Bu sese kulak veriniz!

admin

fikri_yalin_kose            Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, en zor koşullarda başarılı işler yapan belediyeler arasında ön sırada yer alıyor.

Muhalefet partisine mensup bir belediye olmasına rağmen, ilçesine yararlı olabilecek her türlü girişimde bulunan, bu konuda yılmadan usanmadan devlet kapılarını aşındıran, gerileme aşamasında olan, yıllardır ihmal edilen Uzunköprü’yü bir turizm kenti ve gelişmiş bir şehir olması için çaba harcayan İşbilen’in işi çok zor. Zira talep ettiği işlerinin çoğu devletin yapması gereken işler.

Bunların başında ise kırk yıldan bu yana simsiyah akan ve çevresine mikrop saçan Ergene Nehri geliyor. Bu nehrin temizlenip, suyunun içilecek hale gelmesi konusunda siyasilerimiz bugüne kadar ne yalanlar söylediler, ne vaatlerde bulundular.

Yıllardır bu boş lafları dinledik. Bunların hiç biri gerçekleşmedi. Ergene yine katran gibi simsiyah akmaya çevresini kirletmeye devam ediyor.

Ergene nehrinin temizlenmesindeki ihmal tüm Trakya halkına yapılabilecek en büyük kötülüktür. Bu kirli su yüzünden nehrin mikrobundan etkilenerek yaşamını yitiren, hasta olan, nehir çevresinde tarlası olup ekim yapamayan ve yapmış olsa da kirli nehir çevresinde olduğu için ürününü satamayan on binlerce insanın günahı, vebali  nehrin temizlemesini sürüncemede bırakan  söz verdiği halde yıllarca ilgisiz kalan siyasilerdir.

Ülkenin en verimli topraklarının kirlenmesine neden olanlar, burada yaşayan halkı mağdur edenler, bölge insanlarının ecriniz çekecektir.

Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, yaşının genç olmasına rağmen, engellere karşın başarılı bir belediye başkanı görüntüsü verdi. Şehrine hizmet alabilmek için çalmadığı kapı kalmadı.

Nehrin kirliliğinin önlenmesi için elinden ne geliyorsa yaptı. İş onunla bitmiyor.

Bütün sorunların çözüm kaynağı Ankara. Oradaki hesaplar bazen bölge halkının yararını dikkate almıyor. Bundan en çok zararı Ergene kirliliğini gören ,pis kokusundan etkilenen bölge halkı oluyor.

Bu konuya duyarsız kalanları bir gün Uzunköprü üzerine götürüp kirli suyu görmelerini isterim.

Burada gördüklerinden etkilenmiyorlarsa ,gördüklerinden üzüntü duymuyorlarsa   yapılacak  bir şey yok.

Belediye Başkanının sorunu bununla da sınırlı değil. Bir de tarihi köprünün UNESCO’ya girme çabası var.

Son yıllarda çalışmalarını buraya yönlendirdi, bu konuda engelleri aşmak istiyor. Köprünün onarım döneminde  kapanmasıyla Uzunköprü’ye  Meriç yöresinden gelecek araçlar yeni köprüden şehre girecek. Bu da çok uzun mesafeden gitmelerini  gerektiriyor.

Ergene üzerinden bir köprü yaptırmakta belediye bütçesi ile karşılanacak bir durum değil. Başkan’ın onun dışında bir de Çakmak Barajından Ergene suyunu temizlemek için su aktarılması konusu var. Oradaki çalışmalar da yeterli değil.  Barajdan Uzunköprü’ye kadar boru döşenmesi gerekiyor.

Başkan bu sıkıntıyı da yaşıyor. Bir de kendisinin ifadesine göre Ergene nehrinin kirliliğini temizleme yöntemi içinde nehir suyunun Marmara denizine deşarj edilmesi gündemde. İşin uzmanları bu işe de sıcak yaklaşmıyor. Böylece nehir suyunun tamamen azalacağı gündeme gelecek.

Onun için Uzunköprü Belediye Başkanına Allah kolaylık versin. Başkan’ın tüm bu zorlukları, bundan önceki engelleri aştığı gibi aşacağı inancındayım. Bu yıl Uzunköprü’de ilk yapılan Uzunköprü Kültür ve Sanat Festivalini yüz akıyla başardığı gibi, bunların da üstesinden gelecektir.  Her türlü engele karşın İşbilen, bunu başaracaktır. Bugüne kadar yaptığı çalışmalar azmi bunu kanıtlamıştır.

BARO BAŞKANININ YADIRGADIĞIM SÖZLERİ

Bir süredir. Edirne Barosu Başkanı Özgür Yıldırım ile Edirne Belediye Başkanı, Recep Gürkan,  daha sonra da Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erbey Kılıç arasında kamuoyunda hiç de hoş karşılanmayan tartışmalar yaşandı.

Ülkede bir dizi sorunların yaşandığı ,insanların huzur aradığı bir zamanda bu söz düellolarının kimseye yararı olmaz.

Halkımız bu tür lüzumsuz sürtüşmelerden bıktı ,usandı. Burada benim değinmek istediğim, Edirne Barosu Başkanı Özgür Yıldırım’ın Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erbey Kılıç’a yönelttiği eleştiride kullandığı sözcüklerini, doğrusu bir Baro Başkanına yakıştıramadım.

Özgür Yıldırım,  Erbey Kılıç’ı elindeki yazıyı dahi okuyamayan biri olarak niteliyor.

Bu suçlama ile Oda başkanının kültür seviyesini düşük olduğu suçlamasını yapıyor.

Kendisine hatırlatmak isterim. Toplumda öyle seri, su gibi okuması olanlar, irticalen nutuk çekenler vardır. Bunların yaptıkları işlere toplumdaki seviyelerine bakıldığında, hizmetleri dikkate alındığında, Baro Başkanının cahil olarak tanımladığı Erbey Kılıç’tan daha cahil ve toplumda değersiz kişiler olduklarını görürüz.

Bir insanın elindeki yazıyı okuması ile değerlendirilmesi bir Baro Başkanına yakışmayacak üsluptur.

Siz onun yaptığı hizmetleri eleştirebilirsiniz, buna bir diyeceğimiz olmaz. Bir kişiyi elindeki yazıyı okuyamamakla ilişkilendirmek Bir Baro Başkanına uygun bir tavır olamaz. Bunu yadırgadığımı belirtirim.

 71 total views,  2 views today

Next Post

Meriç Taşkın Projesi konuşuldu

Edirne Kent Konseyi’nin aylık olağan toplantılarından Ekim 2016 toplantısının konusu Meriç Taşkın Projesiydi. Belediye Nikâh Salonu’nda yapılan toplantıya “Meriç Nehri mi, Meriç Kanalı mı?” sloganı ile davet yapılmıştı.Davetli kurumlardan sadece Belediye Başkanı Recep Gürkan toplantıya katıldı.                   Toplantıyı açan Kent Konseyi Başkanı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp