Bu Gezilerin Sonuçları Ne Oluyor?

admin

fikri_yalin_kose

Edirne’de farklı kaynaklardan sağlanan imkânlarla yurt dışı iş gezileri her geçen yıl artış gösteriyor. Oda ve meslek kuruluş temsilcilerimizin yurt dışı gezileri ikinci adresleri konumuna geldi. Heyetlerimizin biri gelip diğeri gidiyor.

Bu seyahatlerin bir bölümü basına yansıyor, bazılarını ise gezi sonraları basına duyurulan beylik sözlerden oluşan haberlerden öğreniyoruz.

Böylece yurt dışı gezilerinde bulunanların amaçlarını kendi görüşleri doğrultularında öğrenme imkânı buluyoruz.

Bu seyahatlerin bir kısmının turistlik geziler olduğu amacına ulaşmadığı yolunda yakınmalar oluyor. Bu söylentilere inanmak istemiyoruz.

Devlet veya üyelerinin aidatlarını kullanılarak yapılan böyle yurt dışı gezilerinden belgemiz ve kurumların yararına somut sonuçlar hedeflenmeli.

Bu yönde projeler üretilerek bu tür yurt dışı ve yurt içi temaslarda bölgemizin ve ülkemizin yararı dikkate alınarak gerçekleşmeli.

Öyle laf olsun, adat yerini bulsun ve de ön hazırlık yapmadan yapılan yurt dışı turları sonuç getirmez.

Bakıyoruz, imkânları bizim kadar olmayan bazı Anadolu kentleri gerçekleştirdikleri AB proje fırsatlarını kullanarak, kentlerine büyük olanaklar sağlıyor, bölgelerinin sorunlarının çözümüne katkı yapıyorlar. Edirne’miz bu konuda ülke genelinde nerededir, Bu imkânlar değerlendirilerek hangi somut sonuçlar alındı bölgemiz yararına kaç proje gerçekleşti bilmek isteriz.

Bazı kişilerin oda ve derneklerin gezilerine katılarak turistlik seyahat yapmalarının da doğru olmadığı inancındayım. Böyle iş gezilerine katılan kim olursa olsun, kendi görevini yerine getirmeli, bunu bölgemiz yararına kullanmalı.

Bu ziyaretlere katılan basın mensubu ise, bu etkinliğin amacına uygun yapılıp yapılmadığını değerlendirmeli, gerekirse eleştirmeli bu mesleğinin gereğidir. Üstelik bu tür değerlendirmeler yurt dışı gezilerine çıkan meslek mensuplarının amacına uygun gezi yapmalarına katkı yapacaktır.

Bazılarının laf olsun, gezip göreyim mantığı ile bu turlara katılanların önüne set çekecektir. Maalesef bugüne kadar yapılan yurt dışı turlarında gerekli verim sağlanamamıştır.

Edirne’nin AB imkânlarından yararlanması için sayısız gerekçeleri ve koşulları bulunuyor. Bunlar projelendirilerek, gerektiği gibi değerlendirilmeli. Odalarımızın meslek kuruluşlarımızın yurt dışı gezileri turistlik ve amacından uzak gezi olmaktan kurtulmalı.

Dilerim bu eleştirilerimde yanılmış olurum. Bölgemize yararlı projelerin gerçekleşmesi bizleri ziyadesi ile mutlu kılacaktır.

Gazete arşivlerini taradım bu gezilerden, meslek kuruluş temsilcilerimiz ve diğer kurumlarımızın yeterince yararlanılamadığı izlenimi edindim. Belki somut sonuçlar oldu da basına yansımadı inşallah öyle olur.

Basın olarak bu tür seyahatlerin ve sonuçlarının yakın takipçisi olmak zorundayız. Yurt dışına ne amaçla çıktıklarını ve ne sonuç aldıklarını irdelemeliyiz. Böylece iş amaçlı yapılan yurt dışı seyahatleri turistli gezi olmaktan çıkar.

50 MİLYON HAYALİ

Yılbaşında yapılacak milli piyango çekilişinde en büyük ikramiye rekor düzeyde bir artışla 50 milyon lira olacakmış. Şans talih, kader, kısmet ve bana da çıkar beklentisinde olanlar, çekilişe iki aya yakın süre olmasına rağmen bugünden ikramiye hayali kurmaya başladı.

On milyonda bir şans olsa da, insanlarımız bu paranın kendilerine çıkabileceği beklentisi ile yaşıyor. Bazı medya kuruluşları haberlerinde bu paranın çıkması durumunda neleri alabileceğinin dökümünü yapıyor, insanların milyonerlik hayallerini kamçılıyor.

Kuşkusuz hayalin insan yaşamında önemli bir yeri var. En güzle hizmetler hayal kurma sonucu gerçekleşiyor.

Bu hayalimiz şans oyunlarına yönlendirilmemeli. İnsanların bu tür hayallere şans oyunlarına alet edilmeleri emeksiz zengin olma beklentileri toplumu kolayca yaşama beklentisine yönlendirebilir.

Bugün baktığımızda şans oyunlarına ilginin yüksek olduğunu görüyoruz. Toplumda özellikle yılbaşlarında milyoner olma sevdası daha da artıyor. Ülkemizde şans oyunu olmayan gün yok gibi. Bazı günler at koşuları bazı günlerde loto, toto ile insanlarımıza “ya çıkarsa” anlayışı pompalanıyor.

Çekilişe daha iki ay olmasına karşın bugünden Milli Piyangonun yılbaşında vereceği 50 milyonluk ikramiye ile halkın ilgisi çekilmek isteniyor. Bu arada şans oyunlarından en karlı çıkan yine devlet olacak. Halka dağıtılan ikramiyeye baktığımızda “devede kulak” sayılır.

Ne diyelim; şans meraklıları belki 50 milyon bana çıkar beklentisinde olanlar, imkânları oranında milli piyango alarak yılbaşına kadar rüyalarında her gece milyoner olmayı hayal edecek.

 182 total views,  2 views today

Next Post

Atık su konusunda bilgilendirme toplantısı yapıldı

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Belediye Meclis Salonunda yapılan toplantıda kirişhane Paşaçayırı semtinde kurulacak Edirne Atık Su Arıtma Tesisi projesi hakkında bilgi verildi. Halka duyuru yapılmasına karşın çok az sayıda vatandaşın katıldığı toplantıda konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Dr Ertuğrul Tanrıkulu arıtma tesisinin çok önemli olduğuna […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp