Büyük Önder Atatürk’un Havsa’ya Gelişinin 82. Yıl Dönümü Kutlandı

admin

Atatürk Anıtında Gerçekleştirilen Törene Kaymakam Barış Demirtaş,Jan.Böl.Kom.Yüzbaşı Musa Uludağ,Belediye Başkanı Oğuz Tekin,Belediye Meclis Üyeleri,İl Genel Meclis Üyeleri,Siyasi Parti Başkanları,Daire Amirleri, Sivil Toplum Örgüt Temsilcileri ve Öğretmen ve öğrencilerin katılımları vardı.

Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin protokol sırasına göre anıta sunulmasının ardından Saygı Duruşu ve akabinde İstiklal Marşının okundu.

Günün anlm ve önemini belirten konuşmayı Ş.F.R . Erkut Kardeşler Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Sevgi Aşkın yaptı.

Aşkın: Mustafa Kemal ATATÜRK Cumhurbaşkanı olduktan sonra yurt gezilerine başlamıştır. Bütün yurdu şehir şehir gezerek o çok sevdiği ve Milli Mücadelenin asıl kahramanları olan Türk milletini ziyaret etmiştir. Bu ziyaretlerinde halkın sıkıntıları dinlemiş söyleyişlerde bulunmuştur. Mustafa Kemal ATATÜRK bu yurt gezileriyle Türk milletine inklapların prensiplerini, felsefesini ve yeni Türk devletinin ilkelerini anlatmıştır.

Hemen her geziye çıkışında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği uğrayacağı illerde karşılama töreni yapılmamasını duyurduğu halde öğretmeni, öğrencisi, köylüsü, işçisi, kadını erkeği Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün geçeceği yollara dökülmüşler onu çok derin sevgi ve hürmetle karşılamışlardır. M. Kemal’i görmek her Türk için bir mutluluk kaynağı bir övünç kaynağı olmuştur. Görenler görmeyenler günlerce M. Kemal’i anlatmışlardı.

İşte Mustafa Kemal ATATÜRK böyle bir ziyaretinde 21 Aralık 1930’da Edirne’ye gerçekleştirmiştir. Edirne halkı Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün geleceği gün ellerinde bayraklarla yollara dökülmüş Mustafa Kemal ATATÜRK’ ü beklemeye başlamışlardır. Mustafa Kemal ATATÜRK yol üzerindeki İskender, Söğütlüdere ve Hasköy köylerinde durarak, halk ile söyleyişlerde bulunmuştur.

Mustafa Kemal ATATÜRK Edirne’de kaldığı 5 gün süresince il, ilçe ve köy kurullarını kabul etmiş ve sorunlarını dinlemiştir. Kız ve erkek öğretmen okullarını, liseyi, Gazi Kız Yatılı ve Karaağaç Yatılı okullarını ziyaret etmiş ve derslerde bulunmuştur.  Mustafa Kemal ATATÜRK 25 Aralık 1930’da Edirne’den ayrılmış dönüş yolunda ilçemiz Havsa’da durarak kendisini bekleyen halkla sohbet etmiş, halkın sıkıntılarını dinlemiştir.

Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün ilkelerinin ve inklaplarının önemini çok iyi kavramak gerekir. Hepimizin de çok iyi bildiği gibi Türk milleti 1911’den 1922’ye kadar neredeyse aralıksız sürüp giden pek çok yıkıcı savaşın içinde kalmıştır. Bu savaşlar Türk milletini her yönüyle yok olmanın eşiğine getirmiştir. Mustafa Kemal ATATÜRK’ komutanlığında Milli Mücadele kazanıldığı gibi

Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün ilke ve inklaplarını sayesinde Türk milleti bu olumsuzlukların üstesinden gelmeyi çok   kısa bir sürede başarmıştır. Türk milleti her alanda hızlı bir kalkınmanın içine girmiştir. Okur-yazar oranı %10’lardan %90’lara çıkarabilmişsek toplu iğne bile üretemezsek savaş uçakları üretmeyi planlayabiliyorsak 13 milyonluk nüfusumuzu 73 milyon gibi dev gibi bir rakama ulaştırabilmişsek ve daha nice hayallerimizi gerçekleştirebilmişimsek bunları Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün ilke inklaplarına borçluyuzdiyerek sözlerini tamamladı.Konuşmanın ardından Anıttaki tören tamamlandı.

 158 total views,  2 views today

Next Post

Balkan Savaşı Anıları Konferansları Sona Erdi

Edirne’de 28 Kasım-17 Aralık tarihlerinde düzenlenen “Edirne Balkan Savaşları Anıları” konferansları sona erdi. Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, “Edirne’nin tarihi, kültürel ve sosyal değerlerini tanıtma eğitim projesi kapsamında Balkan Savaşının 100 Yıl dönümü anısına “Edirne Balkan Savaşı Anıları” adlı konferansların tamamlandığını bildirdi. Düzenlenen konferanslarla ilgili bilgi veren Edirne Belediye Başkanı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp