Bu sese kulak verilmeli

admin

fikri_yalin_koseBelediye Başkanı Recep Gürkan bayram öncesi yaptığı basın toplantısında Edirne’de mahalli yöneticiler açısından ayak bağı olan ve uzun yıllar çözümlenemeyen bir konuyu gündeme taşıdı.

Bundan 56 yıl önce Bakanlar Kurulunca kabul edilip, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Edirne çevresindeki nehirlerin taşkın alanlarının belirlendiği yerler ve bunun kentin gelişmesine engel olduğu konusuna değindi.

Aradan bu kadar süre geçmesine rağmen Edirne çevresindeki taşkın alanlarları ilgili yeni bir düzenleme yapılmadığından yakınarak, yarım asrı aşkın süre önce alınan kararların belediye hizmetlerini aksattığını, belediye başkanlarının elini kolunu bağladığını, Kent için yapılacak hizmetlerde bu Bakanlar Kurulu kararı gerekçe gösterilerek engellendiğini söyledi.

Başkan bu yakınmasında yerden göğe kadar haklı. Bir yanda tarihi kentler için  doğal sit alanları nedeniyle Anıtlar Kurulu engeli; diğer taraftan şehrin çevresindeki  Nehirlerin taşkın alanı kısıtlaması. Edirne bu örneklerin merkezinde bir tarihi kent. Bu engelleri aşarak halka hizmet yapmak oldukça zor. Başkan bu engellerden muzdarip.

Gürkan” kent çevresinde bir yol genişletmesi mi veya halka açık bir alan mı yapacağız, yapacağınız hizmet belirlenen taşkın alanından geçiyorsa bu hizmeti yapmanız mümkün değil. Bu kararlar ile eliniz kolunuz bağlanıyor.

Bakıyoruz geçmiş yıllarda Edirne Belediye Meclisince alınan kararlarda taşkın alanları ilgili çok farklı kararlar alınmış.

Bir yerde bugün için olmaz denilen kararlar olur olarak geçmiş. Bu taşkın sahasının günün koşulları da dikkate alınarak yeniden düzenlenmesi gerekir.

Aradan bu kadar zaman geçmiş teknoloji gelişmiş.  Taşkın alanları sadece bizim ülkemizde yok,  bu ülkeler nasıl sorunu çözümlemiş onlardan yararlanarak bölgemizdeki taşkın alanlarına yeni düzenleme getirilemez mi? Bunun için 56 yıl bekledik daha o kadar zaman mı bekleyeceğiz.

Bunu Edirne’nin gelişmesi açısından büyük engel olarak kabul ediyorum. Bu konuyu üst makamlara iletip taşkın alanlarının günümüz şartlarına göre değişmesi gerekir.

Bu yönde çabamız devam edecek. Diğer demokratik kuruluş temsilcilerimizi de yanıma alarak konuyu Ankara’ya duyurmaya çalışacağım. Günümüz teknolojisinde taşkın alanlarının bu kadar geniş tutulması hem kentimizin gelişmesi hem de bölgemiz turizmi açısından büyük engel oluşturuyor.

Taşkın alanları günün koşullarına göre yeniden kalın çizgiler çizilmeli. Bunu yapmadığımız zaman nehirlerin çevresinde yapılacak belediye hizmetlerinde her zaman önümüze engel olarak çıkacak. Nehir çevresine bakalım, kamu kuruluşlarının tesisleri ile çevrilmiş durumda. Aslında buralara halkın geniş kesiminin faydalanacağı sosyal tesisler, piknik ve koşu alanları yapılmalı.”diye konuyu özetledi. Edirne’de bugün için durum bu.

Dünyanın başka ülkelerinde de Edirne’de olduğu gibi nehirlerin taşkın sahaları oluyor. Onlar zamanla bu konuyu nasıl çözüme kavuşturmuş. Gelişen teknoloji ile bu sorunu nasıl çözümlemişler. Bu örnekler dikkate alınarak, Edirne’nin gelişmesine daha çağdaş olmasına ayak bağı olan bu konu bir an önce çözümlenmeli. Aksi halde aynı gerekçelerle daha bir o kadar zaman mücadele edersek nehirlerimizin çevresindeki haklardan mahrum kalırız…

SESİMİZİ DUYAN YOK MU?

Daha önceleri çeşitli kez gündeme getirdim. Gerek özel gerekse kamu kurumlarımızla ilgili taleplerimizi kamuoyuna ilettik. Böyle haberlerin muhatapları mahalli gazetelerde yer alan haberleri inceleyip gereği konusunda o yayın organına bilgi verme görevi vardır. Biz daha önceleri resmi ve özel kurumlarımızdan bu duyarlılığı gördük. Bugün için böyle bir sorumluluk göremiyoruz. Bir konu defalarca gündeme taşınıyor. Bakıyoruz bu konuda bilgi aktarması gereken zatlar bu haberleri sümen altı yapıyor.

İlgili yerlere iletmiyorlar. Bu bir anlamda mahalli basını dikkate almama önemsememe anlamına gelir. Bazı bürokratlarımızın bu mantıkla hareket ettiğini biliyoruz. Bu yönde şikâyetimizi burada bir kez daha yineliyorum.

Mahalli basında yer alan haberlere duyarsız kalan, önemsemeyen zatlarla bundan sonra onların da anlayacağı tarzda duyuru yapacağız. Haberleri olsun.

 211 total views,  2 views today

Next Post

Damızlık Sığır yetiştiricileri üyelerine müjde

Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Tuncay Aytın yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti, “Edirne İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğimiz üyelerine 2013 yılı suni tohumlamadan doğan ikinci dönem buzağı desteklemeleri 03 Ekim 2014 tarihinde suni tohumlamadan doğan buzağı başına 75 TL, döl kontrolü projesi kapsamında GENTURK boğa spermalarından doğan buzağı başına […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp