Bu gurur Edirne’nin

admin

            Edirne Belediyesi tarafından Edirnelilere ve Edirnelilere kazandırılan 2 proje ‘Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda uygulama ödülüne layık görüldü. Ödülü almak için Antalya’da düzenlenen törene katılan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bu gurur Edirne’nin” dedi.

1930 yılında İtalyanlar tarafından yapılan ve jeneratörler vasıtasıyla 1980 yılına kadar Edirne’nin elektrik ihtiyacını karşılayan Tarihi Elektrik Fabrikası’nın restorasyon projesi ile Hafızağa Konağı’nın restore edilmesiyle oluşturulan Edirne Kent Müzesi, Tarihi Kentler Birliği’nin düzenlediği ‘Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda uygulama ödülüne layık görüldü. Yarışmada 69 belediyeden toplam 143 proje değerlendirildi.

Büyük Ödül ve Jüri Özel Ödülü’nün yanı sıra Proje, Uygulama, Süreklilik ve Başarı kategorilerinde de proje ve uygulamaların değerlendirildiği yarışmanın ödül töreni Antalya Expo Center’da düzenlenen YAPEX Restorasyon Fuarı’nda gerçekleştirildi. Ödül törenine katılan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ödülü Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın elinden aldı.

Göreve geldikleri günden beri Edirneliler için doğru ve yerinde projeler ürettiklerini ifade eden Gürkan, “Bu ödül Edirne’deki tüm hemşehrilerimin  gururu, onurudur. Bu ödülü Edirne’de tüm hemşehrilerimize ve çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ederek hediye ediyoruz” dedi.

69 belediyeden toplam 143 projenin değerlendirildiği yarışmada başvurular, TKB’nin mimarlık, şehircilik, arkeoloji, sanat tarihi, hukuk ve kent yönetimi alanlarındaki uzmanlardan oluşan Danışma Kurulu tarafından incelendi. Yarışmada Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü’nün yanı sıra, 2 Jüri Özel Ödülü, 8 Proje, 8 Uygulama ve 8 Süreklilik olmak üzere 42 Başarı ödülü verildi.

ÖDÜL ALAN PROJELER HAKKINDA

Restorasyonuna 20 Mayıs 2015 tarihinde başlanan ve 14 Mayıs 2017 tarihinde Kültür Merkezi ve Nikah Salonu olarak hizmete açılan Tarihi Elektrik Fabrikası, daha önce Sosyal Demokrat Belediyeler Birliği (SODEM) tarafından Bilim-Tarih Ödülü’ne layık görülmüştü. Söz konusun proje bu defada ‘Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda’ uygulama ödülü kazandı. Edirne Belediyesi, Tarihi Elektrik Fabrikası’yla ilk defa tescilli eserlerden birini restore ederek; atıl durumda olan bir binayı hizmete kazandırmıştı, göz kamaştıran binada genç çiftler mutluluklarına ‘evet’ demeye devam ediyor.

‘Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’ndan’ bir ödül de Hafızağa Konağı’nın restore edilmesiyle hizmete sunulan Edirne Kent Müzesi’ne geldi. Kentte çok önemli bir ihtiyaca cevap veren, Turizm Bakanlığı tarafından Özel Müze Statüsü’ne alınarak, yurtiçi ve yurtdışında resmi olarak tanınmış olan Edirne Kent Müzesi’nde Kalkolitik Dönemden günümüze kadar Edirne anlatılmakta; Edirne’nin tarihi görsel, dijital ve önemli eserlerle desteklenmektedir. ‘Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda Edirne Kent Müzesi uygulama ödülüne layık görüldü.

 154 total views,  2 views today

Next Post

Ayperi ile Cem’in mutlu günü

Samantır ailesinin kızı Av. Ayperi Samantır ile Uyanıktır ailesinin oğlu Cem Uyanıktır 18 Kasım 2017 Cumartesi akşamı Edirne Gloria Park düğün salonunda düzenlenen muhteşem bir düğün töreni ile yaşamlarını birleştirdi. Edirne’de sigortacılık sektöründe faaliyet gösteren Cem Uyanıktır ve eşi Av. Ayperi Samantır aileleri ile birlikte davetlileri kapıda karşılayıp hoşladı. Geceye, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp