CANIM’dan” suların ötesi “ şiir etkinliği

admin

 

RIDVAN CANIM ŞİİR ETKİNLİĞİ (10)

 

 

 

 

 

 

 

Trakya Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim üyesi ve Balkan Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Rıdvan Canım’ın Rumeli müziği eşliğinde sunulan şiir dinletisine T.Ü Rektör Yardımcısı Süleyman Pişkin T.Ü Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ahmet Günşen, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Meclis Başkanı Fedai Canım,T.Ü öğretim üyeleri, EKYDD Başkanı Selahattin Pınar ile konuya ilgi duyan vatandaşlar ile öğrenciler  katıldı.

RIDVAN CANIM ŞİİR ETKİNLİĞİ (3)

 

 

 

 

 

 

 

ilk olarak Evrim Kaşıkçı, şairin şiirleri konusunda Balkan müziğinin değerli ustası Canım’ın şiirleri hakkında açıklamalarda bulunarak; “Hocamızın şiirleri konusunda ne yapabiliriz diye toplandık Hocamız şiirleri o kadar duygulu okudu ki çok etkilendik. Özellikle balkanlarla ilgili şiirler için müzikler yaptık şairimizin on şiirinden üç tanesine balkan eserleri icra ettik. Balkan müziği ile seslendirdik. Bunlardan üç şiirin müziğini ben yaptım. Dört tanesini ise değerli kardeşim Osman Ekşi düzenledi. Böylece hem Edirne hem de balkanlar için önemli bir eser ortaya çıktı. Bunun için  Hocamızın  sesine ve yüreğine sağlık diyorum” dedi.

RIDVAN CANIM ŞİİR ETKİNLİĞİ (8)

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra sahneye çıkan Doç Dr Rıdvan canım müzik eşliğinde birbirinden güzel üç şiirini seslendirdi. Duygu dolu bu şiirler izleyicilerden büyük alkış aldı. Daha sonra söz alan Şair ve Yazar Prof Dr Nurullah Genç, Rıdvan Canım’ın şiirlerindeki tema ve özellikleri konusunda açıklamalarda bulundu. Toplumda şiirin önemine değindi.  Şiirlerin toplum arasında birlik ve dayanışmayı sağladığını belirten  Genç. Arkadaşı Rıdvan Canım’ın Rumeli hasretini ve bu konudaki duygularını şiirlerindeki mısraları ile dile getirdiğini belirtti.

RIDVAN CANIM ŞİİR ETKİNLİĞİ (9)

 

 

 

 

 

 

 

 

DOÇ. DR.RIDVAN CANIM’IN ÖZGEÇMİŞİ

Doç Dr Rıdvan Canım, 1955 yılında Edirne’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Edirne’de tamamladı. 1979 yılında Erzurum’da Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesinin Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Askerliğini 1980 yılında kısa dönem olarak yaptı. 1980-85 yılları arasında Erzurum tortum Lisesi’nde  türk dili ve Edebiyatı öğretmenliği yaptı.

RIDVAN CANIM ŞİİR ETKİNLİĞİ (1)

 

 

 

 

 

 

 

1985 yılında  Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir edebiyat   Fakültesinde asistan olarak göreve başladı. Saki nameler adlı çalışması ile yüksek lisansını tamamlayan Canım daha sonra Edebiyat doktoru unvanını kazandı. 2011 yılında doçent oldu. Rıdvan Canım’ın bugüne kadar yayınlanan 22 kitabı bulunuyor. Kitap çalışmaları dışında çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmış 200’e yakın makalesi yer almaktadır.

RIDVAN CANIM ŞİİR ETKİNLİĞİ (6)

 

 

 

 

 

 

 

 

TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİNİ KURDU

Daha sonra Avrupa ve Asya’da  çok sayıda şiir etkinliği ve konferanslarda yer alan Canım Bu etkinliklerde sayısız ödül aldı. 11 mart 2005 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde düzenlenen İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy adındaki panele Meclis Başkanlığının daveti ile konuşmacı olarak katıldı. 2004 yılında bir gurup arkadaşı ile birlikte Türkiye yazarlar Birliği Erzurum Şubesini kurdu ve  bu kurumun 10 yıl başkanlığını yaptı.

RIDVAN CANIM ŞİİR ETKİNLİĞİ (5)

 

 

 

 

 

 

 

Bugüne kadar gezi ve inceleme adına yirmiyi aşkın çeşitli  ülkelerde etkinliklere katıldı.  seyahat izlenimlerini anlattığı Şehir ve İnsan adlı eseri 1998 yılında Türkiye Yazarlar Birliğince gezi dalında ödüle layık görüldü. Birçok dergide  şiirleri ve makaleleri bulunan Canım  Halen Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk dili ve Edebiyatı bölümünde  öğretim üyesi olarak görev yapmakta, Trakya Üniversitesi Balkan araştırma Enstitüsü  Müdürlüğü görevini sürdürüyor.
RIDVAN CANIM ŞİİR ETKİNLİĞİ (2)

 

 

 

RIDVAN CANIM ŞİİR ETKİNLİĞİ (7)

 

 

 

 

RIDVAN CANIM ŞİİR ETKİNLİĞİ (11)

 93 total views,  2 views today

Next Post

Belediyenin olumlu hizmeti

           Edirne Belediyesi tarafından   şehir  merkezindeki mahallelerde  ikamet  eden bayanlara Edirne’deki  tarihi yerleri ziyareti  için tur düzenleniyor. Yapılan bu hizmeti çok önemsemek gerekir. Kentimizde öyle insanlarımız var ki, uzun yıllar bu kentte ikamet etmesine karşı Edirne’nin tarihi güzelliklerinden habersiz. Bazılarının merak edip  görme imkanı olmamış, bazı insanlarımız ise böyle bir […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp