Çamur atmadan siyaset yapılamaz mı

admin

fikri_yalin_koseSiyasetçilerimiz halka gidip siyaset yaptıkları zaman bel altı vurmamaları aslında halkın gerçek sorunlarını gündeme getirmeleri gerekir, halkın beklentisi de bu.

Bu sağlanmadığı takdirde siyasetçiler de sokak ağzı ile konuştukları zaman bu yozlaşma, dalaşma halkın alt tabakalarına da yansır, o zaman da siyaset siyaset olmaktan çıkar, sokak dalaşına  dönüşür.

            Teknolojinin gelişmesi, iletişimi yaygınlaşması sonucu ülkemizin herhangi bir yöresinde yaşanan siyasi gaflar toplumu gerecek söylemler anında yurdumuzun dört bir yanına yayılıyor ve ondan da herkesin haberi oluyor.

Doğru, gerçeği yansıtan haberler açısından bu aslında önemli bir gelişme. İletişimin bu güzelliğine rağmen bir de aslı astarı bulunmayan “çamur at izi kalsın” mantığı ile yaygınlaşan haberler var.

            Bunu kim, hangi parti yaparsa yapsın bu kişiler siyaset yapmanın ötesinde toplumu ayrıştıran kendi partisine de yararı olmayacak kötülüğü yapmış olur.

Kendilerini yasal yöntemlerle medeni söylemlerle savunamayanların başvuracakları bu tür girişimler 7 Haziran seçim gününe yaklaştıkça daha da artacak gibi görünüyor.

            Ne acıdır ki, bu tür dedikodu haberlerine itibar eden ilgi duyan çok sayıda insanımız var.

Aslı astarı olmayan haberleri sırf kendi desteklediği parti sözcüleri söylediği için tartışılmaz doğru kabul eden, onları yorumlamaya dahi gerek görmeyen sabit mantıklılar, aslında kimin ağzından çıkarsa çıksın söylenenlere mantık süzgecinden geçirerek ona göre fikir yürütmeleri gerektiği halde buna lüzum görmezler.”Ben senin için her şeyimi, tüm varlığımı feda ederim” diyen mantık sakat bir mantıktır.

            Bu tür kişiler yarın başları sıkıştığında başkaları için de aynı yalakalığı yapmayacağını kimse garanti edemez. Menfaate dayalı siyaset ülkemiz demokrasisi için en tehlikeli en kaygan zemini oluşturmaktadır.

Bu konuda ön plana çıkmak isteyenler bu günlerde manşetlerde yer alıp dalkavukluk yarışına girişiyorlar. Bu mantığa itibar etmeyip yaptıklarına karşı çıkanlar yalakaları yanlarından uzaklaştıranlar onları en güvensiz insan olduğunu teşhir edenler aslında Türk demokrasisine en büyük hizmeti yapmış olurlar.

            Seçim döneminde bukalemun gibi her renge bürünenler, nabza göre şerbet vermeyi gelenek haline getirenler, “gelene ağam gidene paşam” diyenlerin yararlanacakları çok iyi pazar oluştu. Eğer siyasiler bu tür sahte yandaşların reçetelerine kanarak yola çıkarlarsa yaya kalırlar. Ne yazık ki böyle her dönemin siyasetçileri, yanardönerler milletvekili adaylarının yanında kolaylıkla yer bulabiliyorlar.

Aşırı yüzsüzlükleri sonucunda, şaklabanlıkları ile milletvekili adaylarının mevsimlik taraftarı oluyorlar. Gittikleri yerlerde yapılan konuşmalarda adayları en çok alkışlayanlar onlar. Koltuklarının altından ayrılmayanlar onlar.

            Diyelim ki, yarın bu siyasiler başarısız oldular seçimi kazanmadılar. O zaman da destekledikleri ve yararlandıkları siyasetçileri ilk terk edecekler ve bu kez aleyhinde propagandaya soyunacaklar yine bu rüzgar gülleri olacaktır.

Milletvekili olma telaşı ile adaylarımız bu kişilerin farkına varamamış olabilir. Onun için sahte partililere göstermelik yandaşlar için aman dikkat diyorum.

Bu politika simsarlarının kurbanı olmayın dostunuzu düşmanınızı iyi tanıyın. Benden hatırlatması.

KENAN EVREN’İN ARDINDAN SÖYLENENLER

  1. Cumhurbaşkanı askeri cunta lideri vefat etti. O günleri yaşayan ve haksızlığa uğrayan biri olarak konuşmak istemem. Onun halka sunduğu anayasaya da oy vermedim. Buna rağmen bu anayasa %95 halkın oyu ile kabul edildi.

            Şimdi bakıyorum koro halinde herkes Kenan Evren’e veryansın ediyor. O günlerin yayın organlarına göz attığımızda bugün aleyhinde atıp tutanların o günlerde bu askeri darbeye nasıl alkış tuttuğunu karşılarında esas duruşta durduklarını görürsünüz. Bugün bakıyoruz kahraman kesiliyorlar.

Anayasa için %95 oyu başka bir ülkenin insanları vermedi. Yine bizim halkımız verdi. O günün nimetlerinden yararlananların dahi bugün Evren aleyhtarı olması iki yüzlülük değil midir? Ne demişler ya göründüğün gibi ol ya da olduğu gibi görün. Bu tavır bizim toplumumuza pek yakışmıyor.

Yıllar önce Ziya Paşa’nın halkın bu değişken  tavrı için  yazdığı  “ Geleni etekler gideni iteklersiniz- Bilirim  siz  ne yaman   eşeklersiniz”  sözleri mecazi manada da olsa bu  bugün için de  geçerli değil midir?

 115 total views,  2 views today

Next Post

Borsa yatırımlara devam ediyor

Edirne Ticaret Borsası (ETB) Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk,  çelik silo tesislerinin kapasitesinin artırıldığını belirtti. Birlikte iş yapabilme kültürü açısından örnek teşkil eden Edirne Depoculuk İşletmeleri A.Ş.nin, 30 bin tonluk kapasitesi 40 bin tona yükseltiliyor.               Tarım ürünlerinin depolanmasındaki sorunların ortadan kaldırılması ve ürün […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp