Bu dönemde demeçleriniz neye yarar

admin

fikri_yalin_kose

 

 

 

 

 

 

 

 

Ülkemiz 25 Temmuz sonrası ilan edilen olağanüstü durum sonucu;hiç bir yasal itirazın yapılamayacağı, anında uygulamaya konulan olağanüstü hal yasalarıyla idare ediliyor.

Yaklaşık iki aya yakın sürede ülkemizin idaresi bu durumda. Bu arada Türkiye Büyük Meclisi ise tatile girdi. Yani milletvekilleri şu anda devre dışı.

Parlamentoda toplantılara katılmadıkları seslerini duyuramıyorlar, ancak dışarıda verdikleri demeçlerle işi idare ediyorlar. Millet Meclisinin kapalı olduğu parlamentonun devre dışı bulunduğu bir zamanda bakıyoruz milletvekilleri halka  “ Şu konuda araştırma önergesi verdim,  halkın sorunlarını duyurdum” gibi basına yansıyan yazılı açıklamalarının bir kıymeti yoktur.

Halkın temsilcilerinin toplanacağı meclis toplantıları yapılamıyor parlamenterlerimizin her biri bir yana tatile girmiş. İktidar ve muhalefete mensup milletvekillerimiz sanki parlamento çalışıyormuş gibi demeçler veriyorlar. Bunlar havada kalan sözler adama sormazlar mı “ Peki sen bu konuda açıklama yapıyorsun bu taleplerini parlamento çalışmadığına göre nasıl yerine getireceksiniz her biriniz başka yörelerde. Ülkede böyle olağanüstü durumun yaşandığı önemli günlerde parlamentonun tatilde olması doğru mudur sizin yaptığınız açıklamalar neye yarar” demelerinde haksız mı olacaklar.

SÖYLEDİKLERİ MAHALLİ BASIN İÇİN GEÇERLİ OLAMAZ

CHP İstanbul Milletvekili aynı zamanda parti meclisi üyesi Erhan Erdem Edirne’yi ziyaret etti. Erdem partisinin ilkelerini en üst perdeden savunan ilkeli duruşu ile dikkat çeken bir parlamenter olarak biliniyor.

Erdem parti il merkezinde yapacağı basın toplantısı öncesi küçük sanayi sitesine gelerek esnaf dernekleri ve esnaflarla görüşüp sorunlarını dinledi.

Bu gerçekten çok olumlu bir yaklaşım konuları birinci ağızdan dinlemenin büyük yararı vardır. Burada kendisine milletvekilleri bir yöreyi ziyaret ettiğinde partililerden ziyade halk arasına girerek parti dışındaki halktan kişilerle görüşmesinin sorunları doğru ve gerçek olarak belirlemesinin daha yararlı olacağını, çünkü partililerin zorunlu olarak milletvekillerine parti yararını düşünerek bilgi ileteceğini bunun ise gerçekle bağdaşmayacağını söyledi.

Bir dönem ulusal basında da görev yapan CHP’li parlamenter o günlere atfen partililerin basına karşı mesafeli davranmaları gerektiğini milletvekillerinin gazeteleri ziyaret etmesinin doğru olmayacağını ima etti.

Bu bence mahalli basın açısından doğru bir yaklaşım olamaz. Mahalli basın şu veya bu partinin yanında olabilir. Yalnız mahalli basın bir milletvekili kendilerini ziyaret ettiğinde o ziyaret sırasındaki açıklamalarını kesintisiz olarak gazetesinde yansıtır bizlerce durum böyledir. Ulusal basın dediğimiz anlı ve de şanlı yayın organlarında olduğu gibi verilen demecin orasını burasını alarak kendine uygun yerleri yayınlama yoluna gitmez.

Onun için ben vekilin bu benzetmeyi yaparken mahalli basını ayrı tutmasını, ulusal basınla karıştırmamasını isterdim. Üstelik bir parlamenterin bir yayın organının ziyaret etmesinin ne mahzuru olabilir. Parti olarak böyle bir ilkeleri varsa onu yeniden gözden geçirmeleri gerekir.

Bu açıklamalarının ne kadar gerçekleri yansıtıp yansıtmadığını görmek için mahalli yayın organlarının eski arşivlerine bakmaları yeterli olur. Kısaca ulusal basının uyguladığı ve günlük yayın organlarında gördüğümüz alengirli yolları bizler mahalli basın temsilcileri pek bilmeyiz. Mümkün olduğunca ne söyleniyorsa onu yazmak gayreti içinde oluruz. Vekilin basına ayrım yapmadan bu yaklaşımını doğru bulmadığımı belirtmek isterim.

 

 116 total views,  2 views today

Next Post

YILMAZ, “Kararnamelerle kurunun yanında yaş ta yanıyor”

Ardahan CHP Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Öztürk  Yılmaz Edirne’ye gelerek bir dizi temaslarda bulundu. Bu arada İl Merkezinde basın toplantısına katıldı. Yılmaz’ın basın toplantısına Edirne Milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu, Erdin Bircan, İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Belediye Başkan Yardımcısı Çiğdem Gegeoğlu ile Gençlik kolları Başkanı katıldı.           […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp