Bulgar Öğrenciler Bahçeşehir Kolejinde

admin

Özel Edirne Bahçeşehir Anadolu ve Fen Lisesi ile Sofya’dan 32 Secondary Language School “St. Kliment Ohridski”  okullarının kardeşlikleri bir kez daha pekişti. Bulgaristan’dan 30 kişilik bir öğretmen grubu Edirne Bahçeşehir Koleji’ne misafir geldi. İlköğretimden liseye kadar öğrencileri olan misafir okulun öğretmenleri ve idarecileri Edirne Bahçeşehir Kolejini hem fiziki özellikleri hem de içerik olarak beğeni ile incelediler.

Edirne’ye geldikleri ilk gün Bahçeşehirle Gülen Gözler projesinin son adımı olan Trakya Üniversitesi Onkoloji Bölümü  Çocuk Servisi oyun odası ve ilkokul sınıfının açılış törenine katılan misafir  grup  projeye çok ilgi gösterdi. Oyun odası için getirdikleri oyuncakları da hastanede kalmakta olan çocuklara hediye ettiler.

Misafir öğretmenler Edirne’deki ikinci günlerini okulu tanımaya ayırdılar. Lise öğrencilerinden Aysu Tunalı ve Nil Tunalı adlı kardeşlerin  Bulgarca ve İngilizce sunduğu okul tanıtım programından sonra misafirler branşlarına göre lisede Kişiye Özgü Öğrenme Modeli yöntemiyle işlenen İngilizce, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Edebiyat, Tarih, Almanca derslerine katıldılar. Aynı zamanda  sınıf öğretmenleri ve müzik öğretmenleri de anasınıfı ile ilköğretim sınıflarındaki dersleri izlediler. İki okulun öğretmenleri karşılıklı olarak ders işleme yöntemleri hakkında bilgi alışverişinde bulundular. Özellikle Bahçeşehir Kolejlerinde uygulanan Kişiye Özgü Öğrenme Yöntemi ve uygulanması hakkında tüm merak ettiklerini öğrendiler. Kardeş okul müdürleri Aysun Yiğitsoy ve Nelly Kostova iki  ülkenin eğitim sistemlerini birbirlerine anlattılar, karşılaşılan sorunların çözülmesi için kullandıkları yöntemlerini karşılaştırıp birbirlerine yardımcı olmaya söz verdiler.

İki okul arasındaki karşılıklı işbirliği akademik olduğu kadar komşu ülkeler arasındaki kültürel alışverişi de kapsamaktadır.  Bu yıl geleneksel el sanatlarından birinin öğretilmesi konusunda yapılan prensip anlaşmasına uygun olarak misafir öğretmenlere Lise Ebru kulübü öğrencileri tarafından Ebru yapımı öğretildi. Gelecek yıl için de halk oyunları ile ilgili çalışma yapılması üzerinde anlaşıldı. Akşam yemeğinde yine bir araya gelen iki okul öğretmenleri okul dışı etkinliklerle de kaynaştılar.

Misafir okul müdürü Nelly Kostova gösterilen misafirperverlikten dolayı tüm öğrenci ve öğretmenler adına okul müdürü Aysun Yiğitsoy’a teşekkür ederken, ev sahibi okul müdürü Aysun Yiğitsoy’da bu ziyaretlerin ve işbirliğinin uzun yıllar devam etmesini dilediğini, iki okulun dostluğunun kendisini çok mutlu ettiğini belirtti.foto 3

 235 total views,  2 views today

Next Post

Ünal’dan Almanya Yılları

Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği (EFOD) her hafta düzenlediği fotoğraf gösterilerine geçtiğimiz hafta Fotoğraf sanatçısı Mehmet Ünal’ı ağırladı. Fotoğraf Sanatçısı ve gazeteci Mehmet Ünal Almanya’da yaşadığı seksenli yıllardan 2009 yılına kadar hazırladığı fotoğraflarını EFOD üyelerine muhteşem bir sunum şeklinde gerçekleştirdi.  Almanya’ya ilk giden Türk’lerden 2’inci ve 3’ncü kuşaklara kadar olan yaşamlarını […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp