Çanakkale Savaşları Gezici Müzesi

admin

fikri_yalin_koseÇanakkale Savaşında kullanılan binlerce savaş malzemesinden oluşan ve Gezici Müze konumuna getirilen Tır Edirne Eski Cami yanına park ederek Çanakkale Savaşını merak eden o günün anılarını tazelemek isteyen vatandaşlar bu aracın içindeki savaşa ait eşyaları, savaş malzemelerini ziyaret ederek o gün yaşanan acıları bir kez daha tazeliyor ve bu ülkenin kurtuluşu için ne büyük fedakârlıkların yapıldığını ne çilelerin çekildiğini bir kez daha anımsıyor.

Çanakkale Savaşlarının Türk Milletinin ulus haline gelmesinde birlik ve beraberliğin sağlanmasında vatanına sahip çıkmak için her türlü fedakârlığa hazır olduğunun en önemli kanıtıdır.

O günün zor şartlarında yokluk ve imkânsızlık içinde dünyanın en güçlü ordularını yenmeyi başarmak, ancak ülke sevgisine inanmak onu canından çok sevmekle mümkün olabileceğini, Çanakkale savaşında yüz binlerce şehit vererek, bu ülkenin fedakâr insanı gösterdi.

Bıyıkları yeni terleyen, 14-15 yaşlarında okul sıralarında olan çocukluk çağını dahi yaşamamış gençlerimiz. Seve seve vatan savunması için Çanakkale’ye koştu.

Düşman boyunduruğu altına girip esir yaşamamak için göğsünü siper etti. Bu gençlerin birçoğu da bu topraklarda şehit düştü. Çanakkale savaşlarının geçtiği Gelibolu Yarımadası böyle, halkın milli duygularının odaklandığı önemli bir yer.

Onun bilincinde olan bu topraklar için ne fedakârlıkların yapıldığını yerinde görmek isteyen vatandaşlar bu kutsal toprakları ziyaret etmeyi ihmal etmiyor. Çanakkale savaşlarının geçtiği Gelibolu Yarımadası ve Atatürk’ün Anıt Kabri ülkemizde en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. Bunun ne anlama geldiğini herkes hatırlamalı, sebebini bir kez daha düşünmeli.

Çanakkale Savaşı ve Mustafa Kemal bunların temelinde Kurtuluş meşalesinin ateşlenmesi, yok edilmek istenen insanlarımıza “ Hasta adam “diye tanımlandığı bir zamanda birlik ve beraberlik sağlanarak, yokluk ve sefalet içinde dünyanın en görkemli imparatorluğunun kalıntıları arasından Çağdaş, yöneticilerin tabası olmayan bir ulusun doğmasının temelleri atılmıştır.

Onun için Çanakkale Savaşlarının Dünya tarihinde de böyle önemli bir özelliği vardır. Bu savaşlar öyle sıradan savaşlar değildir.

İşte bu milli duyguların ateşlendiği savaşla ilgili araç gereçleri bir araya getiren özel bir firma yurdun dört bir yanını dolaşarak Çanakkale Savaşlarının anılarını ve unutulmaması gerektiğini insanlarımıza hatırlatmak istiyor.

Aslında da çok önemli bir görev üstleniyor. Kendilerini kutlamak gerekir.

Bu seyyar müzeyi ziyaret eden o günler hakkında az çok bilgisi ve ilgisi olan herkesin bu ziyaret sonrasında milli duygularının depreşmemesi mümkün değildir. Çanakkale Savaşlarını hatırlatan müzik ile birlikte, burada savaşın anılarını tazelemek insana bir kez daha “ Bu ülkenin kıymetini bilin. Koca bir imparatorluk ihmal yüzünden yok oldu. O günleri bir kez daha hatırlayın” çağrısı yapıyor.

Bana göre her vatandaş Çanakkale Savaşlarının geçtiği yöreleri gezip görmeli ve o savaşlar hakkında doğru bilgiler alarak anılarını tazelemeli. Bu ülkenin sınırlarının çizilmesi için ne fedakârlıkların yapıldığını bir kez daha gözden geçirmeli. Ülkemizde birlik ve beraberliğin ne denli önemli olduğunu hatırlamalı.

Bu dirliğin bozulmasına çanak tutanların amaçlarını emellerine ulaşmamaları için el ele verilmesi gerektiğini unutmamalı.

            Bugün için milli ve beraberlik her zamankinden çok daha önem taşıyor. Ülkemizin etrafı ateş çemberi gibi. Bizi kirli oyunlarının içine sokmak isteyen dış ve iç mihraklar Ortadoğu’da tek demokrasi ile yönetilme gayreti içinde olan ülkemizi kendi kargaşa ortamına çekmek istiyor. Ne acıdır ki,  bu kargaşaya çanak tutanlar ülkemizin geleceği için ne büyük kötülük yaptıklarının farkında değiller. Son birkaç yıldır Orta doğuda yaşanan acı olaylar herkese ders olmalı.     

 261 total views,  2 views today

Next Post

Engelli araç yerleri belirleniyor

Edirne Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü engelli araç park yerlerini belirleyerek zeminde farklı renkle işaretleme çalışmalarına başladı. Edirne Belediyesi Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Edirne Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından, engelli araç park yerlerinin belirlenerek zeminde farklı renkle işaretleme çalışmalarına başlandığı bildirildi. Açıklamada, “Edirne Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü engelli araç park […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp