Bu hizmet layık değil miyiz?

admin

fikri_yalin_koseYıllardır tarihi eserlerimiz aydınlatılsın, özellikle ata yadigarı tarihi  köprülerimizin geceleri  aydınlatılmasının çok önemli olduğunu, bu  eserlerin günün her saatinde herkesin rahatlıkla gezip görmesinin sağlanmasının önemine yüzlerce kez  değindik. Maalesef bu sese kulak veren olmadı. En yetkili ağızlar, bu yönde gücü olan politikacılar “ köprüler aydınlatıyor müjde” diye halkı sevindirdi. Ne acıdır ki bunların hiç biri gerçekleşmedi.

Yıllar önce köprülerin aydınlatılması için aralarında gazetecilerin de bulunduğu demokratik kitle örgütleri gece köprünün üzerinde” Köprülerimiz Aydınlansın” diye meşaleli eylem yapılmıştı.

Bu eylem o gün için çok ses getirmişti. Daha sonraları gelen mülki amirleri bu yönde kararlılıklarını bildirmelerine ve çaba göstermesine rağmen Edirne’nin sembolü atalarımızın mirası tarihi köprülerimiz geceleri karanlıktan kurtulamadı, yapacağız edeceğiz diye  söylenenler bir türlü gerçekleşmedi.

Dünyanın hiçbir yerinde böyle tarihi önemi olan eserler. bizde olduğu gibi ihmal edilmez, hor görülmez. Her zaman en iyi şekilde teşhir edilir ışıklar altında tüm dünyaya tanıtılır.

Komşumuz Bulgaristan’da Osmanlı İmparatorluğu döneminden  kalma  tarihi köprüler bakıyorsunuz  geceleri ışıl ışıl. Biz ise kendi malımız olan  tarihi eserlerimizi aydınlatma gereğini duymuyoruz.

Bu iş aslında öyle büyük masraf isteyen bir sorun olmadığını yetkililer ifade ediyorlar. Buna neden gerek görülmedi,neden bugüne kadar ihmal edildi , anlamak mümkün değil.

Edirne’deki tarihi dokunun  güzellikleri Edirne’den ziyade  ülkemiz için de onur,gurur meselesi olacağı biliniyor. Köprülerin aydınlatma sorunu o denli dallanıp budaklandı ki,  kimse yükümlülüğü üzerine almak istemiyor. Anıtlar Kurulu topu Vakıflara onlar da Karayollarına ve Edirne Valiliğine atıyor.

Bu iş kısa paslar şeklinde ortada gidip geliyor. Başka ülkelerde tarihi eserlerin aydınlatılarak tüm görkemi ile ortaya çıktığını  bizim muhteremler görmüyorlar mı?

Her zaman yurt dışı seyahatlere çıkıyorlar. Oralardaki tarihi eserlerin ne durumda olduğunu nasıl aydınlatıldığını  görüyorlar. Acaba bunları görüp kendi eserlerimizin karanlıkta olduğu için hicap duymuyorlar mı?

Tarihi köprülerimiz Meriç ve Tunca köprüleri aynı zamanda uluslararası  bağlantı sağlayan  yolumuz. Yunanistan ile sınır kapımız olan Pazarkule Hudut Kapısından ülkemize giriş çıkış yapan turistler bu köprülerden geçiyor.

Geceleri bu köprülerden geçtiklerinde  ne köprülerimizin zarafetini ne de ilimizdeki tarihi dokuyu görme imkanı olmuyor.

            Türkiye yüksek oranda elektrik kaybının olduğu genellikle bu kayıpların abonelere yüklendiği  bir ülke. Köprülerin aydınlatılması için yapılacak masrafı da halkımız seve seve üstlenir.

Şaka bir yana köprülerimizin aydınlatılması sorunu insanlarımızı çok  huzursuz eder boyuta ulaştı.

Vatandaşlara bu konuyu sorduğumda, aldığım yanıtlar ilginç.   Edirne söz konusu olduğunda devlet hizmetlerinin ağır aksak geldiğini, komşu ülkelerin bizim atalarımızdan kalan tarihi eserleri bize nispet olurcasına aydınlattığını bundan utanmamız gerektiğini belirtiyorlar.

Bunda da haksız sayılmazlar. Bundan otuz yıl önce o günün şartları ile aydınlatılan köprülerin bugünkü teknik imkanlarla aydınlatılamamasında bir art düşünce aramak gerekmez mi diyen vatandaşlar; “ Bu konuda ihmali olanların geceleri bu köprülerden geçmelerini öneririz daracık yaya geçitlerinden yoğun araç trafiği içinde karanlıkta yürümek cesaret ister.

 173 total views,  2 views today

Next Post

EBED’e 25 tekerlekli sandalye

Edirne Bedensel Engelliler Derneğine Edirne Lisesi Yetişenler Derneği tarafından 25 tekerlekli sandalye bağışlandı. Tekerlekli sandalye teslim töreni Edirne Lisesi’nde   yapıldı. Burada yapılan törene Milli Eğitim Müdürü  Hüseyin Özcan, ELYD Başkanı Atıl Erman, Şube Başkanı Tunç Uçer, Edirne Lisesi Okul Müdürü Mehmet Kıyıcı, EBED Başkanı Dilek Kaynak,  Başkan Yardımcısı  Cengiz Gültekin,  […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp