CHP EDİRNE MİLLETVEKİLİ Okan Gaytancıoğlu; Esnafımız açıklanan paket doğrultusunda Halkbank’a giden esnafın elinin boş olarak geri döndüğünü ifade ederek; “BUNUN ADI DESTEK PAKETİ DEĞİL OLSA OLSA EZİYET PAKETİDİR.”dedi.
Gaytancıoğlu açıklamasında; “Olağanüstü günler yaşıyoruz. Neredeyse bütün Dünyayı etkileyen Korona virüs ülkemizi de etkiliyor. Uzmanları dinliyoruz. Herkes evde kalın diyor. Doğru evde kalmalıyız. Ama birde işin ekonomik boyutu var. Birçok ülke tüm yurttaşlarını evde kalmaya çağırırken ekonomileri bozulmasın diye önlemler alıyor. Bizde de Ekonomik İstikrar Kalkanı adıyla bir paket açıklandı. Ancak bize göre bu bir “Destek Olmama Paketi”.

Neden mi? Toplumun önemli kesimlerine hitap etmiyor. Çiftçilerin borçları ertelenmiyor. Gündelikle, yevmiyeyle geçinenlere, elektrik faturasını, doğalgaz faturasını nasıl ödeyeceğim diye düşünenlere bir destek yok. Sosyal yardımlarla geçinen yoksulların yardımları istenilen oranda arttırılmıyor. Zaten kıt kanaat geçinen, borcu olan ve parası olmayan geniş halk kitleleri Bakkaldan, marketten nasıl alışveriş yapacak.


Dükkanlarını her gün açmak zorunda kalıp ticaretle uğraşan geniş bir kitle olan esnaf ve sanatkarlarımız var. Bu esnaflarımız için yeni kredi olanakları ve kredi ertelemeleri sicili temiz olan çok az bir kesim dışında neredeyse mümkün değil. Yeni kredi alabilmen için, sicilin temiz olacak, kredi notun yüksek olacak 2 kefil bulacaksın. Ülkemizde artık böyle bir esnaf kaldı mı, az miktarda var, çoğunluğu borç harç çarkı çeviriyorlardı, şimdi mümkün değil, çünkü müşteri yok, satış yok, sipariş yok. Esnafımız açıklanan paket doğrultusunda Halkbank’a gidiyor ama eli boş dönüyor. Ödemesi gereken kira, senet ve çekleri, elektriği nasıl ödeyecek bir de kime bir şeyler satacak. Kimse sokağa çıkmıyor.
Müsrif evlat gibi elde ne var ne yok satmış, bugünler için saklanılması gereken merkez bankasının ihtiyaç akçelerini bile kullanmış bir hükümet var karşımızda.
Biz CHP olarak öncelikle acil olarak bir sicil affı getirilmesini istiyoruz. Her esnafımıza ihtiyacı ölçüsünde en az 1 yıl faizsiz kredi verilmelidir. İşyerleri kapalı olan esnafa destek ödemeleri yapılmalı, buralarda çalışanlara da Devletçe geçimlerini sağlamaları için işyerleri açılana kadar yardım yapılmalıdır. Çiftçilerimizin tüm borçları faizsiz 1 yıl ertelenmelidir. Gerçekten ekonomik bir destek paketi açıklayalım, eziyet paketi değil.“dedi.