BUGÜN UNUTULMAZ

admin

Kurtuluş savaşımızın önderlerinin ne  büyük zorluklara katlanarak bu güzel yurdu bizlere kazandırdıklarını  biliyoruz.

Ülkemizin temelini atanlar Türkiye Cumhuriyetinin sağlıklı yaşamasında en büyük güvencenin genç nesil olacağını dikkate alarak, Dünya’da ilk kez  ülkenin  gelecekte emanet edeceği  gençler adına bir bayram  armağan ettiler. Böylece gençlere  güvenlerini belirttiler.

Atatürk’ün konuşmalarına baktığımızda “Gençler ümid- i Vatan sizdedir”, ve  yine Genliğe Hitabesindeki sözlerinde   de “ Ey Türk Gençliği ,birinci vazifen  Türk istiklalini   Türk cumhuriyetini  ilelebet muhafaza   müdafaa etmektir.” Sözleri  ve bunu daha net olarak  belirtiyor.yine Atamızın Bursa Nutkundaki konuşmasında genç nesle güvenini  vurguluyor. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı  ülkenin gelecekte karşılaşacağı  tehlikeler dikkate alınarak sağlam temeller üzerine oturtulmak istenmiştir.

İstiklal Savaşımızın önderleri bu temeli gençlerde görmüştür. Onun için 23 Nisan  Ulasal Egemenlik ve Çocuk Bayramı  bir başka anlam taşır. Şöyle geçmiş yılları, çocukluk yıllarını bir hatırlayalım. Bu bayram bizim  adımız konulan 23 Nisan Bayramımızın  günleri yaklaştığı zaman okulları ayrı bir heyecan kaplardı.Tüm okullar  23 Nisan bayramını en güzel kutlama yarışına girerdi. Öğrenciler şiirlerini ezberler öğretmenler bu bayramın ve kurtuluş savaşının  ülkemiz açısından ne kadar önem  taşıdığını belirten aydınlatıcı  konuşmalar yaparlardı.

Veliler de bu bayram kutlamalarında en az öğrenciler kadar heyecanlı olurdu. Onlar da  hava koşulları  ne kadar kötü olsa da bayramın yapılacağı alana koşarak törenleri  sonuna kadar izlerlerdi. Öğrencilerin bayramdaki geçit töreni bu güne ayrı bir renk katardı.

Ulusal bayramlarımızın   bu güzel kutlama törenlerine her ne hikmetse kısıtlama getirildi. Bundan böyle Ulasal bayramlar meydanlar yerine dar, kapsamlı yerlerde okul önlerinde ve salonlarda kutlanıyor.Bayramların eski  heyecanı ve coşkusu kalmadı. Bayramların halkın katılımı ile meydanlarda kutlanmasının ne  mahsuru olabilir?

Milletin ortak coşkusuna ket vurmak ne anlama geliyor doğrusu birçok insanımız gibi ben de anlamakta güçlük çekiyorum. Bu kutlu gün bugün de öyle göstermelik törenler ve beylik sözlerden oluşan nutuklarla son bulacak.

Daha önceleri  Edirne’nin ana caddesinde kurulan resmi tören alanının da önemi kalmadı. O mekanda kutlanan bayram sayısı her geçen yıl azalıyor. Korkarım bir gün bayram alanı da tarihe kavuşacak. Ulasal bayramı kutlamalarına kısıtlama getiren halkın coşkusunu yok etmek isteyen zihniyetlerin halk nezdinde şimdi olmasa da zamanla itibar görmeyeceğini tarihi iyi tahlil edenler bilirler. Bu ülke  bağımsızlığının  ne güçlüklerle kazanıldığını ,Bu günlerin  Ulasal bayramlar kutlanarak  halka anlatılmasının  gerektiğinin unutulmaması gerekir.

Milli heyecanımız,  bu ülkenin ortak değerlerine sahip çıkılması bizim en  önemli ulusal bağımız olmuştur. En güç koşullarda bu birlik ve beraberliğimizin gücü sonucunda tüm güçlüklerin üstesinden gelmeyi başarabildik. Kurtuluş Savaşımızın kazanılmasında da bu ortak kültürümüz sarsılmaz bağlarımız etken olmuştur.

Her şeye rağmen gençlerimizin ülke geleceğinde en büyük güvence olacağı inancımı koruyor, 23 Nisan Ulasal Egemenlik ve Çocuk Bayramının gençlerimize ve tüm halkımıza kutlu olmasını dilerim. Köşemi değerli Eğitimci Hasan Ali Yücel’in gençlere güvenini yansıtan şu mısraları ile noktalıyorum.

                                 23 NİSAN

23 Nisan- Yurdu koruyan-Yarını kuran-Sen ol çocuğum.

Eskiyi unut-Yeni yolu tut-Türklüğe umut-Sen ol çocuğum.

Bizi kurtaran –Öndere inan- Sözünü tutan-Sen ol çocuğum.

Küçüksün bugün-Yarın büyürsün-Her işte üstün-Sen ol çocuğum.

Çalışıp  öğren-Her şeyi bilen-Yurdunu seven –Sen ol çocuğum. 

 182 total views,  2 views today

Next Post

Belediye Başkanı Sedefçi’den 23 Nisan Mesajı

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 93. yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda; “Atatürk’ün, Türkiye’yi aydınlık yarınlara ulaştırmadaki en önemli adımlarından biri olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu, bu kurum çatısı altında toplumsal katılımcılıkla alınan kararların paralelinde Cumhuriyetimizin temellerini de […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp