BUNLAR OLAĞAN İŞLER

admin

fikri_yalin_koseBu hafta Ankara’da Türkiye Şoförler, Otomobilciler Federasyonu’nun 30. Genel Kurulu yapıldı. Ülkemizin dört bir yöresinden 5000 civarında delege tek aday, halen başkan olan Fevzi Apaydın için oy kullandı.

Böylece, başkan baştan belliydi. Bu Genel Kurulla ilgili olarak ulusal basında ilginç bir haber dikkati çekti. Haber şöyleydi; “ Apaydın oy kullanmak için gelen delegeleri hediye yağmuruna tuttu. Delegelere dağıtılan hediye kartı yazan zarfın içinde 250 liracık sıkıştırılmıştı. Bunun dışında ipek kravat deri cüzdan, deri anahtarlık, deri kemer çantalar hediye edildi” haber özet olarak bu. Aslında, günümüzde ayakkabı kutularında paraların dolduğu bir dönemde böyle ufak hediyeleri yadırgamamak gerekir…

BİR İŞVERENİN HAKLI TEPKİSİ

Edirneli Müteahhit Nesim İba düşündüğünü, doğru bildiğini, çekinmeden söyleyebilen, başkalarının karşısında eğilip bükülmeyen bir işveren olarak biliniyor.

Ülkenin doğudaki en uç ilinden Edirne’ye gelip, burada yuva kurup iş hayatına atılan, işini geliştiren aldığı ihaleleri eksiksiz teslim etmeyi başaran bir girişimci.

Nesim İba ile yaptığım görüşmede bana bazı yakınmalarda bulundu. Edirnelilerin kendi sorunlarına sahip çıkamadığını söyledi. Edirne’de görev yapan bazı bürokratların Edirnelilerin zaafından yararlanarak, kendilerince bu kentte boyundan büyük işler yapma, halkı hizaya getirme gibi olmayacak işlerin peşinde olduklarını belirtti.

Bürokratların yaptığı hizmetlerde Edirnelilere dikkat çekerek, bunun bölge insanına hakaret, saygısızlık anlamına geldiği uyarısında bulundu.

Nesim İba bu görüşünde haksız sayılmaz. Bizim de bu yapıda, olup yetki sahibi olan bürokratların sağda solda ahkâm kestikleri, Edirneliler konusunda cart curt ettikleri kulağımıza geliyor.

Bu türde Edirne’de yaşayıp bölge insanını hafife alan kimselere hatırlatmak isterim “ Yavaş atın tekmesi sert olur” diye bir özdeyiş vardır. Edirnelilerin sabırları yanlış yorumlanmamalı. Bölgemize bugüne kadar ayni yöntemle ben yaptım oldu mantığı ile arkalarındaki güce güvenerek görev yapmak isteyen çok bürokrat oldu. Bunlar boylarının ölçülerini alıp gittiler. Bugün o kişilerin isimleri dahi anılmak istenmiyor.

Nesim İba’nın gündeme getirdiği bir başka konu da, Edirnelilerin kendi değerlerine sahip çıkmadığı şeklinde oldu. “Bölge halkı yönetici konumunda olan kendi evlatlarına sahip çıkmıyor. İş işten geçtikten sonra ağıt yakıyor” tarzında sözlerinde yerden göğe kadar haklıydı.

Bakıyoruz, son yıllarda bölge insanlarımızdan önemli görevler üstlenmiş yetkili bürokrat sayısı yok denecek kadar azaldı. Bunların sayıları her geçen gün daha da azalıyor. Bu durum karşısında bakıyorsunuz ne siyasilerimizden, ne bölge sorunları ile ilgilenmesi gereken İl Genel Meclisi üyeleri ve STK’lardan Milletvekillerinden tık çıkmıyor.

Herkes olanları kabulleniyor. Bu uygulamalara dur deme cesaretini gösteremiyor. Bu olanlar karşısında seslerini çıkarmaz, haksızlıklara dur deme cesareti gösteremiyorlarsa, o zaman varlıklarının önemi yok demektir.

Onlar bu bölgeye hizmet için seçiliyorlar, asli görevleri bu. Başka bölgelerde yapılan uygulamayı örnek almaları gerekir.

Nesim İba bu haksız uygulamalar karşısında mahalli basının da yeterli tepkiyi göstermediğinden yakındı. Bu konuda yüzde yüz haklı.

Bunlar birçoğunun düşünüp aralarında yaptıkları toplantılarda dillendirdiği, fakat kamuoyuna yansımayan konular.

Tabii anlayana, küçük hesaplar peşinde koşan bürokratlara yalakalık yapanlara, burada görevde olduğu sırada arkasından etmedik söz bırakmayıp kıyasıya eleştirdikleri yöneticilerin Edirne’den ayrıldıkları zaman arkalarından sahte gözyaşı dökenleri hiçbir zaman dikkate almamak gerekir.

Onlar gidene ağam gelene paşam deme alışkanlığı olan tipler. Yine bildikleri yoldan gitmeye devam etsinler.

 94 total views,  2 views today

Next Post

Belediye Meclisi ağustos ayında tatile çıkıyor

Edirne Belediye Meclisinin Haziran ayı toplantısı dün saat 14.00 de Recep Gürkan’ın başkanlığında yapıldı. 13 gündem maddesi ile bir gündem dışı maddeden oluşan toplantıda Belediye meclisinin ağustos ayında bir ay tatile girmesi kararlaştırıldı. Gündemin 3. Maddesi ile Çin’in Xining Belediyesinde yapılacak toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı Dr Ertuğrul Tanrıkulu’nun katılması onaylandı. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp