Canım; “solucan gübresi verimi artırır zararlıları yok eder”

admin

 

CANKAR SOLUCAN BİYOTEKNOLOJİ TESİSLERİ (14)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Merkez Sarayakpınar Köyü  yolu kenarında Fedai Canım ve  Ümit Karanfil ortalığı ile faaliyete geçen bölgenin  ilk organik gübre  “CANKAR SOLUCAN BİYOTEKNOLOJİ TESİSİ” ürünlerine ilgi  her geçen gün daha da artıyor.

CANKAR SOLUCAN BİYOTEKNOLOJİ TESİSLERİ (4)

 

 

 

 

 

 

 

Toprağın doğal yapısına kavuşmasına katkı sağlayan ve ürünün erken olgunlaşmasını gerçekleştiren verimin %20 artmasına neden olan  Solucan Gübre tesisleri hakkında bilgi veren işyeri sahiplerinden  Fedai Canım, Organik  ürün pazarının  her geçen yıl daha çok önem kazandığını  50 yıldan bu yana  suni gübre  ve benzeri  ürünlerin kullanılmasıyla toprağın ve suyun kirlendiğini belirterek; “ Dünya’da   doğal ürün kullanım alanı genişliyor  ülkemizde de  bu konuda gelişmeler var. Biz  de organik ürün yetiştiricilerimize katkı sağlamak toprağın doğal işlevselliğini kazanması amacıyla ilimizde  böyle bir yatırım yaptık. Organik Solucan Gübresi tesisimizi kurduk. Araştırma yapılarak bilim adamlarımızca toprak için en yararlı olacak gübrenin organik solucan gübresi olduğu kanaatine varılmış.

CANKAR SOLUCAN BİYOTEKNOLOJİ TESİSLERİ (2)

 

 

 

 

 

 

 

SOLUCAN GÜBRESİ TOPRAĞA EN YARARLI GÜBRE

Solucan doğanın harika bir ürünü. Allahın özel olarak yaratmış olduğu bir canlı. Solucanın faydaları birçok sitede detaylı bir şekilde  ifade ediliyor.  Bu gübre İçerdiği,toprağa yararlı asitlerle kimyasalları yok ediyor, toprağın  su tutma kapasitesini artırıyor. Böylece terleme ve solucanın içerdiği maddelerle zararlılar  gideriyor. Toprağa işlevsellik  kazandıran  faydalı gübre oluşturuluyor.

CANKAR SOLUCAN BİYOTEKNOLOJİ TESİSLERİ (6)

 

 

 

 

 

 

 

Kısaca, solucan gübresi solucanların kendi bünyelerinden geçirip dışkı olarak bize sundukları bir faydalı  üründür. Bunların ham maddesi  evsel atıklar katı atıklar ve hayvansal atıklardan oluşuyor. Bu maddeler birçok evreden geçiriliyor. Tezgahlar üzerinde solucanlara yedirilerek, toprakta kullanılacak hale getirilip Organik Solucan gübresi oluşuyor.

CANKAR SOLUCAN BİYOTEKNOLOJİ TESİSLERİ (3)

 

 

 

 

 

 

 

Bilindiği gibi doğada organik ürünler tat ve aroma bakımından insanımıza çök güzel lezzet sunuyorlar. Bu ürünler sağlığımız açısından da önemli ürünlerdir. Üreticilerimize  tesisimizde ürettiğimiz Solucan Gübresini tarlalarında , bağ ve bahçelerinde  denemelerini ve faydasını ve topraktaki değişimi gözleri ile görmelerini tavsiye ediyorum” dedi   Canım daha sonra Solucan gübresi tesisleri hakkında  bilgi verdi.

CANKAR SOLUCAN BİYOTEKNOLOJİ TESİSLERİ (9)

 

 

 

 

 

 

 

Bahçede Solucan gübresi ile yetişen sebze ve meyvelerin  farklı tadı bulunduğunu, bunu yurdun birçok yöresine verdikleri gübre ile de kanıtlandığını bu konuda  üreticilerden  yoğun talep aldıklarını  ifade eden Canım; “ Bu tesisi biz devletimizden hiçbir yardım almadan gerçekleştirdik. Kendi imkanlarımızla bu hale getirdik. Aslında bu ve benzeri  ülkemizde üretimi arttırıcı tesislerin devletimiz ve  bu yönde maddi  destek sağlayan kurumlarca  yardım  yapılması  gerekir. Ne yazık ki biz böyle bir  imkandan yararlanamadık. Hazırladığımız projeler yeterli bulunmadı veya yardım yapılmayacağı söylendi. Bu kararların yeniden gözden geçirilmesini ve üretime katkı yapacak bu ve benzeri tesis kuran girişimcilere Kalkınma Ajansı ve benzeri kurumlarının  yardımcı  olması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

CANKAR SOLUCAN BİYOTEKNOLOJİ TESİSLERİ (11)

 

 

 

 

 

 

 

CANKAR SOLUCAN BİYOTEKNOLOJİ TESİSLERİ (1)

 

 

 

 

 

 


CANKAR SOLUCAN BİYOTEKNOLOJİ TESİSLERİ (5)

 

 

 

 

 

 

CANKAR SOLUCAN BİYOTEKNOLOJİ TESİSLERİ (10)

 

 

 

 

 

 

 

CANKAR SOLUCAN BİYOTEKNOLOJİ TESİSLERİ (13)

 

 

 

 

 

 


CANKAR SOLUCAN BİYOTEKNOLOJİ TESİSLERİ (7)

 

 

 

 

 


CANKAR SOLUCAN BİYOTEKNOLOJİ TESİSLERİ (12)

 

 

 

 

 

CANKAR SOLUCAN BİYOTEKNOLOJİ TESİSLERİ (8)

 595 total views,  2 views today

Next Post

İl Genel Meclis Üyeleri törör konusunda görüşlerini açıkladı

DURMAZ; “KISA ZAMANDA  HÜKÜMET KURULMALI” İl Genel Meclisinin 8. Oturumu 1. Bölümünde gündem dışı söz alarak konuşma yapan MHP Gurup Başkanı Vekili Ahmet Durmaz, son günlerde ülkeyi yasa boğan terör olayları ile ilgili gündem dışı söz aldım. Son günlerde terör yine yüzünü gösterdi ve askerlerimizi emniyet mensuplarımızı ve vatandaşlarımızı kaybediyoruz. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp