Buğday Üreticilerini İsyan Ettiren Uygulama

admin

Çiftçiler, Ticaret Borsası önünde ürünlerine uygulanan düşük fiyat nedeniyle isyan edecek hale geldi. “Yok, fiyatına malımızı almak istiyorlar, çiftçi kuruluşlarımız nerede biz sahipsiz miyiz? Bundan üç gün önce 845 kuruş olan buğday ücreti bugün neden 745 kuruşa düştü. Bizi tüccarın insafına bıraktılar. Kara gün dostu olan T.M Ofisi neden alım yapıp dengeyi sağlamıyor. Yöneticilerimiz uyuyor mu” diye Ticaret borsasında basına açıklama yaparak tepkilerini dile getirdiler.

ticaret borsası

Sattıkları ürünün belgesini gösteren üreticiler, bizim sertifikalı buğdayımıza 745 kuruştan hesap kesiyorlar. Bunu sorduğumuzda tüccarlar, “senin malını almak zorunda değilim” diyorlar. Onlar da haklı böyle serbest piyasa ekonomisi olmaz. Bizim hakkımızı kim koruyacak.

ticaret borsası (1)

OFİS NEDEN MAL ALIMI YAPMIYOR?

Piyasayı dengelemesi gereken Ofis neden alım yapmıyor? Bizlere depolama şansı verseler ona da razı olacağız, onu da sağlamıyorlar. Bunları söyleyeceğimiz derdimize çare olabilecek bir yetkili bulamıyoruz.

ticaret borsası (5)

Henüz buğday taban fiyatı belli değil. Bizim malımızın meşeyi belli olsun hiç olmazsa emanete alsınlar malımız güvencede olsun bizim için bu da yeterli. Tepedeki örgüt yöneticilerini ancak seçimlerde görebiliyoruz, daha sonra ara ki bulasın.

ticaret borsası (2)

Ziraat Odaları Başkanı Şemsettin Bayraktar Buğday fiyatının bu yıl 850 kuruş civarında olması gerektiğini söyledi. Ürün maliyetinin de buna yakın olduğunu açıkladı. Burada alınan ürünümüze 750 kuruş veriliyor. Çaresiz kalan üreticilerimiz ürünlerini zararına satmak zorunda kalıyorlar. Buğday piyasasında bazı kişiler devreye girip halkın malını ucuza kapatmak istiyorlar. Bunda karlı çıkan üreticiler değil aracılar oluyor. Bir an önce Ofisin müdahale alımı yapması gerekir” dediler.

ticaret borsası (3)

Ürününün satmaya gelen Tayakadın köyünden üretici Reşat Huruzoğlu elinde ürününe verilen fiyat belgesini göstererek tepkisini şöyle dile getirdi: “ Üç gün önce cuma günü 849 kuruş olan aynı tarlanın ürününe bugün 749 kuruş fiyat veriliyor. Bu resmen ürününü zararına sat demektir. Bu ürün yağmur çamur yemedi.  Bu kadar düşük fiyat olur mu?  Borsaya mal çok geliyor diye, tüccarlar bu fırsat bilerek ucuza mal alıyor. Ofis de devrede olmadığı mal alımı yapmadığı için biz tüccarın insafına bırakılıyoruz. Ne yapsın insanlarımız borçlu malını satmayıp geri götürmesi ayrı bir masraf. Ne yapacağımızı şaşırdık. Bizim hakkımızı savunacak bir kurum da olmayınca burada çaresiz bekliyoruz. Biz milleti besleyen kesimiz düştüğümüz şu duruma bakınız, acınacak durumdayız” dedi.

ticaret borsası (4)
ticaret borsası (6) ticaret borsası (7) ticaret borsası (8) ticaret borsası (9) ticaret borsası (10) ticaret borsası (11)

 

 

 

 

 

 124 total views,  2 views today

Next Post

Huzurevinde iftar yemeği

Edirne Huzurevinde Şehit Aileleri, Muharip Gaziler Derneği, Koruyucu Aileler ve Huzurevi Sakinleri iftar yemeğinde bir araya geldi. İftar yemeğine Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ve eşi, Vali Yardımcısı Mustafa Serdar Bakır, Aile ve Sosyal Politika İl Müdürü Bilgin Özbaş, Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, Gençlik ve Spor İl Müdürü Serhat […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp