Bu tarih tesadüf mü?

admin

fikri_yalin_kose

 

 

 

 

 

 

 

 

            Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı Nilgün Cerrahoğlu  “ Sağanak” adındaki köşesinde Türk ordusunca Fırat Kalkanı harekâtının başladığı günün sonrası Mercidabık adı ile bir yazıyı kaleme almıştı. Cerrahoğlu’nun 25 Ağustos tarihli köşe yazısında bu harekâtla ilgili değerlendirmesinde konuyu şöyle değerlendiriyor:

-“ Bundan on gün önce Çizme’nin ( İtalya’nın) önde gelen gazetelerinden birinde ( La Stanpa) “ Mercidabık” savaşı için bir sayfalık yazıyı gördüğümde şaşırmıştım.

            Bizlerin ortaokul sıralarında okuduğumuz ve tarih kitaplarında kaldığını düşündüğümüz beş yüz yıl öncesinin savaşı nasıl olup da  bugün hiç alakası olmayan bir gazetede böyle analizle karşımıza çıkmıştı?

Halep yakınlarında 1516 yılında, Memluklulara karşı kazanılan zaferle Osmanlı bütün Ortadoğu’yu hâkim oldu.

            Savaştan sonra Arap devletlerinin ortaya çıkması için dört asır beklemek gerekti.” Diye başlayan yazıda şunu ekliyordu.

Ortadoğu’dan niye bela hiç eksik olmuyor?

Araplar uzun zamandır bu soruyu kendilerine soruyorlar.

Her şeyin kökeninde adını Suriye’de Halep yakınında bir ovadan alan Mercidabık Savaşı var. Orada bugün de Esat, vahşi bir İslamcı isyancılara karşı savaşta.

            Savaş bazı coğrafyaları böyle kendine mesken ediniyor. Oraya yerleşiyor ve yüzyıllar sonra da aynı mekânlar kanla bulanıyor.

Beş yüzyıl önce 24 Ağustos’ta tam Mercidabık’ta Araplar için böyle bir geri dönüşü olmayan tarih dramı yaşanmıştı.

ÖZEL SEÇİLMİŞ BİR TARİH

            Bu satırları okunduktan on gün sonra şimdi çiçeği burnunda “ Fırat Kalkanı” için “sosyal medyada”  karşıma bu kez  “Mercidabık kutlaması” mesajları çıkıyor.

“Fırat Kalkanı operasyonu için 24 Ağustos tarihi özellikle seçildi. 500 yıl önce bugün Cerablus’ta Mercidabık zaferi yaşanmıştı. Diyor buralardan birileri.

            “Osmanlı Ordusu  Suriye’yi  24 Ağustos 1515 yılında fethetmişti. Bugün 24 Ağustos 2016. Tam 500 yıl sonra Osmanlı torunları  yine  Cerablusta diyordu başkası….

Beş yüz yıl arayla gündem olan bu “ Mercidabık” modasına ve sosyal medyada yazarlara bakılacak olursa  Cerablus’u  basit bir  “ İŞİT” kovalamacısı olarak görmek mümkün değil.

            “Mercidabık- Cerablus” Bütün Ortadoğu’nun bir kontrol merkezi olarak görülüyor. Bu zamanda simge yüklü bir yeri mesken edinen savaşın tesadüfen”500. Yıldönümünde” Ankara’nın ileri sürdüğü İŞİT’le savaş gerekçesine( Bahanesine) kimse inanmıyor.

            “Fırat Kalkanı ” şekline damgalanan operasyonu öncelikle  ” Suriye sonrasının hesabının görülmesi olarak algılayabiliriz.

            Sembolik düzlemde ise söz konusu operasyon” Ortadoğu’yu kimin/ kiminle kontrol edeceğinin bir savaşı. Bir başka deyişle son kozların oynandığı bir tehlikeli evredeyiz.

Özetle bir hayat memat hamlesi  “Cerablus Operasyonu”

            Operasyon Mercidabık katına yüceltenlerin akıllarından asla uzak tutmamaları gereken şey,  tarihi Rövanşizmlerin çok tehlikeli olduğudur.

            Ortadoğu artık müttefikle düşmanın birbirinden hiç ayrılmadığı bir yer” diye devam ediyor.

Gerçekten, Fırat Kalkanı Operasyonunun bundan 500 yıl öncesi Mercidabık Zaferinin 500’ncü yıldönümüne rastlaması bir tesadüf olabilir mi?

 

 82 total views,  2 views today

Next Post

İLTER, “Edirne’de halk sağlık merkezleri sayısı artacak”

                Edirne Halk Sağlık Müdürü Bahattin İlter eski Selimiye Hastanesinde yapılması yolunda teklifinde bulundukları Halk sağlık merkezinin bir ay içinde açılacağını bu kararı bakanlıkça onaylandığını belirti. İlter, ayrıca Edirne içinde halk sağlık merkezlerinin sayısının artırılacağı müjdesini verdi. Edirne Halk Sağlığı Müdürü Bahattin İlter, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp