Çalışan Takdir Edilmeli

admin

Edirne  İl Genel Meclisi  Encümen Üyelerinin son aylarda köylerle ilgili olumlu çalışmalar yaptığı duyumunu aldım. Encümen üyelerinin bana naklettiğine göre. Bugüne kadar köylerde sorun yaratan ve bir türlü çözüm bulunamayan sorunlara el atılmış. Örneğin köy evlerinde yapılacak küçük çaplı onarımlar için bazı müeyyideler uygulanıyor. Bunun için   izin almak gerekiyordu.  Köy evlerinde küçük çaplı onarımı izin gerektirdiği için evlerde sıradan  bir tamirat dahi yapılamıyordu. Edirne Valimiz Hasan Duruerin de desteği ile köylerimizde  “tarihi özelliği olmayan” evlerde küçük çapta onarımlar izin almadan yapılabilecek.

Bunda CHP İl Genel Meclisi üyelerinin gayreti yadsınmamalı. Bir diğer mesele ise, Bugüne kadar köylerimizdeki küçük işletmeler ancak 5 büyükbaş hayvana sahip olabiliyorlardı.

  Bu durum da  yine İl Genel Meclisi’nde Encümenin gayreti ile küçük işletmelerdeki hayvan adedi 25’e çıkarıldı. Böyle bir düzenleme de Hayvancılık yapan köylülere kısmen de olsa rahatlık getirecek. Bu arada ahırlarda yapılacak küçük tamiratlar için de izine gerek duyulmayacak.

Köylere kanalizasyon gelmesinden sonra bazı sorunlar gündeme geldi. Kanalizasyon tıkanmaları durumunda sistemi açmak için KUKA makinesi gerekiyordu.

    Bugüne kadar ihtiyaçlar  ilçelerden sağlanabildi. Bu da arızaların giderilmesinde gecikmelere neden oluyordu. İl Genel Meclisi encümen üyelerinin ifadesine göre bu konu Edirne Valimiz Duruer’e iletiliyor.  Vali’nin olumlu yaklaşımı sonucu köyler için bir “Kuka” makinesi alınmasına karar veriliyor. Yine bir köy hizmeti olarak bana aktarılan bir başka hizmet ise, sınır köylerimizden Suakacağı Köyü’nün yarım kalan  minaresinin yapılması. İl Genel Meclisi gündemine geliyor.

Devlet tarafından minare yapımı yarıya kadar yapılıyor. Diğer bölümünün halkın dayanışması ile yapılması isteniyor. Bulgaristan sınırındaki bir ibadethanenin minaresinin yarım kalmasını içine sindiremeyen encümen üyeleri, Yine Valimizin de katkılarıyla minarenin tamamlanmasını sağlıyor

 Bilindiği gibi, geçtiğimiz hafta Edirne Valimiz ile birlikte İl Genel Meclis üyeleri de Yunanistan’da Türk azınlıkların yoğun olarak yaşadıkları Gümülcine kentine bir gezi düzenledi. Yine Encümen üyelerinin ifadesine göre,  Meclis üyeleri buradaki gezilerden çok duygulanıyorlar.  Kepirtepe Köy Enstitüsü mezunu öğretmenler burada dernek kurmuşlar.  Etkinliklerine  burada  devam ediyorlar. Eğitimle ilgili sorunları burada tartışıyorlar. Encümen üyelerini bu durum çok mutlu etmiş. Bu arada üzüldükleri bir durumla karşılaşmışlar. Gümülcine Müftü Yardımcısı, gelen konuklara Lozan konusunu değerlendiriyor adeta brifing vererek Yunan makamlarının Lozan’da kazanılan azınlık haklarını vermediklerinden yakınıyor. Bunun üzerine CHP’li meclis üyeleri  seçilmiş müftü yardımcısına” Güzel, Lozan’daki hakların verilmediğini söylüyorsunuz da,  burada hakların kazanılması için mücadele veren kişinin  burada resmi dahi bulunmuyor.

Bakıyoruz içerde bazı resimler var.  Lozan’da sizlere bu hakların alınması için mücadele veren İnönü’nün resmi neden yok” dediğimizde yanıt alamadık.

Bu bizi çok üzdü” dediler. Encümen üyelerinin bana yansıttıkları  etkinlikleri bu .Yeni bir yıla giriyoruz. İl Genel Meclisi Encümen Üyelerinin  köylülerin sorunlarının çözümünde daha gayret göstermeleri gerekecek. Bazı köylerimize yapılması gereken hizmetler bir türlü yapılamıyor. Hizmetlerde köyler arasında ayırıma gidilmemeli. Hakkı olan ve yapılması gereken hizmetler yapılmalı. Bu hizmetlerden herkes yararlanıyor. Hizmet dağılımında adalet sağlanıyor mu derseniz onda pek emin değilim.

Nerden biliyorsunuz diyenler varsa, onlarla birlikte kısa bir köy turu yaptığımızda  hizmetlerde eşitlik sağlanmadığı görülecektir. İl Genel meclisi üyelerinden önümüzdeki dönemde köyler arası hizmet adaletsizliğinin önüne geçmelerinde gayret  gösterecekleri kanısındayım. Olur mu derseniz çok zor.

 212 total views,  2 views today

Next Post

Yıldırım “Ana Dilde Savunma Hukukta Kaos Yaratır”

Ana dilde savunma konusunda açıklama yapan Edirne Baro Başkanı Özgür Yıldırım mevzuatta böyle bir düzenleme var yeterince Türkçe bilmeyen vatandaşlarımızın savunması ile ilgili tekrardan böyle bir düzenleme yapılması bizce gereksiz. Bu konu hukuki açıdan ilerde büyük sıkıntılara neden olur. Şöyle ki,  savunma yerel mahkemelerde hakim huzurunda verilen ifade ile başlayıp, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp