BU YETERLİ DEĞİL

admin

fikri_yalin_koseEdirne’de iki gündür gündemin konusunu kadınlarımız oluşturdu. Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 79. Yıldönümünde Türkiye’nin 60 ilden ve Kıbrıs’tan gelen Türk Kadınlar Birliği Üyesi bayanlarımız iki gün süre ile Edirne’de konuğumuz oldu.

İlimizde kaldıkları sürede kadınlarımızın tüm etkinliklerini izleme imkânım oldu. Bu kentimiz açısından çok önemli bir fırsattı.

Edirne’ye gelen bayanlar ekonomik koşulları oldukça iyi durumda oldukları izlenimi edindim.

İki gün boyunca yaptıkları etkinler ve tarihi turistlik yöreleri ziyaretlerinin yanında çarşı pazar dolaşarak esnaflarımızdan alışveriş yaptılar. Böylece Edirne esnaflarımıza da ekonomik katkı sağladılar.

Şehrimize gelen turistlerin miktarı yanında Edirne’yi tanıtacak ürün türünü ve kalitesini de arttırmamız gerekir. Sabah gelip tarihi yörelerimizi ziyaret ederek yiyeceklerini de yanlarına getirip kentimiz ekonomisine katkı sağlamayan turistlerin sayısı ne kadar yüksek olursa olsun fazla bir şey ifade etmiyor.

Kentimizin güzelliklerini görmek için gelen yerli ve yabancı turistlerin ilimizin esnafı ile alışveriş yapma imkânlarını daha geniş alana yaymalıyız. Edirne turizm kenti olacaksa çalışmalar bu yönde yoğunlaşmalı.

Ramazan ayında Edirne’ye en çok turist geliyor. Gelen turistlerin çoğu otobüslerinden inip şehir turu yapıp yanlarında getirdikleri azıkları ile yetinip Edirne’den ayrılıyorlar. Kuşkusuz kentimizin tanıtımı açısında bu önem taşımaktadır.

Bir de aynı ay içinde Büyük Çekmece Belediye Başkanının her Ramazan bayramında organize ettiği yüzlerce bayandan oluşan kafile var. İstanbul’dan gelen bayanlar Edirne içine dağılarak esnaflarımızdan alışveriş yapıyorlar.

Bayanların alışveriş yapmaları konusunda Belediye başkanının da uyarısı oluyor. Bu ziyaret Belediye Başkanının görevde olduğu iki dönemdir devam ediyor. Belediye Başkanı Edirne’den dönüşte bayanlara Edirne’den alışveriş yapıp yapmadıklarını dahi soruyormuş.

Bir de böyle Edirne turları var. Edirne’ye gelen Türk Kadınlar Birliği üyesi yaklaşık 700 Bayan Edirne güzelliklerini görmenin yanında çarşı pazara dağılarak alışveriş yaptı ve gittikleri yerlere Edirne ürünlerini götürdü, kentimizi oralarda da ürünlerimizle tanıtma imkânı buldu.

Bizim için daha yararlı olabilecek turizm bu kapsamda olmalı. Yoksa Edirne’ye hiçbir yararı olmayan turizm turlarının halkımıza getirisi olmaz.

Türk Kadınlar Birliğimizin düzenlediği bu organizasyon için yeterli duyuru olması ve bazı siyasi parti ve kurumlarımız gereken ilgiyi göstermese dahi tarihi kent Edirne’nin tanıtımında çok yararlı olduğu inancındayım.

Gönül ister ki, diğer kurumlarımız da bu ve benzeri etkinlik düzenlenmesinde öncülük ederler. Edirne’ye gelen erkek konuklarımız yanlarında eşlerini de getirerek daha geniş kapsamlı tanıtım imkânı yaratırlar.

Bunun için Büyük Çekmece Belediye Başkanı ve Türk Kadınlar Birliği gezileri örnek oluşturmalı. Bu arada bayanların etkinliğine katılan Esnaf Odaları Başkanı Emin İnağ ile ETSO yönetimi ile Ticaret Borsası yöneticilerinin toplantılarına katılmasından kadınların mutluluk duyduklarını belirtmek isterim.

Bu arada dikkat çeken bir durumu belirtmek isterim. Kadınlarımız böyle önemli günde sorunlarını dile getirdiler ellerinde bayrakları ile caddede yürüyüş yaptılar, kadın hakları konusunda taleplerini yinelediler. Bu etkinlikleri sırasında kadınları yol çevresinden izleyen bayanlarla konuştum. Hem cinslerinin kadın haklarının kazanımı seçme ve seçilme haklarının verildiği günü kutladıklarını söyleyip bu konuda ne düşündüklerini sordum.

Bu soruyu yönelttiğim bayanlar arasında üniversite öğrencilerimiz de vardı. Ne acıdır ki, bırakınız sıradan insanların bu konuda bilgi sahibi olmamalarını, Üniversite öğrencilerimiz dahi bundan habersiz olmaları dikkat çekiciydi.

Ülkemizde sınırlı sayıda insanlar arasında gerçekleşen bu ve benzeri hak arama görüntüleri yeterli olmadığı herkesçe bilinmeli bu yeterli olmuyor. Her kesimden halkın benimseyeceği düzeye gelmediği sürece bu ve benzeri kutlamalar güdük kalır, yeterli oranda ses getirmez.

Bu eksikliği birkaç kez dile getirdim. Az sayıda, özellikle yönetici konumunda olanların böyle sorunları sahiplenmeleri kâfi gelmiyor. Bu tüm kesimlerin ilgi alanına girmiyor halkın tüm katmanları; örneğin kadınlara seçme ve seçme hakkı verilişinin ne denli önemli olduğu kırsal kesimde ve varoşlarda yaşayan bayanlarımıza kadar inmediği sürece başarı şansı olamaz.

Kadınlarımızın diğer demokratik hakların kazanımı konusu da böyle, Saraçlar Caddesi’nde yapılan eylemlerde bunun örneklerine tanık olduk.

Emekli hakları konusunda yapılan toplantıyı, çevreden gören bazı emekli vatandaşların yapılan toplantıya katılanlara hakaret yağdırdıklarına tanık oldum. Burada suçlu olan o insanlarımız değildir.

Onlara bu görüşü benimsetmeyen dar kapsamda çalışma yapan kitle örgütleri temsilcileridir.

Kadınların etkinliğine katılan bayanların profiline baktım, genellikle kültürlü ve belli bir yaşam standardına ulaşmış bayanlardı. Bu konu sadece onları ilgilendirmiyor. Daha büyük çoğunluğu oluşturan, büyük oranda kadın haklarından yoksun olan diğer kadınlarımızın da ortak sorunudur. Bu haklar geniş kitlelere benimsetilmediği sürece. Bu ve benzeri etkinlikler güdük kalır, yeterli oranda ses getirmez.

Bir acı gerçek de Ülkemizin 60 ilinden ve Kıbrıs’tan gelen Türk Kadınlar Derneği üyesi 700 kadının seçme ve seçilme hakkının kazanıldığı bir günde bu etkinliğin Ulusal Basınımız tarafından haber değerinde görülmemesi dikkat çekiciydi.

Sıradan magazin haberi bundan çok mu değerli diye düşünmemek elde değil.

 111 total views,  2 views today

Next Post

Başbakan Erdoğan Edirne'de

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Tekirdağ turunu bitirdikten sonra akşam saatlerinde  21,45’te Edirne’ye geldi. Başbakan Erdoğan’ı Edirne’de konaklayacağı  hotel’in önünde Ak Parti İl Teşkilatı ve binlerce vatandaş karşıladı. Eşi Emine Erdoğan ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu  ile otobüsten inen Erdoğan, vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Hotele giriş yapmadan önce bir süre vatandaşlarla sohbet eden […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp