Canım; “ tarımda kalitenin yükseltilmesini amaçlıyoruz”

admin

            Edirne Ticaret Borsası Meclis Başkanı Fedai  Canım, ayçiçeği ve buğday hasadı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, gazetemizin  tarım konusunda ilgisi nedeniyle kutlayarak başladığı konuşmasında daha sonra  şunları  kaydetti; “Edirne’miz  bir tarım kenti. Gelirin en çok  sağlandığı, yoğun olarak ve bilimsel anlamda tarımın yapıldığı bir kent.

Bu kentte yaşayan insanlar olarak hedefimiz, tarımı bölgemizde en üst düzeye getirmektir. Hizmette amacımız budur. Ticaret Borsası Meclis Başkanı olarak görev yapıyorum. Ekip olarak göreve geldiğimizden  bu yana Edirne’deki tarımın kalitesini, seviyesini arttırmak için iki yıldan bu  yana çaba harcıyoruz.

FEDAİ CANIM

 

 

 

 

 

 

 

Tarım konusunda çeşitli seminer, konferans ve sempozyumlar yaptık. Edirne ayçiçeği ve buğdayın yoğun olarak ekim yapıldığı bir  şehir.

Özellikle birinci yaptığımız buğday sempozyumu çok faydalı oldu. Çiftçilerimiz tarafından da beğenildi. İki yıldan bu yana Edirne’de buğday kalitelerinde gözle görülür bir gelişme oldu.

Daha önceleri buğday üreticilerimizin bilgi konusunda çok eksikleri vardı. Pazarın istediği ürünü yetiştiremiyorduk. Tabi bunda her ne kadar konu hakkında bilgi sahibi olunsa da iklim koşulları çok önemliydi. Kuraklık, aşırı yağış, stres ortamları, hedeflediğimiz  üretimi gerçekleştirme açısından, en önemli etkenlerden biri.

Siz ne kadar iyi ürün yetiştirmek isteseniz dahi, hava koşulları, yağmur ve güneş istediğiniz ortamda değilse bir yerlerde eksik kalır. Bu yıl dahil iki yıldan bu yana aşırı yağışlar olmasına rağmen çiftçilerimizin buğday hasadı iyi geçti, verim yüksek oldu.

Bazı bölgelerimizde geçen yılı aratmadı diyebiliriz. Bölgemizde beş, altı hatta yedi yüz kiloya kadar ürün biçen üreticilerimiz oldu. Bunun yanında 250 kilo olan da var. Bölge ortalamalarımız  normal ortalamaya göre değişmedi. Bu yıl Toprak Mahsulleri Ofisimiz ürün alımı yaptı  ve yapıyor. TMO’nun piyasaya girmesinden dolayı üreticilerimiz memnun. Tüccar arkadaşlarımız alımlarını,  satımlarını yapıyorlar. Mallarımız pazarın istediği vasıfta. Fiyatlar konusuna gelince biliyorsunuz fiyat göreceli bir noktadadır.

ÜLKEDE ÜRÜN FAZLASI VAR

Bugün Türkiye’de uzmanların ifadesine göre,  üç milyon ton fazla üretim  tahmini var. Bu fazlalık piyasayı aşağı çekebilir. Önümüzdeki ekim, kasım aylarında fiyatlarda normalleşme  olabilir. Anadolu’daki fiyatların düşük olması Trakya pazarını da olumsuz etkiliyor. Önümüzdeki aylarda bu durum değişebilir. Şu andaki fiyatlar 800-820  lira  civarında seyrediyor. Ortalama olarak. Bu da beklentileri karşılamasa bile makul seviyede sayılır. Buğday konusunda üreticilerimizin bazı sıkıntıları var. Ben buradan üreticilerimize şunu söylemek isterim. Buğday’da çok ürün çeşitliliği konusunda sıkıntılar var. Şu anda 20 çeşit buğday türü var. Biz istiyoruz ki, ürün çeşidini toprak yapısına, iklim şartlarına, verim kalitesine  göre ayarlayalım. Bu kadar fazla ürün çeşidi üreticilerin, alıcı ve satıcının  kafasını karıştırıyor. Onun için pazarda alıcı bulabilecek kalitesi iyi, verimi iyi, piyasanın tuttuğu türlerin tercih edilmesini öneriyorum. Böyle çok ürün çeşidi pazarlamada sıkıntı yaratıyor. Tarlalarımızda çeşitli ürün ekildiğinde verimde de azalmalar görülüyor. Bu konuda üreticilerimizi daha duyarlı olmaya davet ediyorum.

AYÇİÇEĞİ TARLASI

 

 

 

 

 

 

 

ÜRÜN ÇEŞİDİ AZALTILMALI

Önümüzde ayçiçeği sezonu var. Ayçiçekte şöyle bir durum var. Maalesef çok yağışlı bir yıl olmasına karşın, ayçiçekte bir kuraklık tehlikesi yaşanıyor. Uzun süreden beri ayçiçekler yağış almadı. Bu şartlarda  Verim düşüklüğü olabilir. Bu verim düşüklüğünü fiyatlar nasıl karşılar, Dünyadaki ayçiçeği politikası, Trakya Birliğin fiyat politikası devletimizin bu konuya yaklaşımı ne olacak bilemiyoruz. Yalnız, bu yıl ayçiçeğinde verim düşüklüğü olacak. Beklentimiz buğdayda olduğu gibi verim yeterli olur, üreticilerimiz para kazanır, tarım kesimi sürdürülebilir tarım yapabilir. Bu topraklar işlenmezse hepimiz üzülürüz. Topraklar hepimizin. Buradan yaşamımızı devam ettiriyoruz. Dileğimiz güzel bir ayçiçek sezonunun olması hem fiyat hem de verim olarak ayçiçeği üreticilerimizi yüzünü güldürün bir sezon olur diye düşünüyorum” dedi.

 

 

 

 139 total views,  2 views today

Next Post

Edirne’nin Güney Bölgesi

            Edirne’nin güneyde kalan Uzunköprü, Keşan ve çevresi ilçelerinin gerek tarım sulaması gerekse ekonomik hamleler açısından kuzey bölgelerine oranla daha gayretli olduğunu görüyoruz. Tarımda sulama imkânları bu bölgemizde daha yaygın, Baraj ve göletler daha ziyade bu bölgelere kurulmuş. Edirne’ye nehirler kuzeyden gelmesine karşın bu imkânlardan faydalanan Edirne’nin güney bölgeleri oluyor. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp