Bulgaristan ‘Altın Göl’ ile Hazinesi Rahatlıyor

admin

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt açıklamada“Komşu ülkemiz Bulgaristan’da geçtiğimiz yıl kaldırılan, fakat bu yıl tekrar başlatılan “Altın Göl”, yani Türkiye’den giriş yapan araçların dezenfekte edilmesi uygulamasıyla talep edilen araç başına 3 Euro ile Bulgaristan’ın hazinesi maddi açıdan rahatlatmasına karşın, Türkiye tarafından giriş çıkış yapan gerek turist gerekse ticari seyahatlerde vatandaşımıza maddi külfet yaratmaktadır. Bu ücret, araç gün içerisinde kaç defa girerse girsin, her seferinde talep edilmektedir. Bu konuda, İlimiz iş dünyasının lider temsilcisi olan Odamız, geçtiğimiz hafta ilgili makamlara resmi yazışmalarla konuyu dile getirmiş, uygulamanın kaldırılması talebinde bulunmuştur.

ETSO (3)

Yapılan resmi yazışma, uygulamanın Kapıkule’de henüz başladığında yapılmıştır. Yazışmayı takip eden 1-2 gün içerisinde, bu kez aynı uygulama Hamzabeyli’de de başlamıştır. Dolayısı ile bu yazışmada, henüz Hamzabeyli’de olmadığı için, sadece Kapıkule’deki uygulamadan bahsedilmiştir”. Yapılan yazışma şöyle:

ETSO

Haskovo Valiliği

Haskovo Ticaret ve Sanayi Odası

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu

İstanbul

Bulgar yetkililer tarafından yapılan ücretli ‘’Dezenfeksiyon’’ uygulaması Bulgaristan’a geçerken her bir geçişte her araç için sadece Edirne Kapıkule gümrük kapısında uygulanması Ormenio ve ya Hamzabeyli Gümrük Kapısında uygulanmamasının Edirne ve Bulgaristan arasındaki ikili ticaret ve dostluk ilişkilerini olumsuz yönde etkileyeceğini düşünmekteyiz.

‘’Dezenfeksiyon Uygulaması’’nın yeniden ele alınmasının her iki taraf içinde faydalı olacağına inanıyoruz.

                                            Edirne Ticaret ve Sanayi Odası

                                                Yönetim Kurulu Başkanı

                                                   Recep ZIPKINKURT

ETSO (1) ETSO (2)

 

 

 106 total views,  2 views today

Next Post

ÜZÜM YEMEK YERİNE BAĞCIYI DÖVMEK

Her ne hikmetse bizim bölge insanımızda bazı kurum temsilcilerimiz özellikle medya mensuplarımız arasında üzüm yemek yerine, bağcıyı dövme alışkanlığı devam ediyor. Bu ön yargılı yaklaşım kişilere yönelik olduğu gibi,  kurumlarımızı hedef alarak da yapılıyor. Bu ön yargılı mantıkla yaklaşıldığında iş yapmak isteyen kurum ve kuruluşların temsilcilerinin de önü kesilmiş iş […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp