Bu İmkânı İyi Değerlendirelim

admin

fikri_yalin_koseTrakya Gümrük ve Ticaret Müdürlüğü ile ETSO Yöneticileri arasında geçtiğimiz hafta sonunda Edirne esnafımızın yararına  önemli bir  protokol imzalandı.

Bu bugüne kadar yeterince duyulmasa dahi, Burada onaylanan anlaşma ile  Edirne ekonomisine özellikle sanayi esnafımıza adeta  can suyu gibi gelecek bir karara imza atıldı.

Bugüne kadar komşu ülkelerden Edirne’ye gelen tarım araçlarının onarımı çok zor koşullarda yapılıyordu. Onarılması istenen araçlar için Gümrük kapılarında onlarca  işlemden geçiyor, ayrıca  onarım için gelen makine ve ekipmanlar  için teminat yatırılmak zorunluluğu vardı.

Güçlükle yaşamını sürdüren sanayi esnafımızın bu koşullar altında teminatını yatırıp komşu ilkelerden iş alması çok zordu. Bu koşulların kaldırılması konusunda girişimde bulunan ETSO yöneticileri ve Trakya Gümrük ve Ticaret Müdürlüğü bakanlık nezdinde yaptıkları  çabaları olumlu sonuç verdi.

Gümrük’ten araçların onarımı için talep edilen teminatı ETSO’nun üstlenmesi ile esnaflarımız bundan böyle Yunanistan ve Bulgaristan’dan onarım amacı ile gelecek tarım makine ve ekipmanlarını teminat ödemeden onarabilecek.

Bu olay Esnaflarımıza azımsanmayacak bir imkân sağlayacak. Yetkililerin ifadesine göre bu kolaylığın sağlanması sonucu esnaflarımız kanalı ile bir ayda Edirne’ye 200 bin lira civarında maddi kaynak sağlanacak.

Böylece imkânları olduğu halde iş bulmada sıkıntı çeken sanayi esnafımız kısmen de olsa rahatlamış olacak.

Burada önemli olan Trakya Gümrük ve Ticaret Müdürü Müslüm Yalçın’ın da üzerine basa basa dile getirdiği gibi bu imkanı yasal sınırlar çerçevesinde değerlendirmek ve İstismar edilmesine yasaların suiistimaline fırsat vermemek. Bu imkandan yararlanmak isteyip  yasa dışı yolları zorlamak isteyenler olacaktır.

Bu imkanın sadece Edirne’ye verilmesini kıskananlar çekemeyenler bulunacak  beklenmedik sorunlar   gündeme gelecektir.

  Tüm bunları dikkate alarak, bizlere sağlanan bu fırsatı yasal sınırlar dışına çıkarmak isteyenlerle el birliği ile mücadele edilmeli,Bu çok önem taşıyor. Yalçın Bey özellikle bu konuya dikkat çekti. Bu kararı almakla yasaların zorlandığını  ellerini taşın altına koyduklarımın, böyle bir fırsatın İlk kez Edirnelilere sağlandığını söyledi. Bu arada  uyarıda bulundu bunun kıymetinin bilinmesi gereğini vurguladı.

ETSO yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt kesinlikle yasa dışı işlemlere fırsat verilmeyeceğini, bu yönde gereken tedbirlerin alındığını bu imkândan ancak elinde onarım belgesi olanların yararlanabileceğini söyledi.

Nereden bakılırsa bakılsın, bu Edirne esnafımız için bir nimettir, bulunmaz bir fırsattır.

Komşu ülkelerde bu tür işçiliğin pahalı olması ülkemiz açısından fırsat doğuruyor. Bu imkân sağlıklı şekilde yasal çerçevede kullanıldığında, öyle sanıyorum ki bunun arkasından başka fırsatlar da doğacaktır.

İlk aşamada bu imkanın yasal sınırlar çerçevesinde kullanılması  gümrük yetkililerine güven verilmesi İlimizde onarılacak araçların gününde tesliminin sağlanması önem taşıyor. Bir de yapılan onarımın istenilen düzeyde bir daha şikayete meydan vermeyecek şekilde yapılması çok önem taşıyor. Bu konuda şikayetler artıp   “Edirne’de onarım işleri istenildiği gibi yapılmıyor” türünde şikayetlerinin gelmesi halinde bu işlere başka  yerler talip olur ve biz de bu imkandan mahrum kalırız.

Komşu ülkelerden tamir amacıyla Edirne’ye gelen araçların yedek parça kalitesinden tamirin istenilen koşullarda yapılmasına kadar en iyi şekilde yerine getirilmesi ve eksisiz onarılarak teslim edilmesi gerekir.

  Bu sağlanmadığı takdirde güven azalır bunu fırsat bilenler böyle önemli fırsatı elimizden alırlar. İmza töreninde özellikle bu konuya dikkat çekildi. Gümrük işlemleri şakaya gelmez, küçük bir istismarda yasa ihlalinde bir bakarsınız bizlere sağlanan bu imkânlar birden yok olmuş. Esnaflarımızın bu fırsatı çok işi değerlendireceklerine güvenimiz sonsuz.

Burada önemli olan bu imkânı sulandırmak isteyen kanunları zorlayan kimselerle, el birliği ile mücadele etmeleri. Bunu sağladıkları takdirde bir süre sonra bu sistem oturur Edirneli esnaflarımızın da yüzleri güler.  Edirne esnaflarımızı bu iş imkânının hayırlı olmasını dilerim.

 43 total views,  5 views today

Next Post

ETSO Yeni yılı Basın mensupları ile kutladı

ETSO yöneticileri  yeni yılı  RYS otelde düzenledikleri kokteylde basın mensupları ile birlikte kutladı. Düzenlenen Kokteyle ETSO Yönetim  Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Meclis Başkanı Mehmet Eren, ETSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cavit Duvan ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Gecede kısa bir konuşma yapan yönetim Kurulu Başkanı Zıpkınkurt; Yeni yılda ETSO’nun faaliyetlerinin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp