BU FIRSATÇILIK OLMUYOR MU?

admin

İnsanlarımız Kurban Bayramını fırsat bilerek, farklı illerde yaşayan yakınlarına gitmek için şehirlerarası otobüslerle seyahat etmek zorunda kaldı.

Ekonomik koşullar sonucu değişik bölgelerde yaşamak zorunda kalan insanlarımız için böyle bayram günleri fırsat oluşturuyor.

Bu amaçla bütçelerini ayarlayıp yola düşen insanlarımız bayramlarda sürprizlerle karşılaşıyor. Bazı otobüs firmaları bayramı fırsat bilerek, bu günlerde farklı fiyat uyguladıkları duyumunu aldık.

İlçeler arasında yolculukta olduğu gibi en çok yolcu trafiğinin bulunduğu. Edirne-İstanbul arasındaki yolcu biletlerinde de farklılık olmuş.

Bayramda İstanbul’dan Edirne’ye 25 liraya bilet alan yolcular Edirne’den İstanbul’a dönüşlerinde ayni yolcu bileti için 30 lira ödemek zorunda kalmış.

Vatandaşlar haklı olarak bu duruma tepkili. Biz ailecek geldik dar gelirliyiz dönüş paramızı geliş fiyatına göre ayarladık dönüş paramız yetmedi ne yapacağız demelerinde haksızlar mı? Bu fırsatçılık olmuyor mu?

Halkımızın ekonomik şartları ortada. Toplumun büyük kesimi kıt kanaat geçimini sağlıyor. Ekonomik koşulları iyi olanlar seyahatlerini kendi araçları ile yapıyor.

Otobüslerle seyahat edenler daha ziyade sabit ve dar gelirli vatandaşlarımız. Onların da bu seyahatlere ayıracakları paraları kısıtlı. Böyle küçük oran da olsa bütçelerini sarsıyor. Bunun için seyahat firmaları mazeret bulabilir” aslında bize verilen ücretler yüksekti biz düşük ücret alıyorduk” diyebilirler.

Bu konuda kendilerini haklı çıkarabilirler. Dar gelirliler için bu mazeret değildir. Onlar için önemli olan bu kadar kısa sürede yolcu ücretleri neden bu kadar artıyor onu hazmedemiyorlar.

Aslına bakılırsa karayolu taşımacılığında özellikle bölgemizde her bayram yaşanan durum bu.Böyle gelmiş böyle gidiyor….

GAZETECİ DERNEKLERİ SAYISI ARTIYOR

Edirne’de basın çalışanlarının üye olduğu, ilk dernek Edirne Gazeteciler Derneği vardı. Daha sonra bu derneği yeterli görmeyenler çapını daha da genişleterek Trakya Gazeteceler Derneğini kurdular. Bir süre sonraki yıllarda gazeteceler arasındaki dernek sayısı daha da çoğalarak Balkanlara kadar uzandı.

Son olarak Marmara Bölgesini kapsayan Bir dernek kurulduğu duyumunu aldık. Bu sayının nereye kadar uzanacağı belirsiz. İyi güzel dernekler artıyor da, bu derneklerimiz mensuplarının sorunları konusunda ne gibi çalışmaları oluyor.

Yılda birkaç kez yapılan yurtiçi ver yurt dışı seyahatlerin ötesinde etkinlikleri var mı? Var da bizler mi bilmiyoruz. Maksat mantar gibi dernek üretmek değil, basın mensuplarının sorunlarına eğilmek, çözüm aramak. Bugüne kadar meslektaşlarımızın ana sorunlarına deva olacak hangi çalışmalarını gördük.

Biz halka akıl hocalığı yapmaya kalkıyoruz. Biri çıkıp basın mensuplarına siz bu demokratik hakların hangisine sahipsiniz dese ne cevap verilecek. Sendikal örgütlenmeyi bir kenara bırakalım.

fikri_yalin_kose

Oralara girmeye büyük medya kuruluşlarında çalışanlar dahi girme cesaretleri yok. Sadece işlerinden kovuldukları zaman haklarını hatırlıyorlar. Biri çıksın da yerine ben geleyim mantığı olduğu sürece bu meslek etiğinin uygulanması mümkün değil.

Bu şartlar sürdüğü müddetçe basın mensuplarımdan nasıl sağlıklı hizmet beklenebilir. Durum böyle olunca özellikle güç koşullarda görev yapan mahalli basında dayanışma olmadığı için her kurum ayakta kalabilmek için tek başına zorluklarla cebelleşmek zorunda kalıyor.

Halkımız da bu benim sesi öz basınım diye benimsemediği sürece bu zorluklar artarak devam edecek gibi görülüyor. Herkes bu açmazdan pay çıkarmalı hepimizin mahalli basının gelişememesinde payı bulunuyor.

Ortak alınması gereken sorunlarda ayni noktada birleşemediğimiz sürece bizi dikkate almamakta direnen çevrelere koz vermiş oluyoruz. Bunda da zararlı çıkan mahalli basınımız oluyor. Çalışanından patronuna kadar etkin ve egemen çevreler karşısında güçsüz kalıyoruz..

 171 total views,  2 views today

Next Post

Tarım İl Müdürlüğü’nden Yeni Proje

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajns@hotmail.com Edirne Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre: “Bakanlığımızca mera alanlarındaki otlama baskısının azaltılması ve kaliteli kaba yem ihtiyacının karşılanması amacıyla Çayır, Mera,Yem Bitkileri ve Hayvancılığı Geliştirme Projesi yürütülmektedir. Bu proje ile yem bitkilerinin ekilişlerinin arttırılması hedeflenmektedir. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp