Bulgaristan Odalar Birliği Başkanı ve Oda Başkanları ETSO’da

admin

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın daveti üzerine İlimize gelen Bulgaristan Cumhuriyeti’nin Odalar Birliği Başkanı Tsvetan Sımeonov ve Bulgaristan Oda Başkanları ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ile birlikte toplantı gerçekleştirdi.

Bulgaristan Odalar Birliği Başkanı ve Oda Başkanları ETSO

ETSO Toplantı salonunda düzenlenen toplantıda, Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası hakkında bilgi vererek:“Sizleri Odamız da ağırlamaktan memnuniyet duydum. Davetimizi kırmayarak İlimize gelmenizden dolayı teşekkür ederim.Bu Oda bizlerin olduğu kadar, sizlerinde Odanız. Burada bir eviniz olduğunu hatırlatmak isterim”. dedi.

Ülkeler arasında ki ticareti geliştirmek için karşılıklı görüşmelerin daha sık olması gerektiğini söyleyen Zıpkınkurt: “ İnanıyorum ki daha sık görüşerek hem ticareti hem de dostluğu ilerleteceğiz. “ dedi.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda göreve geldiklerinden bu yana Bulgaristan’ın işadamlarına uyguladığı katı vize uygulamasını yumuşatmak için çalışmalar yaptıklarını söyleyen Zıpkınkurt: “Üyelerimiz Bulgaristan’daki fırsatları değerlendirmek, bunları ticarete ve yatırıma dönüştürebilmek için çalışıyorlar. Oda olarak bizim görevimiz onlara destek olmak ve karşılaştıkları sorunları çözmek için yardım etmektir. Bulgaristan ile ilgili ticarette önlerine çıkan vize engelini kaldırmak için yaptığımız çalışmalar sonuç verdi. İşadamlarımıza uygulanacak yumuşak vize politikası iş adamlarımızın yolunu açacak.”

Bulgaristan Odalar Birliği Başkanı ve Oda Başkanları ETSO'da

Yunanistan örneğinden yola çıkan Zıpkınkurt: “Yunanistan vize sorunu aşmış durumda. İşadamlarımıza ve halkımıza verilecek uzun süreli ve prosedür gerektirmeyen vize Bulgaristan turizmi açısından da büyük fayda sağlayacaktır” dedi.

Zıpkınkurt,toplantı sonunda dile getirilen ortak sorunların ve ortak çözüm önerilerinin gerek yerel gerekse hükümetler bazında çözümü noktasında yapılması gerekenler için üstlerine düşen görevi yerine getireceklerini söyledi.

Bulgaristan Cumhuriyeti’nin Odalar Birliği Başkanı Tsvetan Sımeonov da yaptığı konuşma da “Ticaret ne kadar kolaysa o kadar ilerlemiş oluruz. Bulgaristan da, Türkiye ve Bulgaristan arasında Bakanlar düzeyinde toplantı gerçekleştirilecek. Buradan çıkacak sonuçları her iki ülke ilgili bakanlıklarına ileterek ticaretin önünde engelleri kaldırabiliriz” diye konuştu.

 

 139 total views,  2 views today

Next Post

Bulgaristan Bölge Müftülerinden Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Trakya Koordinasyon Ofisine Ziyaret

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının desteği ile Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından yürütülen eğitim projesi kapsamında Edirne’ye gelen Bulgaristan bölge müftüleri YTB Trakya Koordinasyon Ofisini ziyaret etti. YTB Trakya Koordinatörü Fatih OT görüşmede yaptığı açıklamada gerçekleşen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi, soydaş ve akrabalarımıza yönelik yapılan etkinliklerin artarak devam […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp