Buğday Paneline Büyük İlgi

admin

 

 

 

 

 

 

DSC_0734

TİCARET Borsası tarafından düzenlenen; “ NASIL BİR BUĞDAY” konulu panel üreticilerden büyük ilgi gördü. Paneli yüzlerce üretici izledi. Üreticiler toplantıda panelistlere sorular yöneltti.

DSC_0694

Edirne Ticaret Borsası Konferans Salonunda Yapılan ; “Nasıl Bir Buğday” paneline Vali yardımcısı Beyazıt Tanç,  Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk,Meclis Başkanı, Fedai Canım, Yönetim Kurulu üyeleri,Marmara Bölgesi Un Sanayicileri Derneği Başkanı Seçkin Öztürk,Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, Trakya Tarımsal Enstitüsü Müdürü  Dr Adnan Tülek,Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü  Orhan Sarı,komşu illerden ve Edirne’den gelen katıldı.

DSC_0705

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından söz alan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Edirne Ticaret Borsası’nın Türkiye’nin en gelişmiş Ticaret Borsalarından biri olduğunu belirterek şunları kaydetti; “ 2003 yılından bu yana hizmet verdiğimiz bu tesislerde ürün satışları her geçen yıl artmaktadır. Bu tablo borsaya güvenin sonucudur. Bizler de bu güvene layık olmak için çaba gösteriyoruz. Emeğiniz ve alın teriniz olan ürünleriniz günün koşullarına göre en iyi şekilde değerlendirilmeye çalışılmaktadır. Borsamız bugün ülke genelinde ismi anılan dört borsadan biridir. Akredite borsa belgemiz hizmet kalitemizin  5  yıldızlı olduğunu göstergesidir.Bu üreticilerimizin eseridir. Biz üyelerimizi ve üreticilerimizi bir elmanın iki yarısı gibi görüyoruz. Birinin olmadığı yerde diğerinin de olmayacağı olmayacağının bilincinde olarak, kararlarımızı alıyoruz.

DSC_0696

Bu panelin yapılma amacı,  bölgemizde önemli bir ürün olan  buğday üreticisini ,satıcısını ve sanayicisini bir araya getirmek ,sorunları tespit ederek, çözüm önerileri geliştirmektir. Böylece verim ve kaliteye katkı sağlamaktır “ dedi

Daha sonra söz alan  Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz buğdayın  bölgenin en önemli ürünü olduğunu  belirterek, bu panelde üreticilerin sorunlarının tartışılacağını, 50 kadar buğday çeşidinin daha aza indirilmesi konularının gündeme taşınacağını belirtti.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr Adnan Tülek konuşmasında,  Bu tür toplantıların önemine dikkat çekerek ,”Bu panelde buğday tüm boyutları ile ele alınacak ve öneriler sunulacak” dedi.

DSC_0684

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Sarı panelde yaptığı konuşmasında, Bölge çok elverişli olmasına karşın, sanayi yatırım açısından istenilen düzeyde olmadığını belirten Sarı; “ ilimizde yaklaşık 3 milyon 710 bin dekar tarım arazisi var,  bunda 35 bin çitçi ailesi tarımla uğraşıyor. Tarım alanlarının %97’sine tarla ürünleri ekiliyor. Tarla ürünleri içinde en fazla pay buğday almaktadır. İlimizde, 1.466,000 dekar alanda buğday ekilmektedir. Bu yılın tahminine göre buğdayda 711.000 ton üretim beklenmektedir.

DSC_0669

Buğday dünyada çok kritik bir üründür. İlimizin toprak yapısı buğday üretimi için elverişlidir. Çiftçilerin tarımsal makine varlığı bilgi ve becerileri üst düzeydedir. Bu nedenle dekar başına verim ülkenin lider illeri arasında bulunmaktadır. Bu toplantının konusu olan Trakya Bölgesine uygun nasıl bir buğday” sorusuna cevabını bulmak zorundayız” dedi

Konuşmaların ardından borsa yeni mahsul arpa veren, Sadettin Gıcı, Buğday veren,  Osman Şengül, yeni ürün Ayçiçeği getiren Fatma Eser ile süpürge teli satan Emin Aslan’a yüzer kiloluk mazot ile plaket verildi.

Üreticilere plaketi Vali Yardımcısı Beyazıt Tanç, Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk,  Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr Adnan Tülek ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Sarı sundu.

DSC_0726

Toplantı daha sonra buğday sorunlarının gündeme getirildiği panel ve üreticilerin panelistlere yönelttikleri soru cevap şeklinde devam etti.

 

 235 total views,  2 views today

Next Post

Neyin pazarlığı yapıldı?

Yerel seçimlere az  bir zaman kala Seçim çalışmaları Edirne’de hızla devam ediyor. Siyasi partilerin Aday Adayları bir bir açıklanmaya devam ediyor. Artık Tüm gözler Siyasi partilerin Genel Merkezinden gelecek “ADAYIMIZ SENSİN” haberinde… Öte yandan Edirne’de CHP kanadında da ilginç kareler ortaya çıkmaya devam ediyor. 12 Haziran 2011 Genel seçimlerinde parti […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp