BU NE DEMEK OLUYOR..?

admin

Daha önceleri, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya konuyu gündeme taşıdı. Kırkpınar iyi idare edilmiyor, burada olanlardan biz haberdar olmalıyız mealinde sözler söyleyip bu etkinliğin sahipliğine soyundu bir anlamda belediyenin işlerine el attı.
Daha sonra Belediye Başkanı bu konuya toplantıda öylesine değindi. Bu iş burada kaldı derken, bir baktı ardından bir pehlivan çıktı (söylediklerinin kendi fikirleri olduğunu sanmıyorum, birileri dikte ettirmiş) bu kez kendisini bu konuda sorumlu bir bakan gibi demeç verdi. Kırkpınar yöneticisi gibi hareket ederek kendince Kırkpınar hakkında öneriler sunuyor.
Bunun ardından öyle sanıyorum ki başkaları gelecek. Bu resmen Kırkpınar’ı Edirnelilerden koparma taktiği. Kırkpınar Başpehlivanı olduğunu söyleyen bu zat sözlerinin arasında bunu ima ediyor. Bu güreşçi Kırkpınar etkinliklerine kendince bakınız nasıl teşhis koymuş” Kırkpınar’da çok eksiklikler var. Sporcuların ödülleri ve yolluk ücretleri son derece düşük.
Edirne Belediyesi bu kadar bilet kesiyor bu paraları sanatçılara veriyor. Başpehlivan o kadar mücadele edip başpehlivanlığı kazanıyor kendisine verilen ödül çok düşük. Bu Kırkpınar’a yakışmıyor. Kırkpınar alanı altında pehlivanların yıkanma yerleri yeterli değil.
Konaklama sıkıntısı çekiyoruz. Kırkpınar’ı yeterli reklamı yapılmıyor. Kırkpınar’a iki ay kala reklamların verilmesi lazım Kırkpınar afişleri her yere dağıtılmıyor. İstanbul’da bilbordlara dağıtılsa yeterli olacak. İnsanlar Kırkpınar’ın ne zaman yapılacağını dahi bilmiyor. Gazetelerde hiç reklamı yapılmıyor.
Edirne Belediyesi Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ortak projeler üretmeli. Pehlivan soyunma oraları o kadar kötü ki, bir tane temizlik elemanı yoktu. Dışarıdan birine para verip temizlik yaptırdım. Stadın arka sıralarında olanlar ayağa kalkmadan müsabakaları izleyemiyorlar. Bu eksiklikler olduğu halde Edirne Belediyesi hala neyi bekliyor. Bu eksiklikleri görmüyor mu?
500 kişi ayni yerde yıkanabilir mi? İki soyunma odası var. Sporcu girişinden hep siviller giriyor. Sporculara özel kartlar yapılması lazım. Eski pehlivanlara tribünlerde yer ayrılmalı. Kırkpınar’da o kadar eksik var ki saymakla bitmez.
Güreş Federasyonu ile Gençlik ve Spor Bakanlığı koordineli çalışmıyor. Edirne Belediyesi taleplerini Federasyona iletmiyor. Böyle olunca sporcu ve seyirciler çile çekiyorlar. Sporcuların kalacak yerleri son güne kalıyor. O gün de izdiham yaşanıyor. Artık yeter, Edirne Belediye Başkanı yenilikler getirmesi lazım. Pehlivanlar isyanda. Yerli ve yabancı basın mensupları konaklama sıkıntısı çekiyor.
Belediye Başkanı Kırkpınar’a 2 trilyon masraf yapıyorum diyor. Belediye’nin yalnız yeni bir projesi yok. Pehlivanlar arabada soyunuyorlar. Federasyon Başkanımız Hamza Yerlikaya Kırkpınar’ı en üst seviyeye çıkarmak amacında. Edirne Belediye Başkanı bu geleneğimizi sürdüremiyorsa Gençlik ve Spor Bakanlığımıza veya turizm Bakanlığımıza devretsin. Sedefçinin pehlivanlarla ilgili hiçbir projesi yok.
Pehlivanlar hem federasyondan hem de Edirne Belediyesi’nden “ Devlet Sporcusu unvanı istiyorlar. Eksikler acil olarak giderilmeli aksi halde bizi çok sıkıntılı günler bekliyor” Vay be! Bu sözcükler bir pehlivanın açıklamaları değil birileri buna söyletmiş. Öyle inanıyorum ki, bunun ardından başkaları da Kırkpınar hakkında ahkâm kesecekler.
Biz belediyenin eksiklerinin savunucusu değiliz, eksikler olabilir ve vardır da. Kıt imkânlarla bunların yapılmasının mümkün görünmüyor. Yalnız Kırkpınar’da güreş tutan bir güreşçinin bu etkinliklere adeta bir bakan ağzı ile konuşup ahkam keseceğine Kırkpınar için Devletin ne kadar yardım yaptığını da araştırması gerekir. Kırkpınar Edirne’de yaşayan herkesin ortak malı bu tür açıklamaları yapanları ve yaptıranları onaylamıyorum ve doğru bulmuyorum.
Bunun arkasında Kırkpınar’ı sahiplenmek isteyen güçler var. Bu oyuna gelmemek lazım. Yıllardır bu etkinliğin çilesini çeken Edirneliler.
Bugün birileri kalkıp “Siz bu işi yapamıyorsunuz bırakınız biz yapalım” derse buna izin vermemeliyiz. Bugüne kadar Kırkpınar’ı Edirne’den koparmak isteyenler bu konuda tezgâh hazırlayanla çok oldu, bunda başarılı olamadılar. Abdullah Güngör adındaki pehlivan ve onun arkasında olanlar da bu emellerine kavuşamayacaklardır. Aslında Kraldan çok kralcı geçinip boyunu aşan sözler edenlere anında cevap vermek “Sen kimsin” demek gerekir.
Yapılmayan işlerin neden eksik kaldığını da kamuoyuna duyurulması ve bu kişilere koz verilmemesi göz ardı edilmemeli. Bir kez daha yineliyorum. Kırkpınar gününe kadar farklı kişi ve kurumlardan Kırkpınar hakkında bu ve benzeri eleştiriler duyacağız. Buna hazırlıklı olmalıyız. Bunlar için” Ne doğru söylemiş buna ben de katılıyorum helal olsun” diye destek çıktığımız takdirde bunların ekmeğine yağ sürmüş oluruz.
Bunun arkasından Edirne ile bütünleşen Kırkpınar’ı Edirnelilerden koparma, sahiplenme talebi gelecektir. Onun faturası da hepimiz için çok ağır olacaktır. Bunu unutmayalım.

 99 total views,  2 views today

Next Post

Selimiye Meydanına Düzenleme

Mimar Sinan’ın ‘ustalık eserim’ dediği Selimiye Camii’nin meydanında, görüntüyü bozan düzensiz bazı ağaçlar kesilirken, bazı ağaçlar ise budandı. Edirne Valisi Hasan Duruer’in göreve başlamasından itibaren sürdürülen çalışmalarla, Selimiye’nin siluetini bozan ağaçların kesilme ve budanma işlemleri hızla devam ediyor. Daha önce bazı bölgelerde ağaç kesimleri yapılırken, son olarak Selimiye meydanında bulunan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp