Bulgaristan Bilim Adamı Konuğumuz’ Oldu

admin

Kırklareli  Üniversitesince gerçekleştirilen “ 89 Göçmenlerine uygulanan asimilayson politikalarının 25. Yılı ile ilgili  konferansa katılan  Bulgaristan akademisi  Türk Tarihi Profösörü Dr.  Cengiz Hakov ile Şumnu  Kültürevi Başkanı  Nurten Remzi  konferans dönüşü Gazetemizi ziyaret etti  Gazetemiz sahipleri ve çalışanları ile görüşerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

nurten remzi-prof

Bu arada  Kırklareli Konferansı hakkında bilgi veren konuklardan Nurten Remzi Haber Koordinatörümüz Fikri Ak’ın çalışmalarla ilgili  sorusu üzerine  şunları kaydetti; “ Edirne’ye sık sık geliyoruz. 10 yıldan bu yana çalışıyorum bu arada birçok yönetici değişti. Buna rağmen Edirne ile ilgili ilişkiler devam ediyor. Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkilerin iyileşmesi ve ilin yakın olması nedeniyle Türkiye ile çalışmaların  Edirne ile ilgili  bölümündeki kültür,spor ve eğitim   üst düzeye ulaştı.

nurten remzi-prof (1)

Edirne  Valisi Hasan Duruer’in katkıları ile Koca Yusuf Güreş etkinliği düzenlendi. Edirne Şumlu sanat günleri başarılı oldu. Bu etkinlik Kuzey Doğu Bulgaristan’da sanatseverleri bir araya getirdi. Başka kentlerden gelen teklifler bizi mutlu etti.” Dedi daha sonra söz alan  Sofya üniversitesi Türk tarihi Profösörü Hasov  kırklareli’nde  Bulgaristan göçü konularını kapsayan konferansa katıldıklarını burada Türklerin karşılaştıkları zorluklara değindiklerini belirten haskov; “ Bulgarların Türklere yönelik asimilasyon politikası ile Todor Jivkov Türkleri göç etmeye zorlandı,daha sonraki dönemde ise Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkiler normal düzeye geldi” dedi.

 133 total views,  2 views today

Next Post

GÜNDEMDEN KISA KISA

  Hafta tatilinin olduğu günde yazdığım köşe yazımda bu kez kasaca o hafta gündemde olan konulara değineceğim. Zira gazete gündemine gelen konular kısa süre sonra unutulup gidiyor. Gazete haberlerinin ömürleri birkaç gündür. Geçmiş günlere bir göz atalım. Basında yer aldığında büyük yankı uyandıran konular bir bakıyorsunuz kısa süre sonra hatırlanmaz hale […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp