Cambaza Bak Oyunu

admin

Toplumu gündemde bulunan ve tartışılması gereken sorunlar ve olaylar yerine başka yöne ilgisini çekmeyi sağlamayı hedefleyen haberler için” cambaza bak” ifadesi kullanılır.

Geçmiş yıllardaki basında yer alan haberleri şöyle bir taradığımızda bunu gösteren çeşitli örnekleri bulabiliriz.

Toplumun geniş kesimini yakından ilgilendirecek bir haber olup,  bu konu etrafında odaklandığında halk arasında bu konunun gündem oluşturduğunda bir bakıyorsunuz yurdumuzun bir bölgesinde petrol yatakları bulunuvermiş. Bu durum anında gazetelere servis edilir. Gecikmeden de gazetelerde çarşaf çarşaf petrol müjdesi verilir.

Bunun ülkemize sağlayacağı yararların yorumu yapılır. Günümüzde ülkelerin en önemli gelir kaynağı olan Petrolün bulunmasına kim sevinmez. Yıllardır komşu ülkelerde petrol var da bizde neden yok diye hayıflanıp duruyoruz. Gazetelerimizin böyle sevindirici haberleri üzerine hepimiz mutlu oluruz bu haber doğru mu yanlış mı diye yorum yapmak hiç kimsenin aklına dahi gelmez.

Haberlerin gündemde kalması gerektiği zaman halkımız afaki petrol hayali ile yaşar. Böylece halkı yakından ilgilendiren sorun da unutulmuş ve toplumun gazı alınmış olur.

Toplumu balık hafızalı, olayları kısa sürede unutulacağı inancında olanlar bir kez daha emellerine ulaşırlar.  Gündemde olan önemli sorun da birkaç gün içinde unutulur gider.

Son günlerde 1 Mayıs gerginliği ve “akil adamlar” nedeniyle toplumda bir gerginlik gündeme geldi. Gazeteler istemese de bu olayları yansıtmak zorunda kaldı.  Bu gelişme karşısında etkin ve yetkin çevreler uzantıları ile yine “Cambaza bak” yöntemini devreye soktu.

Bunun için halkın dikkatini başka yöne çekebilecek konu arayışına gidildi.

Bir baktık ki bir gün sonra askerlik süresinin kısalacağı gündeme taşındı.  Bu yönde yetkililerce herhangi bir resmi açıklama olmadan bu haber de nereden çıkmıştı. Bunun yutturmaca halkın dikkatini başka yöne çekmek için hazırlanan bir haber olduğu kimsenin aklına dahi gelmedi.

Birkaç gün toplum askerlik süresinin kısalacağı beklentisi içinde oldu. Askerlik çağında olan gençler ve aileleri onun hayalini kurdu, bu haberler üzerine mutlu oldular. Bunun gerçekleşmesi durumunda vatani hizmetlerini daha kısa sürede tamamlamaları için gençlere imkân sağlanmış olacaktı.

Bir süre sonra baktık ki, bunun da şişirme haber bir olduğu toplumun diğer sorunlara ilgisini önlemek başka yöne sevk etmek kısaca “Cambaza bak” demek için hazırlanan bir haber olduğu ortaya çıktı. Bu konuda Devletimizin yetkilileri gündemlerinde askerlik süresinin kısalacağı diye bir konu olmadığını basın toplantısında açıkça belirti.

Halkı yanıltma taktiği böylece bir kez daha uygulanmış ve başarılı olmuştu. Hemen ardından bakıyoruz. Çiftçilerin kredi sorunu gündeme taşındı. Tarım kesimine verildiği söylenen krediler, faiz indirimleri bol sıfırlı rakamlarla siyasilerin gurup toplantılarına taşındı. Bu haberi izleyenler “helal olsun çiftçilerimizin sıkıntıları böylece son bulacak” beklentisine girdi.

Çiftçilerimizin o kredileri Bankalardan hangi koşullarda aldığı,  kaçının ödeme güçlüğüne düştüğü ve biriken icra dosyaları ve bankalarca el konulan tarlaların kaç bin dekara ulaştığı hiç kimsenin aklına gelmedi, gelmez de.

Bu haber de zamanlaması itibariyle iyi tasarlanmış halkın dikkatini başka yöne çekmek amacıyla hazırlanmış bir haber olduğu izlenimi verdi.

Bu aslı astarı olmayan ve “Cambaza bak” amaçlı haberler gerçekleşmiş olsa bulunduğu söylenen altın madenleri rezervi yüksek petrol ve maden yatakları faaliyete geçse ülkemiz bölgenin değil dünyanın en zengin ülkeleri arasına girmiş olurdu. Fakat madenler gazetelerde uyduruk haber sipariş vererek toplumu kandırmakla çıkmıyor.

Bundan sonra gelişmesi muhtemel toplumsal haberlerde toplumun dikkatini başka alana çekmek gazını almak için yapılacak gerçek dışı haberlerin listeleri hazır bekliyor. Bir süre sonra bakarsınız yurdumuzun bir bölgesinde hiç akla hayale gelmeyen bir maden bulunuvermiş. Türkiye anında altın zengini ülke haline gelmiş…

 69 total views,  2 views today

Next Post

Hastane Gölgesinde Böyle Eğlence Olur Mu?

Trakya üniversitesi Bahar Etkinlikleri kapsamında yer alan,  2013 Bahar Şenliklerinin Rock Konseri Sabancı kültür Merkezi yanındaki  açık alanda yapıldı.Hastanede  yatan  hasta yakınları konserin hastane yakınında yapılmasına  büyük tepki gösterdi. Rock sanatçıları Emre Aydın, Gökçe ve Model adında gurupların Konseri sırasında çevreye yayılan yüksek frekanstaki  ses  hasta yakınlarının tepkisine neden oldu. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp