Bu söz her şeyi anlatıyor

admin

fikri_yalin_koseT. Üniversitesinin 2014-2015 akademik eğitim ve öğretim yılı açılış töreni, Ahiler haftası etkinliği, Edirne Şehitliğinin Temel atma töreni ile Çarşamba günü yoğun bir haber akışı vardı. Bunların ikisi rutin her yıl tekrarlanan bilinen törenlerdi. Bence bunların arasında en duygulu olanı güne damgasını vuran tören Edirne Asker Hastanesi n Şehitliğinin temel atma töreni oldu.

Osmanlı Devletinin gerileme döneminde, çeşitli cephelerde savaşa katılarak yaralanan, daha sonra güç koşullarda Edirne Asker Hastanesine kaldırılan, burada tedavisi sırasında şehit olan atalarımızın anısına yapılacak Şehitlik Edirne’ye hâkim tepede kentimizin geçmişi ile bağlarının pekişmesini sağlayacaktır.

Ülkemizde birlik ve beraberliği bozmak isteyenlerin hatırlaması,  bu kararlarını yeniden gözden geçirmeleri için önemli bir örnek oluşturacak olan bu anıtın Edirne’de olması çok anlamlıdır.

Üstelik bu anıt uluslararası bağlantılı bir yolun kenarında olması Çanakkale Boğazı yanında Çanakkale savaşlarını hatırlatmak için yapılan “Dur Yolcu”  diye başlayan sözcüklerin yazıldığı Mehmetçik anıtını andıran bir tarihe tanıklık edecek bir abide olacaktır. Bu yoldan gelip geçenler Çanakkale Şehitliğinden sonra en büyük şehitliği görecekler. Bu ülkenin ne güçlüklere katlanarak kurtulduğuna bu uğurda nice canların gittiğine tanık olacaklardır.

Bir yanda görkemli tarihi dokusu ile Edirne şehrimiz, diğer tarafta bu güzellikleri korumak uğruna canlarını veren şehitlerimiz anısına yapılan anıt.

En çok düşman işgaline uğramış bir kentin insanları olarak bizleri bu anılar bu tür törenler çok duygulandırıyor. Edirne ülke sınırında bir kent.  Bir dönem Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapmış İmparatorluğun son yıllarında yapılan savaşlarda ihmale uğrayıp adeta terk edilen bir şehir konuma gelmiş Edirne. Bu acı günleri yaşamayanlar Edirneliler kadar bağımsız yaşamanın, ülke bütünlüğünün önemini bilemezler.

Zira Edirne’nin hangi sokağına gitseniz, nereye yolunuz düşse bu topraklarda yapılan savaşların izlerini, atalarımızın eserlerini görürsünüz. Yapılacak olan şehitlik anıtı Osmanlı devletinin son dönemlerinde o anda ülke toprakları içinde olan ve dört bir yöreden gelen vatan evlatlarının yattığı bir şehitliktir. Aynı amaç uğruna mücadelenin simgesidir.

Ülkenin birlik ve beraberliği konusunda yorum yapan, o mücadeleyi yeniden yorumlamak isteyen, resmi ve gayri resmi tarih söylemlerini kullanmak isteyenler bu ülkenin birlik beraberlik ve bütünlüğüne şüphe ile bakanlardır. Yeni ve eski Türkiye söyleminde bulunup kafa karıştıranlar Atalarımızın ne meşakkatler çekerek bizlere bu toprakları kazandırdığını unutmamalıdır.

Bu savaşa katılan insanlar “ben şu yerden geldim buranın insanıyım” diye düşünmemişler. Bu topraklar benim vatanım diye göğsünü siper etmiş ve şehit olmuşlardır.

Bunların içinde Kürdü, Arabı, Boşnağı, Türkü, kısaca her yörenin ve etnik gurubun insanları aynı amaç için mücadele etmişlerdir.

Burada yapılan törende söz alan, Türk Şehitlikleri İmar Vakfı Başkanı Doğan Özyiğit. Gerçekten soyadına layık bir konuşma yaptı. Özet olarak şunları söyledi “ Benden önceki konuşmacılar konuşmalarının başında bir dizi protokol ismini sıraladılar. Ben bunları söylemeyeceğim. Burada toprak altında yatan şehitlerimiz sayacağımız isimlerden çok daha değerlidir”. Bu söz çok şeyi ifade ediyor.

Öyle sanıyorum ki, bu anıt yapıldığında Edirne’nin tarihi değeri daha da artacaktır. Onun için bu eserin yapılmasına önayak olanları canı gönülden kutlamak isterim. Edirne için kalıcı ve bir dönemin tarihine ışık tutacak bir eserin ortaya çıkarılmasını sağladılar.

Şehitlikten Edirne’ye bakanlar uzaktan kentin tarihi dokusunu görecekler. Her ne kadar çarpık yapılaşma ile gizlenmeye çalışılsa da kentimizin kenar mahallelerindeki yapılaşma tarihi değerlerimizi gizlemiyor. Bunu kentimiz için şans olarak görebiliriz. Dileğimiz o ki bundan sonra yapılaşmada tarihi dokunun daha fazla kundaklanmasına izin verilmemesi.

 197 total views,  2 views today

Next Post

İlahili Tasavvuf Müziği konseri

Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı’nda Tasavvuf Müziği konseri düzenlendi. . Kültür ve Turuzm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğunca düzenlenen Murat Bağdatoğlunun yönettiği konsere, Edirne Vali Yardımcıları Salih Altınok, Şenol Levent Elmacıoğlu, T.Ü Rektör Yardımcısı Hüseyin Sarıoğlu, Topluluk Müdürü Fadıl Atik, Edirne Gençlik ve Kültür Topluluğu,  Ceyhun […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp