Bu sorun hafife alınamaz

admin

fikri_yalin_kose1-7 Nisan tarihleri arasında “Kanser Haftası”. Dünyanın en ölümcül hastalığı olan her yaşta insanın yaşamını sonlandıran bu illet için bölgemizde çok daha etkin önlemler alınması zorunlu hale gelmiş ve geçmektedir.

Geçen hafta Türkiye İstatistik Kurama devletin bu konuda en yetkili kuruluşu (TÜİK) açıkladı. Ülkemizde kanser ölümlerinin en yüksek olduğu il Edirne. Yani üzerinde yaşadığımız bu coğrafya üzerinde kara bulutlar dolaşıyor demek, insanlarımızın her an ölümle yüz yüze oldukları anlamına gelmektedir. Bölge insanımız açısından bundan  daha büyük tehlike olur mu?

Uzmanlar bu tehlikeyi çeşitli nedenlere bağlıyorlar. Bazıları kanser hastalıklarının yaygınlaşmasını Çernobil’den kaynaklandığını iddia ediyor. Bazı uzmanlar ise bölgenin çevre kirliliğinden bunların başında Ergene kirliliği nedeniyle kanser ölümlerinin arttığı söyleniyor.

Her ne sebeple olursa olsun bölgemizde binlerce insanımız bu ölümcül hastalıktan sağlıklı yaşarken dünyadan göç ediyorlar. Bu hastalık gençlere kadar yaygın hale geliyorsa, bir türlü önü alınamıyorsa, bunda bir eksiklik olmalı. Kanser için alınacak önlemler “bölgenize şu kadar hastane açtık sağlıktan en çok yararlanan il Edirne” demekle çözümlenemez.

Devlet kurumu TÜİK’in verileri ortada orada deniyor ki, Türkiye’nin 81 ilinde en çok kanser ölümleri Edirne’de oluyor.

Bu hastalık sonucu yuvalara ateşler düşüyor, ağıtlar yakılıyor. Hastanelerimizde on binlerce hasta bu hastalıktan tedavi görüyor. Kanser tedavileri pahalı bir tedavi yöntemi.Hastalar bir yandan can derdi ile uğraşıyor, diğer yandan bu tedavi için para bulma derdine düşüyorlar gerektiğinde elinde ne varsa satıyor borca girip tedavi oluyorlar. Devletimizin görevlerinin başında halkın sağlığını korumak geldiği halde bölgemizde  böyle özel durumun olduğu bir ilde bu görevin yeterince yapıldığını söyleyebilir miyiz?

Her şey ortada insanlarımızın ölüm oranı azalacağı yerde artıyor. Merak edenler T.Ü Tıp Fakültesi Hastanesine gidip görebilirler. Kanser nedeniyle yatan hastaların bir bölümü ölümü bekliyor.

Kanserle tedavi sadece hastaneye insanları davet etmekle olmuyor. Bizim beşeri yapımızda hastaneye gidip hastalık için önceden önlem alma gibi alışkanlığımız yok.

İnsanlarımız genellikle bu hastalık son safhaya geldiğinde hastalığın ilerlediği zamanda hastaneye gitme gereğini duyuyorlar. Bu ihmalin sonucunda da iş işten geçmiş oluyor.

Onun için insanlarımızın gerektiğinde evlerde sağlık taraması yapılarak kanser tehlikesi bulunan hastalar belirlenmeli.

“Devletimiz buna mecbur değildir” diye bu yükümlülüğü üzerimizden atamayız.

Devlet halk için varsa, halkın sağlığı için ne gerekirse yapmak zorunda . Bir insan kolay yetişmiyor. Özellikle nüfus artışını az olduğu bölgemizde bu daha da önem arz etmektedir. Bu konu uzmanları yerlerinde oturarak, arada bir  el ilanları yayınlamak  az sayıda insanların katıldığı toplantılar yaparak bu iş çözümlenmiyor.    Hastaların hastanelere gelmesini bekleyen kanser uzmanlarımız yerinden kalkarak, gerektiğinde konutları dolaşarak kanser için önleyici çareler aramalı.

Senin istediğin kadar modern kanser tedavi cihazın olsun. Halk bundan yeterince yararlanamıyor bölgemizde kanserden ölümlerin arkası kesilmiyorsa, bu konuda sadece kâğıt üzerinde önlemler alınıyorsa o kurum başarılı sayılamaz.

SİYASİLER VE KİTLE ÖRGÜTLERİ HAREKETE GEÇMELİ

TÜİK ,kanser vakalarını en çok Edirne’de görüldüğünü açıkladı.Bunun ardından hiç bir kurumdan bu yönde tepki ve açıklama duydunuz mu? Ne yazık ki, bu kuruluşlarımız, odalarımız rutin işleri ile uğraşıyor. Bir kısmı ne olduğu belirsiz turistik amaçlı dış seyahatlerle zaman geçiriyor. Bazıları ise birbirini ziyaret veya gelen heyetleri kabul törenleri yapıyor.

Biraz silkelenin beyler; hepimiz için bu hastalık nedeniyle ölüm kapımızda Edirne’de bir yakını kanserden ölmemiş aile var mı?

Her şey bir yana herkesin bu derde karşı ortak tavır alması gerekir.

Özellikle bu konu milletvekilliği için yola çıkanların en önemli sorunu olmalı .Öyle kıytırık işler yerine bölge insanı üzerine karabasan gibi çöken  bu hastalık için ne gerekiyorsa yapılmalı.

Böyle ilgisizlik devam ederse, neslimiz tükenecek haberiniz ola….

 9 total views,  2 views today

Next Post

Şemsettin Emir davul zurna ile karşılandı

AK Parti Edirne Milletvekili Adayı   Şemsettin Emir, “Bu seçim AK Parti karşısındaki partilerin yarıştığı bir seçim olacak Emir, Ankara dönüşünde partililerince otoban gişelerinde davul ve zurnalarla karşılandı.                 Bu karşılama sırasında duygulanan Emir,  burada yaptığı teşekkür konuşmasında Edirne Roman Çeribaşı Fikri Ocak ‘ın verdiği çiçeği […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp