Bu nasıl başarı!

admin

fikri_yalin_koseEdirne CHP İl ve Merkez İlçe yöneticileri geçtiğimiz hafta Anakaradaydı. Yöneticiler bu arada parti üst yöneticileri ile görüşmeler yapmışlar. İl Merkezinde yapılan basın toplantısında CHP İl Başkanı Oktay Bozkurt bu konuda detaylı açıklama yaptı.

İl yöneticilerinin Ankara’da parti yöneticileri ile görüşmesi çok olumlu geçmiş, istediklerini elde etmişler. Yalnız bu seyahatin esas amacının ne olduğu neden yapıldığı konusunda partililer arasında farklı yorumlar var.

            Edirne’de parti örgütüne halkın talepleri dışında farklı amaçla müdahale olmamalı. Öyle sanıyorum ki, bazı kişiler partiyi kendine göre dizayn etmek, kendi siyasi geleceklerini garantiye almak istiyorlar.  Milletvekili seçimleri yaklaştıkça bu tür ayak oyunları olacaktır.

Bu kısır çekişmeler sonunda Ana Muhalefet partisinin ana muhalefetliği tehlikeye girer hatta son bulup bekledikleri oyu alamadıkları takdirde bu başarısızlığın sorumlusu kim olacaktır?

Önümüzdeki yıl yapılacak Milletvekili Seçimi, CHP açısından hayati önemi olan bir seçimdir. Partililerin bunun bilincinde olmaları ona göre politika geliştirmeleri gerekir.

Bozkurt konuşmasında Genel Merkez yöneticilerinin Edirne’de bugüne kadar yapılan seçimlerde başarılı olmaları nedeniyle kendilerini kutladığını ifade etti.

Bunun ne kadar doğru ve gerçekle bağdaştığını irdeleyelim. 2009 Yerel Seçimlerinde Edirne’de CHP’nin aldığı oy oranı %57 oldu,  bu bir rekor. Gelelim 2014 yılında yapılan yerel seçimlerine CHP’nin aldığı oy oranı %36 bunun üzerine “partiyi böldü” diye iddia edilen eski belediye başkanının oylarını da ilave etseniz dahi önceki seçimlerin oy oranına ulaşılmıyor.

            Yine 2010 yılında yapılan Anayasa Referandumunda Edirne’de %73 hayır oyu çıktı. Buna karşın 2014 yılında gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP ile MHP oylarının toplamı ancak %63’e ulaştı.  2011 yılında yapılan Genel Seçimlerde CHP Edirne’de  %51,7 oranında rekor bir oy aldı. Bu oranlara bakıldığında CHP’nin son seçimlerde başarılı olduğunu gösteremeyiz.

Bu değerlere baktığımızda CHP’nin başarı grafiğinin giderek düştüğünü görüyoruz, Bazı partililerin oy sandığına gitmediklerini bazılarının ise diğer partilere oy verdikleri biliniyor.

            Aslında önümüzdeki yıl yapılacak milletvekili seçimleri CHP’nin geleceği için hayati bir önem arz ediyor. Partideki kısır çekişmeler devam eder parti örgütleri gerekli çalışmayı yapmazsa bu seçimde de başarı hayal olur. Hiç kimse hayal görmesin. Halkın arasına çıkıp, CHP hakkında söylenenlere kulak verilsin. Gerçek başarı göstergesi orada. Bunun da hiç iç açıcı olmadığını söyleyebilirim.

Parti örgütlerinde görev yapmak özveri gerektiği kadar partililerin sorunlara da hakim olması güncel olayları yakından izlemesi, partilileri birleştirme gayreti göstermesi yeri geldiğinde partinin görüşlerini kamuoyuna aksettirmesi gerekir. Bunun yeterince yapıldığı inancında değilim.

            Hal böyle olunca sen ne kadar başarılıyım desen de bu inandırıcı olmaz. CHP’nin silkinip toparlanması halka inerek programını herkese anlatması gerekir.  CHP’nin bölge toplantısı Edirne’de yapılacak. Dilerim gelen yöneticiler mahalli basınla da bir toplantı yaparlar. Onlar da bizlerden yöneltilecek sorularla partinin gerçek durumunu öğrenirler. Genel Merkezde şunun bunun yönlendirmesi ile başarının yakalanamayacağına kanaat getirirler.

CHP’de yöneticilik yapmak çok zordur. Herkes bu yükü kaldıramaz. Yaptığım görev yeterli diyen ise ancak kendini aldatır.

            Bir de basın toplantısında dikkatimi çeken bir husus oldu. İl Başkanı benim elimde dosya var onları gelecek yönetimlere devredeceğim dedi. Bu dosyalar neyin nesidir konusunda açıklama yapmadı. Başkan yine kendisine hiçbir dosya bırakılmadığını ifade etti. Bu dosya hikâyesi nedir. Bu konuya açıklık getirmek gerekir.    

KIRKPINAR  

            1877-1881 yılları arasında Kırkpınar güreşleri halk arasında (93 Harbi”) Rus işgali nedeniyle güreşler yapılmadı.

            1913 yılında da Bulgarların işgali sonucu yine güreşler gerçekleşmedi. 1914 yılında Kırkpınar Yağlı güreşleri Bugün Yunanistan sınırları için kalan Edirne –Mustafa Paşa yolu üzerindeki Viran Tekke Köyü çadırında yapıldı.

            1919 ile 1922 yılları arasında Kırkpınar güreşleri yapılmadı. Cumhuriyet döneminde ilk kez 1924 yılında  “Himaye-i Efta” Türk Ocağı desteği ile yapıldı.

 8 total views,  2 views today

Next Post

Arslanzade yönetiminden Edirne Aajans'a ziyaret

Arslanzade Firması Sahibi  Arif Meriç ve Genel Müdürü Recep Dural , Edirne Ajans Gazetesini ziyaret etti.  Burada  Gazetimize açıklama  yapan Meriç, Ajans Gazetesinin sahiplerini ve çalışanları  tebrik ettiğini belirterek şunları söyledi; “ Allah, Cenaballah inşallah başarılarınızı daim ,sabit kılsın. Edirne’mize çok güzel şeyler yapıyorsunuz. İnsan övünüyor, seviniyor. Neden; bir şey […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp