BU ŞARTLARDA İŞLER NASIL YAPILACAK?

admin

Sit alanı olan yörelerde Anıtlar Kurulunun katı kurallarını aşarak iş yapmak çok zor. Belediye ve bu alanlarda hizmet veren kuruluş temsilcilerinin bu yönde yakınmaları var.

fikri_yalin_kose

Anıtlar Kurulu Tam işe başlayacağınız zamanda bir bakıyorsunuz hiç beklemediğiniz bir zamanda karşınıza çıkıp katı kuralları ile yapılacak işe ket vuruyor. Ülkemizin her bölgedeki sit alanlarında Anıtlar Kurulunun kuralları bu denli katı mı bilemem.

Edirne’deki uygulamada görünen böyle. Kentimizde bunun canlı örnekleri var. Kızılay Metin Kıray yönetimi döneminde Babademirtaş Mahalle Muhtarlığı yanındaki harabe halindeki binayı yıkarak yerine daha modern halkın yararlanacağı bir bina yapmak istedi.

Bunun için gerekli yerlere başvuruldu. Yasal olarak kurumların olurları alındı.

Bunun üzerine Kızılay tarafından harabe halindeki bina yıkıldı. Daha sonra Anıtlar kurulunca yapılan kontrolde binanın tabanında her ne ise birkaç tarihi taşın bulunduğu bunların korunmadığı ve buna benzer sudan sebepler gerekçe gösterilerek binanın yapılması durduruldu. Daha sonra yapılan başvurular da sonuç vermedi.

Edirne Kızılay Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kıray üst yönetim tarafından görevden alındı.Onun yerine yeni yönetim göreve geldi.Onlar bu çöplük haline gelen bina yeri konusunda ne yapacak henüz haberdar değiliz.

Şehrin merkezinde tarihi dokuların yanında böyle kirli bir ortam kimseyi huzursuz etmiyor mu? Yetkilileri bir kez olsun buradan geçip bu çirkinlikleri görmelerini isterim

Bunun dışında Yeniimaret semtimizde 2. Beyazıt Külliyesi’nde bulunan Avrupa ödülü almış Sağlık Müzesi önündeki yolun bozukluğu henüz giderilmedi. Bu durumun da yine Anıtlar Kurulu’nun belediyenin yaptırmış olduğu yola itiraz etmesi sonucu bu duruma geldi. Müzenin önündeki yol henüz yapılmadı. Bu durumun da Anıtlar Kurulundan kaynaklandığı ifade edildi.

Bu olanlar Allahtan reva mıdır? Kentimizde bu ve benzeri engellemelerle yöneticilerin iş yapmak isteyen insanlarımızın hizmetlerine ket vurulursa, Edirne’de olduğu gibi yapılması istenen hizmetler; “burası sit alanı benim iznim olmadan bir iş yapamazsın, her şey benim iznime bağlı” denilirse Belediyeler halka nasıl hizmet edecek. Bu tür hizmetler halkın yararına daha çağdaş yaşamı yaratmak amacıyla yapılan hizmetler. Bunlar engellenerek nereye varılmak istenmektedir.

Öğrendiğimize göre, Hıdırlık Tabyasını restore eden firmaya yine Anıtlar Kurulu’nca engel çıkarılmış, işler durma noktasına gelmiş. Tabyanın restorasyonu sırasında bir yetkili “Tabyanın şu kısmını kaldırın” diye emir buyurmuş. Bunun üzerine eserin o bölümü yıkılmış. Sen misin yıkan; Anıtlar kurulu tabyanın duvarı yıkıldı diye, yüklü bir para cezası yazmış.

Bir işe karışan çok olursa gereksiz şeyler sorun olarak ortaya çıkıp, çalışmalar engellenirse orada halka hizmet götürmek mümkün olur mu?

Bu ve benzeri yakınmalar Edirne’de eksik olmuyor. Belediyenin ve tarihi eserleri onarmak isteyenlerin önüne bu tür engeller getirilerek hizmet görmeleri önleniyor.

Edirne’nin tarihi evlerini restore etmek isteyenler sırf bu engellemeler nedeniyle yapacakları işlerden vazgeçiyorlar. Bunun sonucu Edirne’nin tarihi dokusu günden güne yok oluyor. Bu engellemelere bir çözüm getirilemezse Edirne’de tarihi eserlerin zararı, yok olma tehlikesi artarak devem edecektir. Buna engel olmak ise hepimizin ortak görevi olmalıdır. Bunu yapmadığımız takdirde bunun sorumluluğu hepimize çıkarılacaktır. Edirne’nin kalkınmasını, gelişmesini turizmde görenler, turist çekmenin en önemli unsurunun tarihi dokuyu korumaktan geçtiğini dikkate almalıyız.

Bugün için yeterli duyarlığın gösterilmediğini, tarihi eserlerin her geçen gün yok olduğunu görüyoruz. Tarihi mirasın restorasyonu için tüm kurum ve kuruluşlarımızın seferber olması, el ele vermeleri ile hiç olmazsa ayakta kalan tarihi eserlerimizi kurtarmak mümkün olacaktır. Son aylarda ziyaret trafiğini arttıran kuruluş temsilcilerimizin yapacakları görüşmelerinde görüşecekleri gündem maddelerinden birinin de bu olması gerektiği kanısındayım.

 146 total views,  2 views today

Next Post

Edirneli Hacıların Son Kafilesi Döndü

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Her Yıl Edirne’den hac vazifelerini yerine getirmek üzere kutsal topraklara giden hac kafilesinin sonuncusu dün gece Edirne’ye döndü. Kutsal Topraklarda Hac vazifesini Yerine getiren Edirneli Hacılar, dün akşam yakınları tarafından duygulu bir şekilde karşılandı. Edirneli Hacılardan Arif Meriç; ‘’3 yıldır […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp