Bunlar Edirne’nin kaderi mi?

admin

fikri_yalin_koseTrakya’nın batı sınırında uzanan Avrupa ile karadan bağlantısı en uzun il  olan, 6276 kilometrekare yüzölçümü dört hudut kapısı ile  Avrupa karayolu bağlantısının  merkezinde olan  bir İl Edirne.

Bu kentin tarihteki önemi, konumu tartışılmaz. Tarihçilerin dediği gibi,  “tarihimizden Edirne’yi çıkardığınızda o tarih kevgire döner”. Bu denli önemi olan, ülke ekonomisine pirinci, ayçiçeği, buğdayı süt ürünleri, hayvancılığı Kırkpınar’ı çağdaş beşeri yapısı ve bunun gibi yüzlerce değeri bulunan Edirne’nin başındaki iki beladan bir türlü kurtulamıyor.

            Bunlardan biri, Ergene Nehrinin kirliliği ve onun bölgeye verdiği zarar; diğeri ise Edirne merkezine yakın bölgelerde kış aylarında yoğunlaşan Tunca ve Meriç Nehirlerinde görünen su taşkınları.

Bu iki felaket, halkımızın korkulu rüyası gibi. Bu günlerde taşkınlar nedeniyle Edirne çevresi adeta denizi andırır hale geldi. Kentin mesire yerleri nehirlerden taşan sularla kaplı.Sular tarihi köprülerin üzerine çıkmış durumda.  Avrupa ve komşu ülkelerden Edirne’ye alışveriş yapmak için gelecek turistler nehirlerin taşması nedeniyle Edirne’ye gelmeye çekiniyorlar.

Hıristiyanların en kutsal etkinliği olan Noel Bayramının yaklaştığı böyle günlerde Yunanistan ve Bulgaristan’dan gelip Edirne’de alışveriş yapan turist sayısı artıyordu.

Bu yıl nehir taşkınları turistlerin Edirne’ye gelişini büyük oranda engelledi. En önemli müşterileri bu ülkelerden olan Edirneli esnaflar bu yönden endişeli. Teknolojinin geliştiği bir dönemde nehir taşkınlarının önü bir türlü alınamıyor, buna bir çözüm yolu bulunamıyor, bunun faturasını yine halkımız ödüyor. Her gün Medya da” Edirne sular altında” diye abartılı gerçekle bağdaşmayan haberler izliyoruz.

Öte yandan Ergene kirliliği konusu ise kangren haline gelen bir sorun olmayı sürdürüyor. Bugüne kadar gelen iktidarlar mikrop yuvasına dönüşen, ağır metallerle halkın sağlığını tehdit eden bu nehrin kirletilmesinde sanayicilerin çok kazanma hırsı ve yetkililerin buna göz yumması neden oldu. 

Bölge halkının bu kirlilikte hiç bir suçu bulunmuyor. Buna karşın bu kirliliğin faturası da yine Edirne halkına çıkıyor. Başkalarının yediği haltın ceremesini Edirne ve ilçelerindeki vatandaşlarımız çekiyoruz.

Ergene Nehri kenarında tarlası olan vatandaşlar ürünlerini nehrin kirliliği nedeniyle satamıyorlar. Halk buralarda yaşayıp sağlığını da tehlikeye atıyor, yapılan istatistikler halkın ne gibi tehlikelerle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Ergene tehlikesi nedeniyle halk toprağından koparak başka illere göç etmek zorunda kalıyor, ilin  köy nüfusları azalıyor, verimli topraklar boş kalıyor.

Önümüzdeki yıl yapılacak Milletvekili seçimlerinde Milletvekili adayı olacakların en önemli sorunu Meriç ve Tunca Nehirleri’ndeki su taşkını, verdiği zararlar ve Ergene kirliliği olmalı.

            Halk siyasete atılanlardan, bu konuda vaadini yerine getirmeyenlerden hesap sormalı ve yeni aday olanlardan da, bu sorunlara öncelik tanıyacakları yönünde güvence almalı. Bu sorunu daha fazla geciktirmeye kimsenin hakkı yoktur. Her fırsatta Edirne sevdasını dile getirenler, Edirneliden çok Edirneli geçinenler boş lafları bir kenara bırakıp kente hizmeti ön plana  almalı. Daha önceki seçimleri hatırlayalım.  Siyasiler Edirne’ye hizmette birbiriyle yarışır hale gelmişti. 

Aradan dört yıl  geçti. Bu söylenenlerin hangisi hayata geçirildi. Edirne’ye yatırım yapmada yarışa girenler daha sonra verdikleri sözleri unuttu mu?

            Edirneliler yani aynı makasa gelmemeli. Bu dönemde de siyasilerin peşine takılarak hizmet vaadinde bulunacak yatırımcıları bir kez daha görmek imkânımız olacak. Yine aslı astarı olmayan boş yatırım müjdeleri alacağız.

Bazılarımız bundan umutlanacak verilen sözlerin gerçekleşeceğini sanacak. Seçim bittiğinde bu koroya katılanları ara ki bulasınız. Daha önceki seçimde olduğu gibi yine ortadan kaybolacaklar. Siyasi partilerimizin koşulsuz destekçileri bu durumu dikkate almalı, verdiği sözleri yerine getirmeyen siyasilere tepkilerini koymalıdır. Yine “ benim siyasetçim doğru söyler ne söz veridiyse yapar” diye  şakşakçılık yapılırsa  Edirne’ye hizmet yerine, hava alır.

 11 total views,  2 views today

Next Post

TİCARET BORSALARI KONSEY TOPLANTISI ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TİCARET BORSALARI KONSEY TOPLANTISI ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in de katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi. Edirne Ticaret Borsası (ETB) Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk toplantıda hazır bulundu. Toplantı kapsamında Bakanlık ve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp