BUNA İZİN VERİLMEMELİ

admin

fikri_yalin_koseEğimcilerimiz Endüstri Meslek Lisesi önünde yaptıkları ortak açıklamada öğretmenlere yapılan saldırıyı kınadılar. Eğitim-İş ve Türk Eğitim Sen’in ortak açıklamasını gördüğümde hayrete düştüm, Edirne açısından üzüntü duydum.

Basın açıklamasında belirtildiğine göre okul dışından bir gurup insan elinde kesici aletlerle İstiklal Marşının okunduğu sırada öğrencilere saldırıyor.

Öğretmenler bu saldırıyı zarar vermeden üçlükle önleyebiliyor. Allahtan bu saldırıda yaralanan olmuyor.

Saldırı Ulusal Marşımızın söylendiği sırada herkesin esas duruşta durduğu bir anda yapılıyor. Saldıranlarda İstiklal marşına saygı diye bir anlayış yok demek.

Bunun dışında ikinci saldırı olayı da Öğretmenler Gününün kutlandığı zamanda okul içinde bir öğrenci öğretmenine saldırıp yaralanmasına neden oluyor.

Saldırı olayından sonra iş karakola yansıyor. Bu sırada öğretmenini darp eden öğrencinin ailesi hem karakolda hem de okulda okul yönetimini ve öğretmeni tehdit etme cesaretini gösterebiliyor.

Bunlar Edirne’mize hiç ama hiç yakışmayacak olaylar.

Birilerinin okulda İstiklal Marşının okunduğu saatte bıçaklarla okula saldırmaları ne demek oluyor?

Bu olaylar karşısında Milli Eğitimin yetkilileri buna nasıl tepkisiz kalıyor, anında tepki göstermeleri gerekmez mi? Bu ne cüret. Bu yetmiyormuş gibi, ardından ikinci saldırı olayı meydana geliyor.

Bu kez öğrenci öğretmenine okulda saldırıp yaralanmasına neden oluyor.

Bu saldırı üzerine okul yönetimi karakola başvuruyor. Sen misin karakola giden.

Saldırgan öğrencinin ailesi karakolda okul yönetimini ve öğretmeni tehdit ediyor. Hem suçlu hem de güçlü konuma geliyor.

Öğretmeni okulda saldırıya uğrayacak duruma gelen buna yetkililerin tepki göstermediği bir ülkenin geleceğinden endişe etmemek mümkün mü?

Bu saldırılara maruz kalan öğretmenlerden nasıl görev bekleyebilirsiniz. Böyle saldırılar karşısında öğretmen haklı olduğu halde haksız duruma gelirse öğretmenin itibarı ne olur.

Kadına şiddetin büyük oranda arttığı gibi, hastane personeline öğretmenlerimize de saldırılar günden güne artmaktadır.

Gelişmelere baktığımızda bu gidiş hayra alamet değildir.

Aklı esen kendince haksızlığa uğradığını sanıp, eline silahı sopayı alıp sağa sola saldırırsa ,”yasa masa tanımam” derse orada nasıl düzen sağlayacaksınız.

Bunlar son yıllarda ülkemizde olağan olaylar haline geldi.

Bu saldırganlar az ceza ile veya hiç ceza almadan kurtulma yolunu bulursa, bu saldırıların arkasının gelmeyeceğini kim garanti edebilir?

Nitekim bu ve benzeri olaylarda azalma beklenmesine karşın artış görülmektedir. Herkes ben kanunum diye ortaya çıktığında bu işin sonu nereye varır?

Öğrenci okulda öğretmenine saldıracak resmen suçlu duruma düşecek. Bunun karşısında ailesi “oğlum sen ne yapıyorsun öğretmenine saldırılır mı” diyeceği yerde. Ailece toplanıp öğretmene okul yönetimine saldırıyor.

Sayın Milli Eğitim yetkilileri, iddia bu. Onu incelemek sizin göreviniz değil mi? Öğretmenlik böyle ayakaltına alınacak bir meslek değildir.

Dünyanın en kutsal ve saygın mesleğidir. Orada geleceğe damgasını vuracak ülkeyi yönetecek nesli yetiştiriyorsunuz.

Bunu sağlayan öğretmenler böyle darp edilirse bu nesil sağlıklı yetişir mi? Bundan kimler yararlanır,bu kaos ortamı kimlerin işine yarar. Oku ve öğretmenlere saldırılar konusunda Milli Eğitim yetkililerinden bir açıklama beklemek hakkımız olduğu kanısındayım.

Eğer bu olaylara sessiz kalınırsa bundan cesaret alanlar yarın daha başka saldırılar yapabilir.

Eğitimcilerin bu tepkilerinin ciddiye alınacağını umuyor öğretmenlerimize sahip çıkılmasının gereğini bir kez daha yetkililere iletiyorum…

 255 total views,  2 views today

Next Post

2011 yılının En Başarılı Kadın Bürokratı Edirne'ye Veda etti

Edirne’de resmi kurumların başında olan en önemli  isimlerin görev yeri değişiminde  fırtına dinmiyor..  Edirne’de özellikle İl sağlık Müdürlüğü görevini özverili bir şekilde yürüten Uzm Dr.  Hatice Gül 2011 yılının en Başarılı Kadın Bürokratı seçilmişti.  Aile Hekimliğine geçiş döneminde başarılı çalışmalara imza atan Edirne Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Hatice Gül görevinden ayrılacak […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp