BUGÜN 1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI

admin

fikri_yalin_kose1 Mayıs günü dünyanın dört bir yöresinde emekçilerin, kol gücü ile çalışanların bayramı olarak kutlanır. İşçi Bayramı birilerinin icazeti ile verilmiş bir bayram değildir. Emekçilerin canlarını vererek uzun yıllar mücadeleleri sonucunda kazanılmış bir bayram günüdür.

Ülkemizde de bu bayram işçiler tarafından coşku ile kutlanır. Tüm engellemelere karşın meydanları dolduran işçiler buralarda haklarını bir kez daha dile getirirler.

Dışarıdan bir müdahale ve bazı kesimlerin provokasyonu olmadığı zamanlar emekçilerin bayramı olaysız şekilde sona erer kimsenin burnu daha kanamaz. Ülke yönetimine hâkim güçler her nedense, çalışanların meydanlara çıkıp sorunlarını toplu olarak dile getirmelerine sıcak bakmaz, türlü gerekçelerle engellemek isterler. Her zaman işçilerin bayramına engel getirilmiştir. Ülkemizde kargaşa yaratmak amacında olanlar böyle günleri fırsat biliyor. Geçmiş yıllarda 1 Mayıs İşçi Bayramı katlamaları güçlükler yapılmıştır. Dileğimiz o ki, bugün ülkemizin çeşitli illerinde kutlanacak işçi bayramı olaysız bir şekilde son bulur.

Ülkemizin hoş olmayan olaylarla dünya gündemine gelmemesi ortak arzumuz olmalı.

Hoşgörülü davranıldığında, toplantıya katılanların da taşkınlık yapmadıkları sürece işçilerin bayramında olay çıkacağını sanmıyorum.

İşçiler hiçbir zaman Ülkede huzursuzluk istemez Kaos, emekçilerin çalışma sahalarını daha daraltır, faturası onlara çıkar. Ülkede kargaşa çıkarmak isteyenlerin ise ekmeğine yağ sürer. Dilerim 1 Mayıs hiçbir olayın yaşanmadığı, işçilerin bayramlarını neşe içinde kutladıklar gün olarak tarihe geçer.

1 MAYISIN TARİHÇESİ

Sanayi Devriminin hüküm sürdüğü 1880’lü yılların sonu, kol emeğinin yoğun olduğu, işçilerin çalışma koşullarını çok kötü olduğu yıllar olarak bilinir. Bu dönemde yaşları küçük işçiler karın tokluğuna günde 14–15 saat çalıştırılıyordu.

Bu dönemde ucuz iş gücü nedeniyle şirketler çığ gibi büyürken Çalışanlara hiçbir sosyal hak tanınmıyordu. 1881 Yılında ABD’de yarım milyon işçiyi temsilen kurulan Örgütlü Meslek ve Emek Birlikler Federasyonu “8 saatlik iş günü” iş günü mücadelesini ülke genelinde yaymak için mücadeleyi başlattı.

Amerika’nın Şikago kentinde 40 bin tekstil işçisinin katıldığı hak eylemi kanlı bir şekilde bastırıldı. Bir kentteki fabrikada 8 saatlik işgünü için greve çıkan 1400 işçinin işine son verildi. Greve çıkanların üzerine ateş edildi ve 4 işçi yaşamını yitirdi.

Bu saldırılar işçileri yıldırmadı. Aksine, mücadele azimlerini arttırdı. ABD ve Kanada’da sendikaların ve diğer kitle örgütlerini desteği ile 1 Mayıs 1886’da yaklaşık 350 bin işçi greve çıktı. Tarihte ilk kez bu denli geniş kapsamlı bir greve tanık olunuyordu.

Tüm ülkede yaşam durdu. İşçilerin bu eylemi işverenlerin tepkisine neden oldu. Şikago’da greve çıkan 40 bin işçinin eylemini bastırmak için saldırılar düzenlendi. İşveren işçilerin grevini kırmak için sokak çeteleri ile anlaştı. Sokak çeteleri bir yandan işçilere saldırıyor, diğer yandan grev kırıcılığı yapıyordu. Çıkan kavgada, polisin işçilerin üzerine ateş açması sonucu 4 işçi öldü.

Hükümet ve işveren işçi eylemlerini içine sindiremiyordu. İşçiler üzerine baskılar yoğunlaştı. Olaylara neden olduğu gerekçesi ile 8 işçi hakkında idam istemiyle dava açıldı. İşçiler idam cezasına çarptırıldı. Dört işçi önderi, Albert PERSONS,Adolph FISCHER, George ENGEL ve August SPIES, 1 Mayıs 1886 yılında işçilerin 8 saatlik iş günü mücadelesinde önderlik yaptıkları için idam edildi.

Albert PERSONS, adındaki işçi, özür dileme koşuluyla affedileceğinin söylenmesi üzerine muhakeme heyetinin karşısında tarihe geçecek şu sözlerini söyledi.” Bütün dünya suçsuz olduğumu biliyor. Eğer asılırsam cani olduğumdan değil, emekçi olduğumdan asılacağım” dedi.

İşçi önderlerinin cenazesine yüz binlerce insan katıldı. ABD’de yaşana bu olaylar dünya işçi örgütlerini harekete geçirdi.2.Enternasyonal 1889’da Paris’te düzenlediği kongrede Amerikan işçilerinin mücadelesini desteklemek amacıyla dünya genelinde gösteriler düzenlendi.1890’dan başlamak üzere 1 Mayıs “ Uluslararası. Birlik ve Mücadele ve Dayanışma Günü kabul edildi.

ÜLKEMİZDE 1 MAYIS KUTLAMALARI

Ülkemizde 1 Mayıs ilk kez Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1905 yılında İzmir’de kutlandı. Bunu 1909 yılında Üsküp’te yapılan kutlama izledi. 1 Mayıs 1921 yılında İstanbul’da tüm işçilerin katılımı ile kutlandı. 1924 yılında 1 Mayıs’ı İşçi Bayramı olarak kutlamak isteyen işçilerin eylemi engellendi 8 saatlik işgücü isteyen bildiri dağıtmak isteyen işçiler tutuklandı.

Daha sonraki yıllarda 1 Mayıs kutlamaları tüm engellemelere rağmen devam etti. 1976 yılında 400 bin işçinin katılımı ile Taksim Meydanında, DİSK’in öncülüğünde bir miting düzenlendi. Bir yıl sonra işçi mitinginin daha coşkulu şekilde kutlanmasından tedirgin olan çevreler, işçi eylemini engellemek istedi, buna rağmen Taksim alanında 500 bin işçi bayramlarını kutlamak için toplandı. Dönemin Disk Genel Başkanı Kemal Türker’in konuşmasının sonlarına doğru, alanın çevresindeki otelden işçilerin üzerine ateş edildi. Yaşana panik sonucunda 37 işçi yaşamını yitirdi ve 200’den fazla işçi de yaralandı.

Bugüne kadar bu olayın failleri bulunamadı. Taksim alanında kurban veren işçiler bayramlarını bu alanda kutlamaları çeşitli gerekçelerle engelleniyor. Dilerim bu yıl yapılan kutlamalarda tatsız olaylar yaşanmaz.

 188 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Fatih Serhat İlkokulu Öğrencileri, Derslerini Belediyede Yaptı

Edirne merkezde eğitim veren Edirne Fatih Serhat İlkokulu, sosyal bilgiler dersini Edirne Belediyesi’nde yaptı. Edirne Fatih Serhat İlkokulu öğrencileri sosyal bilgiler dersinin yerel yönetimler konusunu Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile birlikte işlediler. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, Fatih Koleji ilköğretim öğrencilerine yerel yönetimler […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp