Çalışan Gazeteciler Günü

admin

Kim ne derse desin,  dünyada en çilekeş mesleklerden biri gazeteciliktir.

Özellikle mahalli gazetelerde mesleğini sürdürmek daha çok özveri istiyor. Meslek aşkının en ağır bastığı iş dallarının başında basın çalışanları, özellikle mahalli basın çalışanları gelmektedir.

Yağmur çamur, yaz kış demeden en zor koşulları göğüsleyerek haber peşinde koşan habere ulaştığında gazetesini okuyucularına sunduğunda mutlu olan emekçiler topluluğudur mahalli basın çalışanları.

Bazı çevreler yeterince önemsemese de mahalli basınımız ülkemiz demokrasisi ve halka yaygınlaşmasında çok önemli  bir  görevi yerine getirmektedir.

Edirne’de Trakya Gazeteciler Derneğinin önderliğinde Balkanlarda 9 ülkeden gelen gazetecilerin de katıldığı bir dizi etkinlik, toplantı   yapıldı.

     Böylece komşu ülkelerin basın emekçileri ile tanışma görüşme fırsatı bulduk.

Bu ülkelerde de mahalli basının sorunları aşağı yukarı bizim sorunlarımıza benzerlik taşıyor. Onlarda da bizde olduğu gibi mahalli basının önemi yeterli oranda anlaşılmış değil, Basın mensupları emeklerinin karşılığını alamıyorlar.

Burada yapılan toplantılarda Trakya Gazeteciler Derneğinin girişimi ile  komşu  Balkan ülkeleri ile ortak bir dernek çalışması başlatıldı.

    Özellikle Yunanistan’dan kaynaklanabilecek politik engeller çıkarılmazsa bu çalışmalar başarılı olabilecek.

Bunun gerçekleşmesi, Balkan ülkeleri basın mensupları ortak güç oluşturması ile  bölgemizin mahalli gazeteleri ve çalışanları  için bir güvence ortamı  sağlanacak.

T.Birlikte yapılan Balkan Ülkeleri  basın mensuplarının buluştuğu “1.Balkan Buluşması Gala yemeği” oldukça renkli görüntülere sahne oldu.

     Farklı kültürlerden olmasına karşın, uzun yıllar bir arada yaşamanın alışkanlığından olacak.9 ülkenin basın mensupları ayni müzik  ile eğlenebiliyor. Balkan ülkeleri arasında  böyle bir  ortaklaşa müzik  zevkimiz var.

Balkan ülkelerinden gelen basın mensuplarının bizlerle birlikte sahneye çıkıp Türk oyun havaları ile oynayıp eğlenmesi bunun göstergesiydi.

Müzik ve oyun havaları  halkları toplumları birleştiren dostluğu arttıran en önemli sanatlardan  biri.

    Bunun en güzel örneğini T.Birlikte Gazeteciler gecesinde canlı olarak yaşadık. Bu Balkan dostluğunun burada kalmamasını, daha da ileri düzeye ulaşmasını bekliyoruz. Trakya Gazeteciler Derneği bu konuda meşaleyi ateşledi. Bu dostluğun kardeşlik havasının  diğer meslek dallarında da yaygınlaşması en büyük temennimiz.

Bugüne kadar yeterince değerlendirilmeyen komşu ülkeler arası ilişkilerin önümüzdeki yıllarda artarak devam etmesi,  Edirne’nin ekonomik açıdan da gelişmesine bir turizm kenti olmasına katkı sağlayacaktır.

     Basın  bu yönde önderlik etmeyi sürdürmelidir.9 Balkan ülkesi basın mensuplarının katılımı ile başlayan  bu dayanışma,işbirliği  katılan ülkelerde  ses getireceğine, komşuluk ilişkilerinin daha da  iyileşmesine dostluğun artmasına katkı sağlayacağına inancımızı koruyoruz. 

 164 total views,  2 views today

Next Post

Trakya Marka Ve Moda Havzası Oluyor

Şahinler Holding’e bağlı Modavizyon’un en büyük müşterilerinden olan; Dünya’nın en başarılı tekstil grubu Zara; değişen dünya şartlarına uygun olarak tedarik zincirini daha sürdürebilir kılmak adına bir proje başlattı. Bu proje için Türkiye ve Dünya’daki üreticiler arasında; hızı, kalitesi ve yüksek üretim kapasitesi nedeniyle Edirne Modavizyon Fabrikamız pilot üretici seçildi.   […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp