Çarşambayı Değil Edirne’yi Sel Aldı

admin

Sağanak Yağış Nedeniyle Edirne Sular Altında, Belediye Ekipleri Sel İle Mücadelede Yetersiz Kaldı

DSC_3712

   Dün gece saat 02.00 sularında başlayan sağanak yağış Edirne’nin sokaklarının sular altında kalmasına neden oldu. Su tahliye yeri olmayan yollarda araçlar güçlükle yol aldı. Hacılar Ezanı Camisi yanında ve baca çevresinde biriken sel suları yolları ve cami avlusunu kapladı. Çevredeki evlerin alt katlarını su bastı. Sağanak yağış sonucu Şükrüpaşa Mahallesi Yenisaray sokakta inşaatı devam eden bir apartmanın istinat duvarı 4 aracın üzerine düştü.

10443194_10152525882608187_5654467608891177617_o

Sel nedeniyle Edirne- Uzunköprü arasındaki sahil yolu ulaşıma kapandı. Uzunköprü Değirmenci köyünde sel basması nedeniyle mahsur kalan bir kişi askeri helikopterle kurtarıldı. Bu yöredeki köylerde çok sayıda ev ve hayvan ağılı selden hasar gördü. Bu arada Uzunköprü’nün içinden geçen Kırkkavak deresinin taşması nedeniyle çevresindeki evlerin alt katlarını su bastı.  Gece başlayıp öğleye kadar devam eden yağışla Edirne merkezde metre kareye 64 kilogram yağış düşerken, Uzunköprü ilçesinde ise bir ilk yaşandı. Metre kareye 170 kilo yağış düştü.

DSC_3715

Düzenlenen basın toplantısında Edirne’deki su baskını ile ilgili soruyu yanıtlayan Belediye Başkanı Recep Gürkan, Yoğun yağış nedeniyle nehir kotunda olan yerleri sel sularının kapladığını daha önceleri de aynı yerlerin su altında kaldığını belirterek şunları söyledi, “  Belediye ekipleri su basan yerlerde çalışmalarına devam ediyor. Bunun için ilave pompalar getirdik. Vidanjörler devrede. Ben de çizmelerimi giyip su basan yerleri dolaşıyorum. Sorunları daha çabuk çözmek için ilgili birimlerle itfaiye müdürlüğünde bir kriz masası oluşturduk. Bu arada hoparlörlerden ve internet aracılığı ile halka duyuru yaptık. Meteoreoloji uzmanları 64 m2 yağışın 100 m2’ye çıkacağı uyarısı yaptı. Yağışın Cumartesi gününe kadar devam edeceği söyleniyor. Uzunköprü’de durum daha ciddi m2’ye 170 Kilogram yağış düştü. İmar uygulamalarında bana kızanlar oluyor. Ben zor kararları halkın yararı için almak zorundayım.1. Murat mahallesinde dükkânları yine su bastı. Kendilerine o konumdaki yerlere işyeri olamayacağını söyledim. Oraları sığınak olarak yapılıp sonradan konuta çevrilmiş. Bu yerlerin ruhsatlarının tümünü iptal edeceğim. Kot altı evleri gündeme alacağız” dedi. 

DSC_3721

 

 

 

 128 total views,  2 views today

Next Post

SOKAKLAR SULARLA KAPLI

 Her yağmur yağışında Edirne  sokakları ve bazı caddeler  sularla kaplanıyor.  Biriken  sular tahliye olacağı  yağmurlama sistemi yeterli  olmadığı için sokaklar uzun  süre su altında kalıyor. Halk  yoldan güçlükle geçiyor.    Bahar ayları ve kış günleri bir yana yaz günlerinde de Edirne halkı bu sıkıntıyı yaşıyor.  Bundan sonra Edirne’nin alçak semtleri […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp