Cam Mozaikten Atatürk Posteri

admin

30 Ağustos Zafer Bayramı ülkenin dört bir yöresinde olduğu gibi Edirne’de farklı etkinliklerle kutlandı. Şehrimizde saat 10.30’da Atatürk Anıtına çelenk konulması ile başlayan 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama etkinlikleri Talatpaşa Bulvarı üzerinde devam etti. Bu yıl kutlamalarda yine büyük coşku vardı. Protokolün katıldığı resmi kutlama programındaki kutlama heyecanı şehrin en işlek caddesi olan Saraçlara da yansıdı.

cam mozaikten atatürk posteri (6)

Edirne Belediyesi tarafından sanatçı Serdar İyiiz’e yaptırılan 4,5 metre yüksekliğindeki cam mozaikten oluşan görkemli Atatürk portresinin açılışı halkın büyük ilgisi ile karşılandı.

cam mozaikten atatürk posteri (4)

Ulu Önder’in portresinin açılışına Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı ve Belediye Başkanı Recep Gürkan protokol mensupları ile çok sayıda vatandaş katıldı. Edirne Belediyesi bandosu eşliğinde okunan İstiklal Marşı’na alanı dolduran kalabalık da eşlik etti.

cam mozaikten atatürk posteri (2)

ŞAHİN, “ ATATÜRK OLMASAYDI BİZ BURADA OLMAZDIK”

Burada söz alan Edirne Valisi Şahin “Eğer Atatürk, eğer bu yüce insan olmasaydı, biz bugün burada konuşabilir miydik? Kim bilir kimlerden izin alıp da konuşacaktık. O bakımdan diyorum ki, ‘Ne mutlu Türk’üm diyene’. ‘Ne mutlu Atatürk’ün izinden gidenlere’” diye konuştu.
Belediye Başkan Gürkan da konuşmasında 30 Ağustos gününün Türk halkı için onurlu ve gurur verici bir gün olduğunu kaydederek “30 Ağustos Zafer Bayramı halkımıza bir kez daha kutlu olsun, bu mutluluk ilelebetyaşasın”dedi. Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’’ün canlarını vermek pahasına, gözerlini dahi kırpmadan kanlarını dökerek, vatan yaptıkları bu kutsal toprakların ebediyen Türk milletinin son yurdu oluşunun 92. yılındayız.

cam mozaikten atatürk posteri

Bugün, çok mutlu bir gün. 30 Ağustos Zafer Bayramımız halkımıza bir kez daha kutlu olsun. Bu önemli bayram gününde biz de Edirne Belediyesi ve halkın temsilcisi olarak, hem Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e bağlığımızı, sevgimizi ve onda vücut bulan bağımsızlık ateşimizi bir kez daha ifade etmek için sanatçı Serdar İyiiz’le birlikte bir çalışma yaparak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün portresini cam mozaiğe işlettik. Güzel bir çalışma oldu. Ama her sanatçının eserinde olduğu gibi, beğenenler de olacaktır beğenmeyenler de bulunacaktır. Ya’ Atatürk çok güzel olmuş’  diyenler olabileceği gibi ‘daha güzel olabilirdi’ diyenler de olacaktır. Yalnız şunu herkesin kabul ettiğini biliyorum. Belki de sanatçılar açısından en zor çalışma Atatürk’ü resmetmektir.

cam mozaikten atatürk posteri (3)

EDİRNE ATATÜRK DEVRİMLERİNİN KALESİ OLACAK

Burada yapmaya çalıştıkları eser sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının değil, bütün dünya insanlarının izledikleri, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük devlet adamının eseridir. O nedenle, sanatçılarımızı da mazur görmek lazım. Çünkü. Atatürk’ü resmetmek, işlemek kolay bir şey değildir. Bazıları diyorlar ki, efendim niye hep Atatürk? Şunun için. Eğer bugün burada bayramlarımızı özgürce kutlayabiliyorsak eğer bugün minarelerde ezanlar özgürce okunabiliyorsa, namazımızı kılabiliyorsak, gururla ben Türk’üm diye haykırabiliyorsak, işte bunun için Atatürk. Şurada Edirne Belediye Başkanı olarak, onurla söylüyorum ki, bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Türkiye’nin batıdaki kalesi, serhat şehri olan Edirne, dün olduğu gibi bugün de yarın da sonsuza de Atatürk’ün ilke ve devrimlerini sonsuza kadar yaşatmaya devam edecektir. Sözlerime son verirken 150 bin Edirnelinin temsilcisi olarak, şunu ifade etmek istiyorum.

cam mozaikten atatürk posteri (7)

Ey büyük Atam, açtığın yolda, gösterdiğin hedefte durmadan yürüyeceğime ant içerim. Varlığım Türk varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türk’üm Diyene.”  diyerek sözlerini noktaladı..Atatürk’ün cam mozaik portresi belediye bandosunun çaldığı “10. Yıl Marşı” eşliğinde Vali, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı tarafından açıldı.

cam mozaikten atatürk posteri (1)

cam mozaikten atatürk posteri (5)

 235 total views,  2 views today

Next Post

Alp Erdem Giyik Erkekliğe İlk Adımı Attı

ETUS Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik’in oğlu, Naciye Ali Atila’nın ve merhum Ayşen Nejat Erdem Giyik’in torunu Alp Erdem Giyik Kervansaray Düğün salonunda gerçekleşen muhteşem sünnet düğünü ile erkekliğe ilk adımı attı. Şehzade giyimi ile sünnet döşeğinde oturan Alp Erdem’in çevresindeki Osmanlı dönemi Yeniçerilerini andıran görüntüsü ile böyle tarihi mekânda […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp