BU İŞ CİDDİYE ALINMALI!

admin

fikri_yalin_koseEdirne bazı konularda ilkler arasında yer alıyor. Bu ilkler bizi yücelten ilkler değil. Bunlar neler. Boşanmada Edirne ilk iller arasında bulunuyor. Yine son yıllarda ortaya çıkan Bonzai illeti konusunda da Edirne yine ön sıralarda bulunuyor. İntihar olaylarında da Edirne’miz ön sıralarda. Herkesi söylediği gibi alkol kullanımında bizi geçen muhafazakâr iller de var.

Boşanma sayısının artmasına neden olanların büyük bölümünü belli kesimden vatandaşlara bağlanmasına karşın, Edirne genelinde evlenen çiftlerde boşanma oranı ürkütücü boyutta. Aile gibi toplumun çekirdeğini oluşturan yuvasını bir hiç uğruna feda edebilen küçük bir tartışmayı boşanma ile noktalayan toplum, gelecek için tehlike sinyalleri veriyor demektir.

Bu konumda olan iller arasında Edirne’nin yer alması üstelik ilk sıralarda olması çok anlamlı ve üzüntü verici. Bölgemizde kanayan yara haline dönüşmüş olan bu konuyu bilim adamlarımızın araştırması nedenlerini belirlemesi gerekir. Edirne daha önceki yıllarda böyle değildi.

İlimizde boşanma oranı çok daha düşüktü. Evli çiftler böyle kıytırık gerekçelerle boşanma yerine mezara kadar bir yastıkta ömür tüketiyorlardı. Bu süre zarfında bölgemiz insanına ne oldu. Bunun da sosyolojik nedenleri araştırmalı ve çözüm yolları bulunmalı.

Yine Edirne’nin İlkler arasında yer aldığı, bir başka acı gerçek de bölgemizde intihar vakalarının artmış olması.

Bu insanlarımızın onurlu olmasından, kendilerine yapılan haksızlığı ve suçlamaları kabul etmemeleri onun ezikliği sonucu intihar ettikleri iddia edilse de, bunun sadece o sebebe dayanmadığı kuşkusuz.

İnsanları bu çileli hayatta yaşamak, varlığını korumak için bazı güçlüklere ve haksızlıklara karşı dirençli olması gerekir.

Edirne insanımızda bu direnç eksik. Eşi ile kavga ederek intiharı seçen insanlarımız ve dedikodu uğruna canını kıyanlar var.

Cana kıymak yaşamı sonlandırmak bu kadar kolay olmamalı. Bunun da sosyolojik nedenlerinin enine boyuna araştırılması gerekir.

Bölgemizde bir başka ve en tehlikeli ilk ise Bonzai denilen bazılarının türkülere konu ettiği öldürücü, toplumu zehirleyen bir madde. Bir baş, belası.

Bu konuda Edirne belediyesi ve Emniyet Müdürlüğünün ortaklaşa yaptıkları halkı aydınlatıcı bu maddenin öldürücü olduğu yolundaki seminerler yeterli, ne yazık ki çözüm olmuyor.

Piyasada ucuz olan bu illeti kullananlar daha sonra vazgeçemiyorlar. Bu alışkanlığın sonucu genellikle ölümle noktalanıyor. Gençlerin karakteri, ailelerine, öğretmenlerine karşı tavırları değişiyor. Konuşmalarında daha hırçın oluyorlar. Adeta bir suç makinesi haline gelebiliyorlar.

Bu zararlı ürünü kullanan öğrencilerin okullarda başarı oranı düşüyor. Aslında toplumumuzda gelecek kuşaklar için en tehlikelisi bu.

Maalesef “bonzai” denilen öldürücü zehir sayesinde geleceğimizi karartıyoruz. Yargı organlarının yeterli, caydırıcı gücünün olmaması nedeniyle bu zehirli maddeyi pazarlayanlara büyük imkân sağlanıyor.

Bu ürünü pazarlayan üç beş zehir tüccarının önüne geçilemiyor. Bunların sayesinde gençlerimiz arasında Bonzai kullananların sayısı artıyor.

Bu konuda etkili ve yetkili olması gereken zatlar durumu seyrediyor. Yasaların yeterli olmadığı gerekçesine sığınıyorlar. Bu konuda siyasi partilerimizi mülki ve mahalli yöneticilerin seslerini yükseltmeleri bu konuya duyarsız kalanları, göz yumanları uyarmaları gerekir.

Durum böyle giderse, gençlerimizi kaybedeceğiz, geleceklerini karartacağız. O zaman bugün bu olaya duyarsız kalanlar bir yerlerine kına yakarlar. Bu gençlere yazıktır. Geleceğimizin en büyük güvencesi olan Atamızın emanet ettiği gençliğimizi uyuşturucu pazarına itiyoruz.

Bazıları bunu normal karşılayabilir. Burada önemli olan halkımızın ve demokratik kitle örgütlerimizin duyarlı olması. Bu sağlanmadığı takdirde.

Edirne bu kötü ilkler arasında yerini almaya devam edecek. Bu da hepimizin yüz karası olacaktır. Böylece Edirne’yi kötü gösterme gayreti içinde olanların ekmeğine yağ sürmüş olacağız. Buna imkân vermemeliyiz. Bu konu savsaklamaya” neme lazım” demeye gelmez.

Türkü yine o türkü sazlarda tel değişti.

    Yumruk yine o yumruk bir varsa el değişti

                     Neyzen TEVFİK   

 98 total views,  5 views today

Next Post

Öztrak’tan, Başkan Gürkan’a ziyaret

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, makamında ziyaret etti. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ve beraberinde CHP Edirne İl Başkanı Oktay Bozkurt, CHP Tekirdağ İl Başkanı Recep Palabıyık Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyaret ettiler.  Öztrak bugüne kadar Belediye Başkanı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp