Büyük Sinagog törenle açıldı

admin

Vakıflar Genel Müdürlüğünce restore edilen dünyanın ikinci büyük Sinagogu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da katıldığı törenle açıldı. Sinagog’un içinde yapılan törene Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Daire Müdürleri ile bini aşkın Musevi Temsilcisi katıldı.  Çocuk Korusu gösterisi, dini tören, Musevi Cemaati Temsilcisinin konuşmasının ardından söz alan Vakıflar Bölge Müdürü Erten; Burada açılışını yaptığımız eser iki ulusun bir araya gelmesini sağlayan bir olay.  Bu açılış Türk Milletinin farklı inançlara saygısının ifadesidir. Bize düşen görev bu geleneği sürdürmektir. Bazıları bu işin Vakıflar Genel müdürlüğü ile ne ilgisi var diyebilir. Vakıflar Genel Müdürlüğünün asli görevi kendine emanet edilen vakıf eserlerini varlığını sürdürmektir.

SİNEGOG AÇILIŞI (1)

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra konuşan Başbakan yardımcısı Bülent Arınç, öyle şehirlerin olduğunu bu şehirlerin bir abide ve kitap olduğunu belirterek “ Edirne böyle bir şehirdir. Bu şehrin çektiği açılar sadece Edirne ve Edirneliyi anlatmaz. Bu kenti kuranların şanını ve acılarını da anlatır. Edirne’yi anlamak gerekir. Bu kent tarihin büyük iddialarını başarı ile vermiş bir şehirdir. Bu şehrin simge eserlerinden Sinagog’u Edirnelilere tekrar kazandırmak ibadete açmak için buradayız” Diyen Arınç sinagogun onarımı ile ilgili bilgi verdi. Bu eserin eski konumuna gelmesinden mutluluk duyduğunu söyledi. Türkler ile Musevilerin bu topraklarda bir arada barış içinde yaşadıklarını belirten Arınç, Edirne bunun en önemli örneklerinden birisidir. Vakıf sevgisi toplumumuzda dalga dalga büyüyerek farklı inançlarda da etkisini sürdürdü” dedi.

SİNEGOG AÇILIŞI (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SİNEGOG AÇILIŞI (4)

 

 

 

 

 

 

 

SİNEGOG AÇILIŞI (3)

 

 

 

 

 

 


SİNEGOG AÇILIŞI (5)

 125 total views,  2 views today

Next Post

Hiç kimse mahalli basını yok sayamaz

Ülkemizde bugüne kadar mahalli basın, yöneticilerimizce hatta halkımızca üvey evlat muamelesi görmüştür. Anlı şanlı, adına ulusal basın denilen basınımızın yanında yok sayılmıştır. Bazı yöneticilerin tabiri ile “ olsa da olur olması da” şeklinde tanımlanmıştır. Dünyanın demokraside ileri düzeyde ülkelerinde mahalli basının el üstünde tutulduğu biliniyor. Bu ülkelerde önemli haber kaynağı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp