BU SEÇİMDEN ALINMASI GEREKEN DERS

admin

fikri_yalin_kose30 Martta bir mahalli seçimi daha tamamladık. Bu seçim sonuçlarının bir süre daha tartışılması bekleniyor.

Seçim sonrasında oy tasnifinde haksızlık yapıldığını iddia edenler var. Bunlar her seçim döneminde yaşanan olaylar.

Bu seçimde bu tür iddiaların biraz daha fazla olduğu, sandık oyunlarının ön plana çıktığı söylentileri yaygın. Tüm iddialar için son kararı Yüksek Seçim Kurulu verecek.

Seçim sonuçları dikkate alındığında tüm partilerin bu sonuçlardan çıkarması gereken dersler olduğu ortada.

Türkiye genelindeki siyasi görüntü bir tarafa Edirne ve ilçelerindeki siyasi partilerin aldıkları oyları değerlendirdiğimizde Özellikle iktidar Partisi AK Partinin bu seçimde başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Bir Bakanı bulunan ve Seçim döneminde Sağlık Bakanının zamanının büyük bölümünü geçirdiği bir ilde bu sonucu almasının nedenleri parti yöneticileri tarafından değerlendirilecektir.

İktidar partisi kazandığı ve büyük hizmet sunduğu Lalapaşa ve Süloğlu ilçelerinde seçimi kaybetmiştir. Bu çok önemli bir kayıptır.

Diğer taraftan Edirne merkezde Sosyal Demokrat Partilerinin iki parçaya bölünmesi birbirinin tabanını kazanmaya yönelik politika yürütmelerine karşın AK Parti bundan da yeterince yararlanamamıştır.

Ayni şekilde Edirne’nin en büyük potansiyeli olan iki ilçesinde Keşan ve Uzunköprü’de istediği başarıyı elde edememiştir. Seçim döneminde onlarca Bakan yatırım amacıyla ilimize gelmesine karşın yine istenilen sonuç alınamamıştır.

Enez, İpsala ve Meriç ilçelerinde oy oranına bakıldığında öyle gözle görünen bir başarı olduğunu göremiyoruz. İpsala ilçesinde Sol oyların DSP ve CHP arasında bölünmesi sonucunda belediye başkanlığını kazandılar. Meriç ve Enez ilçelerinde ise daha önceleri CHP’den belediye başkanı olan adayların büyük gayretleri sonucu seçim kazanılmıştır. Bu adayların ilçelerde potansiyel oylarının bulunması seçimin kazanılmasında etkili olmuştur.

Edirne AK Parti teşkilatı, başka illerde kazanılan başarı ile övünmemelidir. Bu başarı neden Edirne’de sağlanamıyor? Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun büyük gayretine, Belediye Başkan Adaylarının çabalarına karşın neden başarılı olunamamıştır?

Edirne, Trakya ve ülkenin batı bölgelerinde AK Parti seçimlerde istediği sonucu alamıyor. İktidar partisi bu bölgelerde uyguladığı politikasını yeniden gözden geçirmek zorunda. İktidar Partisi başarılı olması için bu bölge insanının siyasi yapısına uygun bir politika geliştirmek zorundadır.

Görülüyor ki, bölge insanlarına tüm siyasi imkânlar kullanılmasına ve her türlü yardımın sağlanmasına karşın iktidar partisi başarı sağlanamıyor.

Diğer yandan, Sosyal Demokratlar ve Milliyetçi Hareket Partisi de doğu illerinde başarı sağlayamıyor. Aldıkları oylar ortada. AK Partinin batı bölgelerinde gösteremediği başarıyı bu partiler doğu bölgelerimizde gösteremiyor.

Ülkemizin iki yarısında net olarak görünen iki farklı siyasi yapı var. Buralarda partilerin belirgin üstünlükleri var.Bunun bir orta çizgide buluşması renklerin kaynaşması gerekmez mi.Bu biri birine zıt yaklaşımlar ileride ülkenin başına sorun yaratmaz mı?

İktidar partisi yetkililerinin “ Halkımız bizi anlamıyor. Körü körüne partilerinin peşinden gidiyor. İdeolojik yaklaşıyor” şeklinde tanımlama ile bir yere varılamaz. Batı bölgelerindeki insanlar iktidarın diretmesine imkân sağlanmasına rağmen yine partilerinde kalmayı uygun görüyorlarsa, burada insanların menfaatin ötesinde siyasi partilere bağların önem taşıdığını gösterir.

Ülkemizin gelişmiş yörelerinde iktidarın karşısında bir politika izlenip, Türkiye’nin geri kalmış bölgelerinde koşullar ne olursa olsun iktidardan yana tavır alınıyorsa, bunun sağlıklı ve kalıcı bir parti tabanı olduğunu söyleyemeyiz.

Türkiye’nin doğusu ile batısı arasında keskin çizgilerle ayrılmış farklı bir politika izleniyor ve bu uzun süre devam ediyorsa, tüm siyasi partilerimiz Türkiye’nin bu siyasi görüntüsünü enine boyuna tartışmalı kendi siyasetlerini yeniden gözden geçirmelidirler.

Ülkemizin doğusunda ve batısında olan insanlarımızın tamamı bizim halkımızdır. Ayni ülküler etrafında toplanmıştır. Halkı ucuz vaatlerle kandırarak siyasi yarar sağlamak, ülkede içinden çıkılmaz badirelere neden olabilir. Bu siyasi tabloyu gördükten sonra insanın aklına şöyle bir durum geliyor. Doğu bölgelerimizdeki ve Orta Anadolu’daki halkımız mı, yoksa Batı Bölgelerimizdeki insanlarımız mı doğru siyasi tahlil yapıyor, ona göre oylarını kullanıyor. Yoksa siyasi parti tercihlerinde başka faktörler mi etken oluyor?

Bunu gözden ırak tutmamamız gerekir…

 122 total views,  2 views today

Next Post

EDİRNE’DE MAHALLİ SEÇİM YÖNETİCİLERİ BELLİ OLDU

Edirne merkezde 30 mart’ta yapılan mahalli seçimler sonucunda siyasi partilerimizin aldıkları oya göre temsicileri belli oldu. Edirne Merkez’de Yüzde 37 oranında oy alan CHP 14+3 meclis üyeliği alırken, Ak Parti 10, MHP ise 4 meclis üyeliği elde etti. Böylece CHP belediye meclisinde çoğunluğa sahip oldu. CHP’DE BELEDİYE MECLİS ÜYELİĞİNİ KAZANANLAR […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp