CANALP; “Afetlerle ilgili alabileceğimiz en önemli kararlar yumurta kapıya dayanmadan yapacağımız işlerdir.”

admin

Edirne AFAD İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan İl Afet Risk Azaltma Raporu kamuoyuyla paylaşıldı.
İçişleri Bakanlığı genelgesi kapsamında 81 ilde İl Afet Azaltma Raporları hazırlanması için çalışmalar başlamıştı. Bu kapsamda Edirne İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından hazırlanan Edirne İl Afet Risk Azaltma Raporu, bugün Öğretmenevi’nde düzenlenen toplantıyla kamuoyuyla paylaşıldı. Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır ve kurum temsilcilerinin katılım gösterdiği toplantıda; AFAD İl Müdürü Ali Altındal tarafından sunum yapıldı.

Altındal’ın sunumunun ardından rapor hakkında değerlendirmelerde bulunan Vali Canalp, afet yaşanmadan alınacak önlemlerin ehemmiyetine vurgu yaptı.

Rapor hakkında değerlendirmelerde bulunan Edirne Valisi Ekrem Canalp “Afetlerle ilgili alabileceğimiz en önemli kararlar ve yapabileceğimiz en emniyetli ve kritik hususlar yumurta kapıya dayandığı zaman yapacağımız işler değildir. Yumurta kırıldıktan sonra da yapacağımız işler değildir. Yapacağımız en hayati ve en kritik işler yumurta kapıya dayanmadan yapacağımız işlerdir. ”dedi.

KENDİ İL AFET RİSK AZALTMA PLANIMIZI GÜNCELLEME ÇALIŞMALARINA BAŞLADIK

Vali Canalp, afet durumunda kurumların koordinasyon içerisinde çalışmasının öneminden de bahsederek, “Afetlerle ilgili artık yeterince tecrübe sahibi olan bir millet olarak görmüş olduğumuz husus şudur; eğer kamu kurumları tek bir kurum gibi senkronize şekilde afeti yürütemezse ve yönetemezse, kurumlar arasında çok iyi bir iletişim ve koordinasyon ortaya konulamazsa vatandaşlarımızın afetle ilgili hissetmiş oldukları yara daha da derinleşiyor ve aynı zamanda da mal kayıplarımız da daha fazla hale geliyor.” ifadelerini kullandı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı afad-toplanti-5.jpg

Afetlerle ilgili çok klasikleşmiş bir görev tanımlaması olduğunu ifade eden Vali Canalp; “Afetlerden önce yapılacak işler, Afet Anında yapılacak işler ve afet sonrası yapılacak işler olarak 3 kategori halinde afet yönetimi ele alınmaktadır. Bu çerçeve içerisinde İç İşleri Bakanlığı’nın, Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun talimatlarıyla Türkiye’de 81 ilin kendi Afet Risk Azaltma Planları güncelleniyor. Bizde Edirne olarak 2021 yılı Ocak ayında (İç İşleri Bakanlığı talimatı geldikten sonra) kendi İl Afet Risk Azaltma Palanımızın güncelleme çalışmalarına başladık. Bu planların en önemli kısmı afetler daha meydana çıkmadan afetle ilgili riskleri minimize edebilecek tedbirleri almaktır. Afetlere hazırlıklı olabilmek. Elbette ki afet olduktan sonra da, afet anında ve afet sonrasında da yapacağımız görevler var ama bu planın en önemli fonksiyonu “Yumurta Kapıya dayanmadan ve yumurta kırılmadan yapılacak işlerin belli bir çerçeve içerisinde tertipli, düzenli, her kurumun hangi görevi yerine getireceğini bilmesi şeklindeki bir plan olmasıdır.” dedi.

SELİMİYE RESTORASYON ÇALIŞMALARINDA SON DURUM.
Selimiye Meydanının restorasyon çalışmaları hakkında da bilgi veren Vali Canalp; “Yıllardır üzerinde durduğumuz bir konuydu. En son Bu yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla ,Kültür Turizm Bakanlığımız ve Vakıflar Genel Müdürlüğümüz yapılmış olan çalışmalara ödenek ayırmak ve program koymak suretiyle restorasyonu başlatmış oldu. Restorasyonun yapılması önemli olduğu kadar Selimiye Camii’nin de ibadete açık olması ve dışarıdan gelen vatandaşların ziyareti son derece önemliydi. Yani bir taraftan restorasyonu yapmamız lazım diğer taraftan da Selimiye’yi de açık tutmamız lazım. Vakıflar Genel Müdürlüğü şu anda Müteahhit firma ile birlikte yeni bir çalışma yapıyor. Bizim Selimiye’nin 3,5 yıllık dönem boyunca restorasyonu yapılsın, ama insanlar geldikleri zamanda Selimiye’yi görebilsin. Yakın zamanda bunu da sizlerle paylaşma imkanımız olacak. Yakın zamanda da Selimiye’de restorasyon öncesi Son cumamızı kılacağız. Kılmış olduğumuz o son Cuma’dan sonra da artık kısmi olarak ta Selimiye’de belli bir bölümü kapatmış olacağız.”dedi.

 899 total views,  14 views today

Next Post

SAADET’TEN İKTİDARA UYARI..! "GİTTİĞİNİZ YOL YOL DEĞİL, BU CADDE ÇIKMAZ SOKAKTIR!"

Saadet Partisi Edirne İl Gençlik Kolları tarafından düzenlenen basın toplantısına İl Gençlik Kolları Başkanı İnş. Müh. Talha Çelebi,İl Gençlik Kolları Mali İşler Başkanı Eyyüp Karahan, İl Gençlik Kolları Yükseköğretim Başkanı Berk Mustafa Sarıkaya, İl Gençlik Kolları Tanıtım ve Medya Başkanı Hamza İşler katıldı. Yapılan açıklamada; “Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde 2022 […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp