerekçe ise “efendim öğrenci çok azmış!” öyle olsa dahi,  bu sorunu veliler öğrenciler açısından  bir değerlendirelim.

    Sen köyde ikamet etmekzorundasınız, işin evin orada evladını oradaki okula göndermek zorundasın.

Başka okullara gönderecek maddi gücün de yok. Zorunlu olarak çocuklarını  dört sınıfa bir öğretmenin baktığı okula  gönderiyorsun.

Öğrenci az olsa dahi,  o öğretmen  öğrencilere gerekli  müfredat programlarını uygulamak zorunda.

Dört sınıfı okutmakla yükümlü bir öğretmen bu ağır yükün altından nasıl kalkabilir?

Birinci sınıftan dördüncü sınıfa kadar yayılan yaştaki öğrenciler bir çatı altında kalıyor, Bunların uyum sağlaması nasıl sağlanacak? Eğer eğitim koşulları herkese eşit uygulanacaksa. Bu imkanlardan mahrum kalan köy çocuklarının hakkı ne olacak?

Kendimizi bu çocukların ve ailelerin yerine koyalım.

    Kentlerde daha iyi koşullarda eğitim gören öğrencilerle bu köylü çocukları yarın ayni sınava girecek. Bunun sonunda köy çocukları bu sınavlarda nasıl başarılı olacak?. O şartlarda okuyan bir öğrenci ne kadar zeki başarılı olursa olsun sınavlarda başarılı olması mümkün değildir.

Peki, okuması gereken bu yavruların suçu ne ? Fazla uzağa gitmeye gerek yok

Edirne’nin çok yakınındaki  köylerde bu eğitim açmazı yaşanıyor.

Köy okullarında az sayıda öğrenci olduğu gerekçesiyle okullara  bir öğretmen görevlendirilmiş. 4 sınıfa bu öğretmen bakıyor.  Bu duruma çare bulamayanlara sormak isterim.

Kendi çocuklarını bu şartlarda eğitim görmelerini rıza gösterir mi.?

Öğrenci az  deniyor. Peki, bu öğrencilerin taşımalı sistemle veya başka okullara nakledilip daha iyi şartlarda eğitim görmeleri sağlanamaz mı? Bunun dışında başka bir  çözüm bulunamaz mı?      Eğitimde kaybolan yılları geri gelmesi mümkün olmuyor.

Günümüzün yaşam koşullarında iş bulabilmek,meslek sahibi olmak  için eğitimin ne denli önemli olduğu biliniyor.

    Köy muhtarları ile bu durumu konuşuyoruz. Muhtarlar üzerine düşen görevi yapmış. Köylerine ya öğretmen verilmesini veya bu gençlere farklı imkan sağlanmasını istemişler.

Köyde öğrenci azlığı nedeniyle bir çare bulunamamış. Eğitim yılı sonunda bu öğrenciler diğer öğrencilerle ayni koşullarda sınavlara girecek  haliyle başarılı olamayacakları dikkate alındığında, bunun sorumlusu kim olacak?

Kentlerde sağlanan eğitim koşulları köylerden neden esirgeniyor.Taşıma sistemi ise taşıma,  bu soruna bir çözüm bulunamaz mı? Konuyla ilgili zatlar, bir gün yolunuz bu köylere düşerse, okullara gidip öğrencilerin ve öğretmenin durumunu gözden geçirin. Bunu gördükten sonra vicdanlarınız rahat ediyor “çok iyi eğitim görüyorlar bir sıkıntı yok” diyebiliyorsanız söylenecek bir söz yok. Eğer durum burada belirttiğim gibi ise, bu yavruları diğer öğrenciler gibi eğitim imkanı sağlamak zorundasınız.

     Bu  sözler evlatlarını  köy okullarına göndermek zorunda kalan velilerin talebi.

Çocuklarının eğitimi  için özen gösteren onu geleceğin göç yaşam şartlarına hazırlama görevi olan velilerin ne zorluklarla karşılaştığını ben yaşadım  biliyorum.

Velilerin bu açmazına Devletin ve onun temsilcilerinin çare bulmaları asli görevleridir.

     Buradan Sayın Valimiz Hasan Duruer’e de konuyu duyurmayı  amaçladım .  Sayın Valimiz bir gün  Edirne’nin çok yakınında olan  İskender Köyü ve yakın köylerindeki öğrencilerin ne koşullarda eğitim gördüklerini gördüğünde velilerin yakınmalarına hak vereceğini umuyorum……

 200 total views,  2 views today

Next Post

AK Parti Edirne İl Gençlik Kolları Danışma Meclisi Toplantısı

AK Parti Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, gençlerin mutlaka öz değerleri olması gerektiğini belirterek, “Dürüstseniz, güvenilirseniz, çalışkansanız, dünyanın neresinde olursanız olun başınız dik, alnınız açık ve başarılı olursunuz” dedi. Ak Parti Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, gençlerin mutlaka öz değerleri olması gerektiğini belirterek, “Dürüstseniz, güvenilirseniz, çalışkansanız, dünyanın neresinde olursanız olun başınız dik, alnınız açık ve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp