Bu israf değil mi?

admin

fikri_yalin_koseEvlerimizde işyerlerimizde lokantalarda sofralarımızdan kalan yemek ve diğer yiyecek artıkları ile acaba kaç insan beslenir? Bırakınız insanların beslenmesini çöpler arasına atılıp giden yemek artıkları ekmekler ile yüzlerce hayvanın nafakası karşılanmış  olur. Dinimizde “israf haramdır” denmesine karşın çok müsrif bir toplumuz.

Sofralarımızda aç gözlülük yaparak yiyeceklerimizi önümüze yığıyoruz veya haberimiz olmadan önümüze konuluyor. Yiyebildiklerimizin sonunda bakıyoruz. Önümüzde bir insanı doyurabilecek kadar daha yiyecek kalmış.

Bu kalan yiyeceklerin bir kenara ayrılıp hayvanlara veya başka amaçla faydalanılması yerine çöpe atıyoruz. Yerde bir ekmek parçası bulduğunda alıp öperek bir kenara koyacak kadar duyarlı olan  toplumun sofralarında  böyle  yiyemeyeceği kadar yemek alarak kalan yiyeceklerin çöpe gitmesini anlamak mümkün değil.

Biz çok zengin bir ülke değiliz. Ne yazık ki,  elimizdeki yiyecekleri insafsızca yok etmeyi çok seviyoruz. Sofralarımızdan yeterince gıda alıp kalkma alışkanlığımız olmadı. Tıka basa yiyerek  sofradan kalkmayı marifet sayıyoruz.

Evlerimizde dahi, çocukların veya evdekilerin ihtiyacı olacak yiyecekleri hesap etmeden “önünüze konulan yiyecekleri tüketin geri kalmasın günahtır” diye de uyarıda bulunuyoruz.

            Belki önemsiz gibi görünür fakat Türk sofralarından kalan yemek artıkları açlıktan kıvranan milyonlarca insanı doyurabilir. Gazeteciler olarak bazı kahvaltılı toplantılara katılıyoruz. Bakıyorsunuz önünüzde yiyemeyeceğiniz kadar kahvaltılık yiyecek konmuş. Bunların bir kısmını yeme imkânınız oluyor.

Bazı arkadaşlarımız az yiyecek tüketiyor kahvaltı ederek gelmiş oluyor hasta ve  perhizli oluyor, bunun sonucunda

Önlerine konulan yiyeceklerin büyük bölümü tabaklarında kalıyor.  Geri kalan yiyeceklerin toplanmasından sonra bu atıklar nerelere gidiyor  doğrusu merak ediyorum.

Aslında bu tür yerlerde otellerde olduğu gibi kahvaltı edecek kimse tabağına  kendi tüketebileceği kadar yiyecek alabilmeli .

Böyle olması halinde tabaklarda biriken yiyecek artıkları biraz olsun azalmış olmaz mı?

            Gündem konusu “yiyecek tasarrufu” olan  bir kahvaltılı   toplantıya katılmıştım. Ülkede yiyecek israfının tüm boyutları ile tartışıldığı  toplantının sonunda baktım yiyecek  tabakları yine  yiyecek atıkları  ile doluydu.

Ülkemizde yiyecek israfı konusu  yeterince gündeme getirilip tartışılmıyor, yemek sonunda ağzını ekmekle silip ekmeği  kenar atanlar var. Önümüzden artmadan sofradan kalkmıyoruz bunu önlememiz gerekir.

Bizim dışımızda komşu ülkelere gittiğimizde ülkemizde olduğu gibi  büyük oranda yiyecek ekmek artığı olmadığını görürsünüz. Herkes önüne konulan yiyeceği tüketiyor, veya yiyeceği kadar yemek alıyor  

Bu konu okullarımızda da yeterince gündeme taşındığına emin değilim. Zira okul yemekhanelerinde de aynı durum, yiyecek israfı söz konusu.

            Aslında tasarruf işine ailelerden ve okullardan başlanması gerekir Dünyamızda  insanların beslenme sorunu, her geçen gün daha da önem kazanıyor. Nüfusun artması ile   beslenmenin daha   önemli sorun haline  gelebileceği uzmanlar tarafından gündeme taşınıyor.

Bugün için yiyecek anlamında kendi kendine yeterli olan sayılı ülkelerden biriyiz. Bunun kıymetini bilmeli kendimizi ileriki yılların olabilecek kıtlık günlerine hazırlamalıyız.

Bugün israf ederek tükettiğimiz yiyecekleri bir süre sonra arar hale gelebiliriz.

Tarımda verim büyük oranda iklime, doğa koşullarına bağlı. Bu yıl Orta Anadolu’da olduğu gibi elverişsiz doğa şartlarının yaygınlaşması halinde evlerimizdeki artık yiyeceklere muhtaç hale gelebiliriz.

Bir de gereğinden fazla yiyecek tüketmenin insan sağlığında yarattığı birikim şişmanlama insanların  “Obez” olma sorunu var. Toplumumuz  son yıllarda daha kilolu olmaya başladı.

            Bunun en önemli sebebi halkımızın dengesiz beslenmesi. Bunun zararlarını ilerleyen  yaşlarda  görüp sağlık sorunları ile karşı karşıya geldiğimizde  iş işten geçmiş oluyor. Ömrümüzün sonuna kadar kilo problemlerimizle boğuşmak zorunda  kalıyor,yaşam koşullarımız da zora girmiş oluyor.

 17 total views,  5 views today

Next Post

Polat, “Milletvekili Yarışında Ben De Varım” dedi

CHP Edirne Belediye Meclis Üyesi Suat Polat Milletvekili aday adaylığı ile  ilgili olarak  yaptığı açıklamada, uzun yıllar CHP’de  çeşitli kademelerde  hizmet verdiğini, görevi süresinde  hiçbir beklenti olmadan mücadele ettiğini belirterek şunları kaydetti; “ CHP’nin 12 Eylül döneminde kesintiye uğramasından sonra referandumla partimin  siyasi hayata  başlamasıyla  önce ilçe yöneticiliği, sonra ilçe […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp