Bu kadarına da PES…! Çiğ süte 5 kuruşluk zam!.. Sektörde Kriz Kapıya dayandı…

admin
Süt maliyetinin fiyatı sürekli artarken, ülkemizde kuraklık yaşanması söz konusu iken, 6 ay boyunca 1.05 lira fiyatla süt satacak olmamız, yaşanacak krizin habercisidir.
 

Damızlık Sığır yetiştiricileri Birliği Başkanı Tuncay Aytın yaptığı açıklamada; “Ulusal Süt Konseyinin, Haziran 2014’e kadar geçerli olacak çiğ süt referans fiyatını belirlediğini, Ağustos 2013’ten bu yana 1 lira olan çiğ süte 5 kuruşluk bir zam yapıldığını belirtti.


edsyb4

Aytın sözlerini şöyle sürdürdü; “Ulusal Süt Konseyi’nin 25 Ocak cumartesi günü yapılan toplantısında, Haziran ayı sonuna kadar 1 litre çiğ sütün fiyatı, 5 kuruş arttırılarak 1.05 lira olarak açıklandı. Beklenen fiyatın çok altında açıklanan bu fiyata baktığımızda biz hayvan üreticilerini çok zor günlerin beklediği aşikardır. Dövizde ki artış nedeniyle hammadde yönünden dışa bağımlı olan kesif yemde zamlar ard arda yapılırken, süte yapılan 5 kuruşluk zam hayvancılık sektöründe büyük bir kriz yaşanmasına neden olabilir.

Süt maliyetinin fiyatı sürekli artarken, ülkemizde kuraklık yaşanması söz konusu iken, 6 ay boyunca 1.05 lira fiyatla süt satacak olmamız, yaşanacak krizin habercisidir. Bu fiyat süt maliyetinin altında bir fiyattır ve tüm üreticilerimiz mağdur olacaktır. Bugün 4-7 aylık gebe, damızlık düvenin fiyatı 4 bin lira ise hatta onu da alacak kişiyi bulamıyorsak, aynı yaşta damızlık değeri olmayan dişi hayvan kesildiğinde 4 bin 500 lira para topluyorsa, 2008 yılında dişi hayvanlarımızı nasıl kasaplık olarak kestirdiysek, yine aynı senaryo yaşanacak gibi görünüyor.

 

Dişi hayvanlarımızın kesilmemesi ve ürettiğimiz sütten para kazanabilmemiz için… Her şeyden önce gelecek nesillerin sağlıklı ürünler tüketebilmeleri için… Biz bu yola baş koyduk, üreteceğiz ama ürettiğimizin de değerini istiyoruz.” dedi.

 

 245 total views,  2 views today

Next Post

SOLCU BAŞKANLAR SAĞA ÇARK ETTİ

AK Partinin Edirne’de bugüne kadar açıklanmayan belediye başkan adayları nihayet açıklandı. Beklendiği gibi iktidar partisinin sahip olduğu iki belediye başkanına bu seçimde de yeniden adaylık verildi. İktidar partisi mevcut başkanlarla yola devam kararı alındı. Bu karar partililerce de olumlu bir karar olarak karşılandı. Bu arada Süloğlu ilçesinde daha önceki seçim […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp