Bu Güzellikler Değerlendirilmeli

admin

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce organize edilen, Bu kurumdan hizmet alan vatandaşların çalışmalarının sergilendiği etkinliği izledim. Ekmekçizade Kervansaray’da yapılan gösterilere halkın ilgisi büyüktü.

Tarihi binanın geniş salonunda protokolün tamamı hazır bulundu. Son aylarda yapılanlardan belki de en coşkulu ve yüksek katılımlı etkinliğe tanık olduk.

Diyebilirim ki, Aile ve sosyal Politikalar İl Müdürlüğü son yıllarda büyük işler başardı.  Bu kurumumuz sayesinde Edirne’nin kenar mahallelerindeki bayanlarımız kendi emekleri ile ürettikleri böylece kendi imkânları ile gerçekleştirdikleri ürünlerini sergileyip ailelerine maddi katkı sağladılar.

Rahmetli Valimiz Fahri Yücel ve eşi zamanında başlayan muhtaç ailelere destek bayanları bilinçlendirme projesi o günlerden bu güne ulaştı. Burada Rahmetli Valimizi ve muhterem eşimizi de yad etmek gerekir.

Gösterilerde küçük yaşta roman vatandaşlarımız klarnet ve darbuka ile gösterisi izleyenlerce büyük beğeni kazandı.

O yaşta yavrularımızın gösterdikleri başarı, ilkokul çağında bir öğrencinin klarnetle büyüklerine taş çıkartacak gösterisi dikkate ve izlenmeye değerdi.

Bununla onur duymalıyız bu bölgemize has bir değerdir bir kültür zenginliğidir. Bunu her fırsatta sergilemeli, tanıtmalı ve sahiplenmeliyiz. Bu tip sunumlar klasik bıkkınlık veren tanıtımlardan daha faydalı ve yararlı olacaktır. Bu başarı sadece bizim bölgemiz romanlarına ve onun çocuklarının sergileyecekleri bir başarıdır. Adımızı farklı şekilde yorumlamak isteyen çevreler bu kültür zenginliğimizi, kültür mozaiğimizi de dikkate almak zorundadır.

Toplantıda bir başka dikkate değer göze çarpan gösteri ise roman kızlarımızın kıvrak oyunları oldu. Kızlarımız kendilerine has birbirinden güzel ve uyumlu ritmik hareketleri ile katılımcıları adeta büyülediler.

Etkinlikte en çok alkış alan gösteri roman kızlarımızın bu oyunları oldu. Bunları da bölgemizin değerleri, Edirne turizminde yararlanacak imkânlar olarak dikkate almalıyız. Ayni etkinlikte roman bayanlarımızın el emeği göz nuru olarak gerçekleştirdikleri elbiseleri podyumda sergilediler. Kızlarımızın defile töreni değme manken gösterisinden daha doğal ve dikkat çekiciydi.

Kısa sürede bu başarılar bölgemiz insanının kabiliyetini ve öğretilenleri kısa sürede benimsemesi pratik zekası Edirne’miz tanıtımı açısından dikkate alınması gereken görüntülerdi.

Gönül isterdi ki,   Edirne halkının büyük kesimi buradaki gösterileri izlemiş olsun. Olumsuz koşullarda da olsa insanların bazı şeyleri başarabileceğini görsün. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce organize edilen sezon sonu etkinliğinde bu başarıyı gördük. Bu konuda emeği geçen herkesi kutlamak gerekir

 174 total views,  5 views today

Next Post

Bando ve Ciğer Festivali Hazırlıkları Tamam

Edirne Belediye Başkanlığı’nca bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Bando ve Ciğer Festivali hazırlıkları tamamlandı.             Edirne Belediye Başkanlığı’nca organize edilen 3.Uluslararası Bando ve Ciger Festivali 31 Mayıs/1-2Haziran 2013 tarihlerinde gerçekleşiyor. Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “2011 yılında birincisini düzenlediğimiz Bando ve Ciger Festivali, Edirne’nin simgelerinden […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp