Cankar Tarım solucan gübresi

admin

fikri_yalin_kose          Dünyada ve ülkemizde çevre sorunları, çevre kirliliği artıyor, bu sorunun çözüme kavuşturulması her geçen yıl daha da önem kazanıyor.

Dünyanın en akıllı geçinen canlıları olan insanlar kendi yaşadıkları ortamı yok etmek için elinden ne geliyorsa yapıyor.

            Bu tehlikeyi dikkate alarak geliştirilen çevre dostu toprağın kimyasal tehlikesini yok eden gübreyi üreten bir tesisi ziyaret ettik.

            Ticaret Borsası Meclis Başkanı Fedai Canım’ın solucan gübresi tesislerini gezdik.

İlk bakışta insanların aklına böyle bir gübre olur mu, ne demek solucan gübresi diye bir soru aklına gelebilir. İşletme sahipleri bu tesisi kendi çabalarıyla dünyada gelişen teknik imkânlardan yararlanarak ortaya çıkarmış ve üretime başlamışlar.

            Ham maddesi hayvansal ve evsel atıklar olan üründen elde edilen Cankar Tarım Solucan Gübre tesislerini, atıkların  bir dizi gelişimden  sonra nasıl toprağa yararlı hale geldiğini   herkesin görmesi azmin nasıl başarı sağladığına tanık olması   gerekir.

Şirket sahibi Canım,  tesisi kuruluş aşamasında proje hazırlayıp bu tür tesislere destek sağlaması gereken devlet kurumlarına defalarca başvura yapmalarına rağmen böyle, tarım ve toprak için yararlı olabilecek bir tesise hiçbir devlet kuruluşundan yardım alamadıklarını söyledi.

            Kendi kısıtlı imkânları ile tesisi bu duruma getirdiklerini ifade etti. Gübre üretim yerini gezdiğinizde evsel ve hayvansal atıkların bir dizi işlevden geçmesinden sonra doğa dostu bir gübre haline geldiğini görebiliyorsunuz.

Solucan Gübre Tesisleri, böle İnsanlarımıza imkân tanındığında girişimci ruhu olan kimselerin bu tür tesisleri kurmada çok başarılı olabileceğinin güzel bir örneğini oluşturuyor.

Bunun en canlı örneğini Büyük Döllük Köyü yolu kenarında kurulan Cankar Tarım Solucan Gübre Tesislerinde gördük.

Şirket yetkilisi Fedai Canım Solucan Gübresinin yararlarını sayarken bu gübresinin tarlalarda kullanılması durumunda ürünün gelişip erken olmasını sağlıyor. Bunun üreticiler açısından ne kadar önemli olduğu erken üretimin kar getireceği çok iyi bilinir.

Bu gübre ayrıca toprak veriminin en az %20 artmasına neden oluyor. Ürettikleri gübrenin Solucan solem ( Solucan teri) denilen sıvı kısmının bitkilerde kullanılmasıyla bitkilere dışarıdan gelen böcek ve haşerelere karşı korunmasını sağlıyor.

Bitkinin dış haşerelere karşı direncini arttırıyor. Solucan gübresi aynı zamanda uzun yıllar toprakta kimyasal gübre kullanılması ile biriken toprağın verimini azaltan işlevini yitirmesine neden olan kimyasal atıkların yok edilmesini sağlıyor.

            Kısaca bu gübrenin işçileri üretim yapan unsurları bildiğimiz yüz binlerce solucan. Onların gayreti ile evsel ve hayvansal atıkların içindeki zararlıları yok ederek bu atıkların toprağa yararlı gübre haline gelmesini sağlıyor.

Arzumuz Edirne’de bu tür girişimcilerin sayısının artması şehrimiz ekonomisine katkı sağlamaları. Ne yazık ki,  ilimiz insanında bugüne kadar böyle girişimci ruhu gelişmedi tüm sektörlerde Edirne dışından insanların önderliğini görüyoruz.

Yeni yeni filizlenmeye başlayan böyle atılımların bölgeye yararlı tesis kurup istihdam yaratanların sayılarının artmasıyla Edirne insanına yakıştırılan “ Onlar bir iş beceremez Edirne insanında girişimci faaliyet göremezsiniz” önyargısı da son bulmuş olacak.

Birbirinden örnek ve cesaret alarak bölge insanlarımız bundan böyle onlarca tesisin yapılmasını sağlayacağına inanıyorum. Bunu başardığımız takdirde İlimizin ekonomisi gelişecek insanlarımızın geçim sıkıntısı çekerek başka illere göç etmeleri son bulacaktır. 

Solucan gübresi tesislerini ziyaret ettiğimde bu gelişmelerin kısa sürede gerçekleşebileceği umudum doğdu. Böyle bir tesisin açılmasını sağladıkları için Cankar Tarım Solucan Gübresi girişimcilerini başta Fedai Canım ve diğer yetkililer olarak kutlamak gerekir.

            Bu tesisin yaşaması için gübre kullanan vatandaşlarımızın burada üretilen gübreleri kullanmalarında yarar var. Gübreyi kullananlar yararlarını görmüş bağ, bahçe ve tarlalarında verim artışı sağlanmış, topraklarında kimyasal kirlilik azalmış. Bunlar topraklarımız açısından çok önemli gelişmeler.

Böylece bir yandan çevre duyarlılığı sağlanıyor diğer yandan üreticilerin gelir düzeyi artmış oluyor.

 14 total views,  2 views today

Next Post

EDOSK Avrupalı gençlerle "önce sağlık doğaya dönüş"

Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği gençlik hareketliliği projesini uyguluyor Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği ‘ninAvrupa Birliği Türk Ulusal Ajansı’nca 2014 yılında başarılı bulunarak kabul edilen gençlik hareketliliği “Önce Sağlık – Doğaya Dönüş “adlı projesi Edirne merkez ve Saros Körfezi kıyı ormanlarında yapılan etkinliklerle devam ediyor.           […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp