Bu işin sonu nereye gidecek

admin

fikri_yalin_kose        Seçim sonrası kurulması amaçlanan koalisyon arayışı döneminde de siyasi partilerimizin birbirine ayak oyunları devam ediyor. Ramazan bayramında da bu türde tezgâhlara tanık olduk.

Bakıyorsunuz siyasi partilerin arasında buzlar erimiş gibi görülüyor. Bir gün sonraki siyasilerin açıklamalarına baktığımızda tamamen zıddı görüşleri yansıttığına tanık oluyorsunuz.

Bu kez aralarında anlaşıp hükümet kurma yerine erkek seçim havası estiriyorlar. Öyle sanıyorum ki bu hafta içinde yapılacak görüşmeler sonunda koalisyon mu yoksa erken seçim mi belli olacak.

            Siyasilerimiz tıpkı konuşmalarında danışıklı dövüş içinde olan spor yorumcuları gibi halkın duyguları ile oynamaya devam ediyor. Halkın bu numaraları yutacağını sanıyorlar. Eğer bir erken seçim yapılmış olsa, kendilerinin karlı çıkacağı havasına kapılıyorlar.

Peki, yarın sandık geldiğinde halk siyasilere sormaz mı? “  Biz size birkaç ay önce sandığa gidip oy verdik. Siyasi kararımızı bildirdik. Seçim meydanlarındaki palavralarınızı dinledik. Bu kez kararımızın farklı olacağını nasıl düşünebiliyorsunuz. Bizi kendi küçük siyasi hesaplarınıza alet mi ediyorsunuz” diye sormaz mı?

            Sandıkta başarılı olacağı hesabını yapan siyasi partilerimize halkın bir kez daha ders vermeyeceğini kim garanti edebilir.

            Bu halkın kararı ile alay etmek anlamına gelmiş olmuyor mu?

Millet geçim derdinde harç borç içinde kıvranıyor. Siyasilerin verdikleri sözleri yerine getirmediği için kendilerine kin besliyor partilileri görmek daha istemiyor.

            Siyasilerimiz ise yeni numaraları ile yapılacak erken seçimden nasıl karlı çıkarım hesabını yapıyor.

Şu anda ülkede istifa etmiş icraatı askıda olan bir hükümet var. Çevremiz ise savaş alanından farksız,  her an çevremizdeki bu terörün ülkemize de sıçrayabileceği endişesi taşıyoruz.

Ekonomideki belirsizlikten yararlanmak isteyen fırsatçılar piyasayı istedikleri gibi yönlendirme peşinde.

Tüm bu olumsuzluklar gündemde olduğu halde, bizim siyasi aktörlerimiz her biri ayrı telden çalmaya devam ediyor. Ülkenin acil olarak çözüm bekleyen sorunları varmış, halk piyasadaki belirsizliğin bir an önce son bulmasını bekliyormuş, onların umurunda değil, varsa yoksa kısır döngü seçmenine moral verme çabasındalar.

Siyasette birkaç noktaya kilitlenmişler o çember etrafında dönmeyi sürdürüyorlar. Halk da bu numaraları yutacağını sanıyor. Kendilerinden hesap sorulabileceğini düşünmüyorlar.

Her zaman sessiz ve sakin duran ‘suya sabuna dokunmayan’ halk nasıl ki 6 Haziranda seçiminde bazı siyasi partilerin hesaplarını alt üst edip parlamentoya yeni bir seçenek sunmuşsa, bakarsınız yapılacak bir erken seçimde de halkın bu kararını dikkate almayanlara bir başka ders verir ki ne olduklarını anlayamazlar.

BAYRAMA DEĞİL SAVAŞA MI GİDİLİYOR

            Ramazan bayramı tatilinden yararlanıp yakınları ile bayramlaşıp hasret gidermek için yollara düşen insanlarımız arasında dört günlük tatil süresinde sanki bayrama değil de savaşa gidiyormuş gibi katliam yaşandı. Bu süre zarfında küçük çaplı bir muharebe zayiatı verildi.

Karayollarında 80 vatandaşımız canından oldu. Ve onun beş katı oranında da yaralı var. Millet olarak, olanlardan ve olacaklardan ders alamıyoruz. Trafik kurallarını ihlal etmeyi marifet sayıyor ve bunun acı faturasını da sonunda kendimiz ödüyoruz.

Karayollarımızın çok şeritli ve modern olduğu ile övünmemizi rağmen, bayram günlerinde yaşanan trafik kazalarında bir türlü azalma olmuyor.

Trafik canavarı bayram süresince can almaya devam ediyor. Trafik kazalarının büyük bölümünün direksiyon başında olan sürücülerden kaynaklandığı kural tanımazlık sonucu oluştuğunu bir türlü kabullenmiyoruz.

            Dünyanın her yerinde geçerli olan, uzun deneyim sonucu hazırlanan trafik kurallarının vazgeçilmez kural olduğunu, bu kuralların can ve mal güvenliğimiz açısından çok önem taşıdığını birileri sürücülerimize anlayacağı dilden iyice anlatmalı. Bugüne kadar yapılan uyarılar trafik yetkililerinin bayram öncesi sürücülere dağıttığı uyarı broşürleri trafik kazalarının önlenmesinde yeterli olmadı.

ŞEHİRLERARASI OTOBÜS PERSONELİ DE EĞİTİLMELİ

Edirne Belediyesi ve Şoförler Odasının ortaklaşa düzenlediği eğitimle şehir içi sefer yapan minibüs personeli yararlı bir eğitimden geçti. Halkın minibüs şoförlerinden kaynaklanan yakınmalarda büyük azalma var. Bu olumlu bir uygulama. Bu arada şehirlerarası sefer yapan otobüslerin personelinden yakınmalar kulağımıza geliyor.

            Farklı yerlerden Edirne yolculuğunda yapılan hataların faturası da bizim halkımıza çıkacaktır. Kim yapar bilemiyorum. Şehirlerarası otobüslerde görevli muavin ve diğer personelin de bu eğitimlerden nasibini alması gerekmez mi?

Yolculara gereken saygıyı göstermeyen ihtiyaçlarını dikkate almayan otobüs firma personelinin en büyük zararı kendi şirketine olmaktadır. Hiçbir firma da böyle bir hata yapmak istemeyeceğine göre, bu soruna da bir çözüm bulunması otobüs firmalarında görevli personelin dikkatinin çekilmesi gerekmez mi?

 126 total views,  2 views today

Next Post

Gaytancıoğlu verim düşüklüğü nedeniyle mağdur olan çiftçileri ziyaret etti

CHP Edirne Milletvekili Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM’nin tatile girmesiyle birlikte bölgede çalışmalarına aralıksız devam ediyor. 22 Temmuz 2015 Çarşamba günü Edirne’nin Süloğlu İlçesi’ni ziyaret eden Gaytancıoğlu İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Uzun ile birlikte Tatarlar Köyü’ne gitti. Köyde çiftçilerle bir araya gelerek sorunlarını dinleyen Gaytancıoğlu “kuraklık nedeniyle bu sene bu […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp