Bu eserlere yazık değil mi?

admin

fikri_yalin_kose    Eski İstanbul Caddesinde eski adıyla Reji evleri yeni ismiyle tekel binaları bugün kaderine terk edilmiş durumda.

            Bu binaların yanından geçip terk edilmiş halini gördükçe insanın içi sızlıyor. Özellikle o binaların içinde uzun yıllar yüzlerce tütün işçisinin çalıştığı günleri hatırlayanlar bu güzel binaların harabe halini gördükçe kahroluyorlar. Bu konuyu aynı mahallede ikamet eden bu yollardan gelip geçen bir yaşlı vatandaşımız ile konuşuyorum.

Kendisi uzun yıllar Ayşekadın semtinde, ikamet etmiş, bu yöreyi çok iyi tanıyan, benim gibi tekel binasında tütün dizen insanların bulunduğu dönemleri hatırlıyor.

            Bu binaların böyle terk edilmesine harabe halinde kalması hakkında ne düşünüyorsun diye sorduğumda bana şu yanıtı verdi. “inanın bu caddeden geçtiğimde içinde tütün işçilerimizin çalıştığı günler aklıma geliyor. Binanın içinde çalışan işçilerin seslerini duyar gibi oluyorum.

Bu devlet binalarımız yokluk içinde çok zor şartlarda kuruldu. Devletimize hizmet verdi. Bu durumda olması beni kahrediyor. O günleri hatırladığım ve üzüntü duyduğum için bu sokaktan geçmek dahi istemiyorum. O günlerde bölgemiz ekonomisine katkısı olan birçok devlet değerini kaybettik. Bazı köylerimizde tütün ekiliyordu, bu binalarda dizimi yapılıyordu. Böylece insanlarımıza iş imkanı sağlanıyordu. Bu kaynaklarımızı yok ettik.

            Tekel binaları da o günlerin hatırasıdır. Bu binalardan yararlanmak mümkün değil midir? Cumhuriyetimizin ilk yıllarının izlerini taşıdığı için yok olmalarına göz yumuluyor. Satılan binaların yerinde ise bugün iş merkezleri büyük marketler var. Bunun dışında bölgemizde ipek böcekçiliği yaygındı.

Böcek mektebi denilen bir yer bulunuyordu.  Üreticilerden alınan ipekböceği kozaları Kaleiçi’nde ipekböceği deposunda birikiyordu.

Edirne’nin bazı ilçelerinde ipek böcekçiliği çok yaygındı. İpek böceklerinin beslenmesi için dut ağaçları vardı. Köylerde paranın en çok ihtiyaç olduğu bir dönemde ilkbahar aylarında alınan koza paraları köylülerimize ilaç gibi geliyordu.

Halkımız bu kaynaktan da yoksun kaldı. Neden buna gerek gördüler, neden böyle gelir kaynaklarımızı yok ettiler bilinmiyor. Komşumuz Yunanistan’da tütün ekimi  yapılıyor.

İpek böcekçiliği de yaygın.  Komşuda öyle, bizde ise böyle. Yine bölgemizde önemli bir gelir kaynağı olan şeker pancarı ekimine de kısıtlama getirildi.

Cumhuriyetin ilk yıllarında açılan Alpullu Şeker Fabrikası da kapanma noktasında. Halkımız şeker pancarı da ekemiyor. Halkımıza pancardan yapılan tatlandırıcı, şeker yerine sağlık açısından tartışmalı olan mısırdan ve diğer maddelerden imal edilen tatlandırıcı kullanılması teşvik ediliyor. Bunlar bölgemiz üreticileri için önemli gelir kaynaklarını oluşturuyordu.

            Bu kaynaklarımız bir biri ardına yok edildi. Bunu yanında bu kurumların tesisleri de heba ediliyor.   Eski İstanbul Caddesi kenarındaki tekel binalarını gördükçe bu olanlar sinema şeridi gibi gözümün önünden geçti.

Her halde sayın yetkililerin güzergâhında olmadığı için olacak ki tekel binalarını göremiyorlar. Böylece binalar kaderine terk ediliyor. Bunun yanında Kaleiçi’ndeki tarihi binalarımız yok olmadı mı?  İyi hatırlıyorum yıllar önce kale içi semtindeki tarihi binalarımız gündeme geldi.

            Yöneticilerimiz bunu dikkate almadı. Şayet o günler bu mahalleye el atılmış olsaydı. Edirne ekonomisi ve turizmi  için en büyük kaynak sağlanmış olacak, kentin tarihi avantajını da dikkate aldığımızda aynı tarihi evlere sahip Safranbolu’ dan çok daha fazla turizm geliri olan bir  şehir haline gelebilecektik.

            Edirne de bugünkü konumundan sağlık huzur ve mutluluk dolu nice yıllara kat kat üstün ekonomik imkânlara sahip, bir il haline gelir.  O haliyle bugün bazı siyasilerimizin özlem duyduğu yıldız kent balkanların yıldızı bir şehir konumuna gelirdi.

Bu fırsat henüz kaçmış sayılmaz. Bugün Kaleiçi’nde restore edilen evleri gördükçe mutlu oluyoruz. İnşallah diğer harabe halindeki evler de bu imkânlardan yararlanır. Atalarımızın bize emanetine sahip çıkmanın mutluluğuna kavuşuruz.

 140 total views,  5 views today

Next Post

Çalışan kadınlar mutlu yarınlar projesi hayata geçiyor

Çalışan Kadınlar Mutlu Yarınlar Projesi Edirne  Valisi Dursun Ali Şahin ve Trakya kalkınma ajansı  Genel Sekreteri  Mahmut Şahin  tarafından imzalandı. Edirne Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle hayata geçirilecek ‘Çalışan Kadınlar Mutlu Yarınlar’ isimli projenin sözleşmesi Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ve Trakya Kalkınma Ajansı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp