BUGÜN 23 NİSAN NEŞE DOLUYOR İNSAN.!

admin

fikri_yalin_koseBugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının kutlandığı gün. Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının ilk gününde Osmanlı Devleti meşrutiyetinden Cumhuriyeti idaresine ilk adımın atıldığı günde Cumhuriyetimizin mimarları olan Atatürk ve arkadaşları, bu mutlu günü geleceğine en büyük güvencesi olacak çocuklarımız için Ulusal Bayram olarak hediye etmişlerdi.  Böylece Türkiye Cumhuriyeti’nde çocuklar adına kutlanan Dünya’da benzeri olmayan bir bayram ilk olarak kutlanıyordu.

Bu atamızın, ülkenin geleceğini o günün çocuklarına emanet ettiğinin göstergesiydi. O zamandan bugüne kadar 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramları hepbüyük heyecan ve coşku ile kutlandı. Çocuklarımızın adını taşıyan bu bayram halkın en çok destek verdiği bayramdır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının yapıldığı gün, hava koşulları ne olursa olsun, vatandaşların tören yapılan alanda toplanıp resmigeçit yapan öğrencilerin halk tarafından coşku ile alkışlandığı bir bayram olarak biliniyor. Ne yazık ki son yıllarda 23 Nisan Bayramı kutlamalarında eski heyecan ve coşkusu yok.  Bu bayram halkın katılmadığı birbirinden kopuk kutlamalarla eski coşkusunu kaybetti.

Daha önceki yıllarda Talatpaşa asfaltında bayram yerinde yapılan kutlamalar kaldırıldı. Bayramın burada yapılacağı beklentisinde olanlar boşuna umutlanmasın .Bu tür kutlamaların yapılması artık mazide kaldı. Bayram nedeniyle yayımlanan tören programına baktığımızda eski kutlamalardan eser yok. Farklı ülkelerden gelen ekiplerin folklor gösterileri ve Atatürk Anıtı önünde yapılan tören ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlanıyor.

Çocuklarının bayram törenini izlemeye gelecek veliler ancak bunları izleyebilecek. Veliler, daha önceki yıllarda bayramın coşku ile yapıldığı alanda gerçekleşen öğrencilerin renkli gösterilerine sahne olan törene son verildi. Bayram kutlama etkinlikleri içinde böyle bir program yok.”Bugün23 Nisan, Neşe doluyor insan” sözleri ile başlayan ve çocukların kutlama programlarında seslendirdiği çocuk şiirleri bayram töreninin yapıldığı alanlarında bundan böyle duyamayacağız. Ülkemiz için çok önemi olan bir bayramı kutluyoruz. Bayram kutlamalarında bu tür uygulamalar yaygınlaşarak devam ederse bir süre sonra 23 Nisanda ne olduğu bu bayramın önemi de unutturulmak istenirse şaşırmamak gerekir.

Bir ülkede ulusal bayramlar unutulması aslında halkın kan damarlarından biri tıkanmış duruma gelmiş demektir. Bu bayram öncesinde köyümüzde kutladığımız 23 Nisan Bayramını hatırladım. O gün geldiğinde okul çocukları yanında veliler de okul önündeki bayram kutlama yerinde yerlerini alırlar, konuşmaları okunan şiirleri can kulağı ile dinlerlerdi. Böylece milli duyguları tazelenir, okul bayraklarla donatılır Cumhuriyetimizin kurulmasında emeği geçenler bir kez daha hatırlanırdı.

Şimdi köylerimizdeki vatandaşların bayram olduğundan haberleri dahi olmuyor. Zira köylerimizin çoğunda okul yok.  Buralarda Devlet temsilcisi olarak sadece imamlar kaldı. Okullar kapandığı için köyler öğretmenlerinden de yoksun kaldı. 24 Saatini halkın arasında geçiren eski, Köy Enstitüsü öğretmenlerimiz adeta burnumuzda tütüyor.

   Ülkemizde çağdaş eğitimin yıldızı olan öğretmenlik mesleğini halka sevdiren ihmal edilen köy çocuklarını eğitim yuvalarına taşıyan, aradan yıllar geçmesine karşın günümüzde de özlemi duyulan Köy Enstitülerini kapatanlar ülkemize eğitim alanında en büyük darbeyi vurmuşlardır. 

Bazı ülkelerce eğitimde örnek olarak alınan Köy Enstitülerinden sonra eğitimimiz yazboz tahtasına döndü. Milli Eğitimde bugün gelinen nokta ortada. Bu sistemi getirenler, çare olarak görenler dahi gelişmelerden memnun değil.

Eğitimin böyle belirsizliğe terk edildiği bir zamanda 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramımızı kutluyoruz. Koşullar ne kadar olumsuz olursa olsun geleceğimizin güvencesi yine çocuklarımızdır.    

ÖZLÜ SÖZLER

-Kötüler kendilerine tahammül edildikçe daha çok azarlar.

Şeyh Said-i Şirazi

-Yönetilenler düzgünse, yöneticiler de düzgündür. Yöneticiler düzgünse, yönetilenler de düzgün olmak zorundadır. Yöneticilerle yönetilenler arasında bu bağlamda tutarlılık vardır.

Konfüçyüs

Ünlü düşünür bunu üç bin yıl önce söylemiş. Onu bugünkü duruma göre, yorumlarsak, her ülke, halkı layık olduğu şekilde yönetilir.

 113 total views,  2 views today

Next Post

Zıpkınkurt 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramını kutladı

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı  Recep  Zıpkunkurt 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada  şunları kaydetti; “ Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, bir kez daha büyük bir sevinç ve gururla kutluyoruz. Büyük Atatürk, ulusal egemenliğin simgesi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp